Blog

21.01.2019

Instalacja kanalizacyjna – co może pójść nie tak?

W artykule znajdziesz:

Instalacja kanalizacyjna – co może pójść nie tak?

Podczas wykonywania instalacji kanalizacyjnej może dojść do błędów wykonawczych, których skutki są dość uciążliwe. Jednym z najczęstszych problemów jest nieprawidłowy spływ ścieków, będący skutkiem niewyprowadzenia wywiewek pionów kanalizacyjnych ponad dach (program na komputer). Wówczas ścieki nie mają skąd wciągnąć powietrza, przez co wypełniają cały przekrój pionu (program na telefon). Zamiast zasysać powietrze zasysają wodę z syfonów, przez co do wnętrz napływają gazy kanalizacyjne. Należy więc pamiętać o tym, aby w domku jednorodzinnym przynajmniej jeden pion kanalizacyjny był wyposażony w wywiewkę umiejscowioną nad dachem (program na egzamin ustny). Co ważne, wywiewka musi być na tyle wysoka, aby nie zakrywał jej śnieg. Jej zadaniem jest usuwanie gazów na zewnątrz oraz napowietrzanie instalacji.
Kolejnym częstym problemem jest deformacja sztywno zamocowanych rur kanalizacyjnych.

Umieszczenie rur w specjalnych tulejach

Stosowane obecnie rury wydłużają się pod wpływem ciepła, dlatego należy stosować do ich montaży specjalne uchwyty przesuwne, które dają możliwość kompensacji wydłużeń termicznych (promocja 3 w 1). Niestety wielu instalatorów nie stosuje takich uchwytów, co zwykle wynika z niestaranności lub z nawyków związanych ze stosowanymi dawniej pionami żeliwnymi i stalowymi rurami, które cechowały się niewielką rozszerzalnością ciepła.
Kwestią niezwykle istotną, a często pomijaną, jest odpowiednie zabezpieczenie przejść przez stropy i ściany. Wykonanie obetonowania lub obmurowanie rur na sztywno jest przyczyną pękania tynków – w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do uszkodzenia rur (segregator). Z tego właśnie względu należy pamiętać, a zabezpieczeniu ich przed uszkodzeniem. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie rur w specjalnych tulejach oraz wypełnienie wolnych przestrzeni a pomocą wełny mineralnej lub innego elastycznego materiału. Tuleje można uzupełnić za pomocą zakrywających obrzeża otworu rozet (opinie). Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się dźwięków należy też wypełnić przestrzeń między rurą a tuleją. W celu zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego należy w rurach zastosować opaski ze specjalnego materiały, który pęcznieje pod wpływem temperatury i dzięki temu zamyka otwór między pomieszczeniami w trakcie pożaru.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami