Blog

26.07.2018

Jak wybrać wykonawcę?

W artykule znajdziesz:

Jak wybrać wykonawcę?

Znalezienie solidnego, godnego zaufania wykonawcy to marzenie każdego inwestora (program na komputer). Przygotowując listę fachowców warto skupić się przede wszystkim na takich ekipach budowlanych, które są polecane przez znajomych lub rodzinę. Już podczas pierwszego kontaktu można ocenić, czy będzie to dobry wybór (program na telefon). Przede wszystkim wykonawca powinien ocenić swoje możliwości do wykonania projektu zgodnie z harmonogramem prac i jego specyfikacją – jeśli nie jest on w stanie określić daty wykonania poszczególnych prac, to dalsza rozmowa raczej nie ma sensu. Inwestor powinien też zażądać sporządzenia tzw. ślepego kosztorysu poszczególnych robót budowlanych, aby móc porównać koszty z ofertami konkurencji. Podczas sporządzania wyceny warto dopytać ekipę, czy posiada sprzęt niezbędny o pracy na budowie (program na egzamin ustny).

Ocena stanu obiektu

Jak wybrać wykonawcę?

Planując zainwestowanie sporej kwoty w projekt, warto poświęcić trochę czas i pojechać obejrzeć poprzednie realizacje wybranych ekip budowlane (promocja 3 w 1). Szczególną uwagę trzeba poświęcić na ocenę stanu obiektu zarówno z zewnętrza, jak i wewnątrz, przyglądają się zwłaszcza wszelkim uszkodzeniom w materiale konstrukcyjnym czy niedomalowanym powierzchniom. Warto też zapytać właściciela nieruchomości o jego ocenę współpracy z daną firmą. W ostateczności można poprosić wykonawcę o pisemne referencje od klientów (segregator).
Budowlańców warto też sprawdzić w czasie wykonywania prac. Podczas rozmów można dowiedzieć się m.in. tego, czy są to osoby solidne i godne zaufania. W ten sposób można też ocenić czy pracownicy są uważni, dbają o porządek i bezpieczeństwo oraz czy prawidłowo zabezpieczają materiały budowlane. Bardzo ważne jest również to, aby wszystkie ustalenia z wykonawcą były sporządzone na piśmie. Tylko wtedy inwestor zyskuje gwarancją wykonania robót budowlanych oraz podstawę do wystąpienia do sądu, jeśli będzie taka potrzeba (opinie). Koniecznie trzeba też spisać wyliczenia kosztów materiałów budowlanych, a także zażądać od wykonawcy potwierdzenia, że będzie pracował zgodnie z obowiązującą sztuką budowlaną i projektem.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami