Blog
Inżynier budownictwa – zawód zaufania publicznego
W artykule znajdziesz:
Inżynier budownictwa – zawód zaufania publicznego
Inżynier budownictwa jest jednym z zawodów zaufania publicznego, który można wykonywać wyłącznie po zdobyciu uprawnień budowlanych pozwalających na pełnienie samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie. W niemal roku w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju trwają prace nad nową ustawą o inżynierach budownictwa, a także ustawą o zawodzie architekta, który również jest zawodem zaufania publicznego wymagającym posiadania uprawnień budowlanych (program na komputer).
Projekty tych dokumentów zostały przedłożone do konsultacji przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa oraz Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. O ile izba architektów oceniła planowane zmiany pozytywnie, to izba inżynierów ma wiele zastrzeżeń i wystosowała nawet prośbę o wstrzymanie prac związanych z opisywanymi ustawami (program na telefon).
Według Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa planowanie zmiany doprowadzą do konfliktu kompetencyjnego między architektami a inżynierami budownictwa. Na wypowiedź Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie wspomnianych zmian trzeba było poczekać nieco dłużej, ponieważ nie chciano podgrzewać dyskusji, która się rozpoczęła (program egzamin ustny). Architekci mają jednak w tej kwestii swoje zdanie, a w swoim ostatnim stanowisku, które zostało wydane 3 czerwca 2019 roku, poparli wprowadzenie zmian, uzasadniając swoją opinię w następujący sposób: „realizują one cele założone w uzasadnieniu inicjatywy legislacyjnej, kształtują prawidłowe relacje między zawodami architekta i inżyniera budownictwa, zachowując status quo zawodu inżyniera, Prawa budowlanego i wszystkich procedur procesu inwestycyjnego” (opinie o programie).
Spór o treść obu ustaw
Co ciekawe, według komunikatu architektów, wszystkie projekty zostały zaakceptowane przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa, co zostało przez tę izbę zdementowane (segregator aktów prawnych). W komunikacie z 7 czerwca można nawet przeczytać, że izba inżynierów wyraziła całkowitą dezaprobatę w stosunku do proponowanych przez ministerstwo rozwiązań (promocja 3 w 1). Obecnie nadal toczy się spór o treść obu ustaw między izbą architektów oraz izbą inżynierów budownictwa.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32