Blog

Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
09.04.2019

Jak można zostać kierownikiem budowy?

W artykule znajdziesz:

Jak można zostać kierownikiem budowy?

Kierownik budowy to funkcja bardzo często mylona z majstrem (program na komputer). Tymczasem majster nie potrzebuje uprawnień budowlanych, aby pracować na budowie, natomiast kierownik budowy musi je posiadać, ponieważ tylko wtedy może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie (program na telefon). Kierownik budowy musi być na każdej budowie, bez względu na jej zasięg czy czas trwania. Bez niego nie można też rozpocząć rozbudowy, przebudowy czy wyburzania obiektu budowlanego. Za obecność kierownika budowy na terenie budowy zawsze odpowiedzialny jest inwestor – może on zatrudnić na to stanowisko osobę mającą odpowiednie uprawnienia lub zgodzić się, aby prace były nadzorowane przez kierownika budowy należącego firmy świadczącej usługi budowlane (https://uprawnienia-budowlane.pl).

Szereg kwestii związanych z prowadzeniem budowy

Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Jak można zostać kierownikiem budowy?

Kierownik budowy odpowiada za szereg kwestii związanych z prowadzeniem budowy. Jego szczegółowe obowiązki wymienione są w ustawie Prawo budowlane (program na egzamin ustny). Przede wszystkim kierownik budowy może kierować budową lub robotami budowlanymi, a także sprawować nadzór autorski nad zgodnością prowadzonych prac z projektem budowlanym (promocja 3 w 1). Kierownikiem budowy można zostać po ukończeniu wyższych studiów na kierunku budownictwo lub architektura. Osoba aspirująca na to stanowisko musi też posiadają prawo do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, czyli uprawnienia budowlane, najlepiej w zakresie nieograniczonym.
Choć wydaje się to dość proste, to jednak uzyskanie uprawnień budowlanych wcale nie jest łatwe (segregator). Przede wszystkim po ukończeniu studiów należy jeszcze odbyć praktykę, która jest niezbędna, aby można było przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane. Takie egzamin odbywa się dwa razy do roku, a jego organizatorem są okręgowe izby inżynierów budownictwa. Egzamin złożony jest z części pisemnej i ustnej. Aby otrzymać uprawnienia budowlane, należy zaliczyć każdy etap egzaminu. Następnie otrzymuje się decyzję o nadaniu uprawnień. Kierownikiem budowy można zostać dopiero po uiszczeniu składki członkowskiej i izbie samorządu zawodowego i wykupieniu ubezpieczenia OC (opinie).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pokrycia dachówką uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami