Blog

Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 2
06.11.2021

Jakość izolacji

W artykule znajdziesz:

Jakość izolacji

Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 3
Jakość izolacji

Jakość izolacji w postaci tynku narzuconego torkretnicą zależy w dużym stopniu od jakości jego wykonania. Cała powierzchnia izolowanej konstrukcji powinna być dokładnie przemyta wodą i stale wilgotna (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tynk nakładany torkretnicą wykonuje się w jednej warstwie. Jeśli izolujemy ściany i podłogę, to najpierw należy wykonać tynk wodoszczelny na ścianach.
Grubość warstwy tynku powinna odpowiadać grubości projektowanej, lecz nie powinna być mniejsza niż 20 mm. Na powierzchni nakładanej warstwy nie powinno być suchych plam, wskazujących na niedostateczną ilość wody w zaprawie. Nie powinno też następować spływanie narzuconej zaprawy, co świadczy o nadmiernej zawartości w niej wody.

Przy narzuceniu zaprawy dyszę należy trzymać w pozycji prostopadłej do torkretowanej powierzchni w odległości 80-120 cm od niej.
W przypadku przerwy roboczej warstwę narzutu na ostatnim odcinku na szerokości 1,0 do 1,5 m nakłada się ze stopniowym zmniejszaniem jej grubości przy krawędzi do 10 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przed wznowieniem robót odcinek ten należy przygotować, tj. oczyścić, nasiekać, a następnie grubość warstwy tynku uzupełnia się do grubości wymaganej. Powierzchni wyprawy nakładanej torkretnicą zasadniczo nie należy zacierać. Powierzchnie poziome mogą być zabezpieczone
ochronną warstwą zwykłego betonu o grubości co najmniej 5 cm. Świeżo wykonany tynk należy w okresie suszy zwilżać rozpylonym strumieniem wody.

W przypadku stosowania cementów zwykłych okres zwilżania powinien wynosić 7-14 dni, przy czym wyprawę w okresie pierwszych dwóch dni należy chronić zarówno przed raptownym wysychaniem, jak i przed deszczem, a zwilżanie powinno się odbywać w pierwszym okresie (3-5 dni) 3 lub 4 razy dziennie, a następnie 2 razy.
Przy cementach szybkotwardniejących zwilżania dokonuje się co kilka godzin od chwili zakończenia wiązania do czasu otrzymania wymaganej wytrzymałości, przy czym tynk należy chronić przed wpływami mechanicznymi (po wyprawie nie można chodzić itp.). Wytrzymałość i wodoszczelność próbek tynku należy zbadać laboratoryjnie (uprawnienia budowlane).
Należy też przeprowadzać bieżącą kontrolę wykonania robót. Tynk wodoszczelny przy oględzinach zewnętrznych nie powinien wykazywać rys skurczowych, miejscowych wzdęć i odwarstwień. Przy opukiwaniu młotkiem drewnianym nie powinien wydawać głuchego brzęczącego dźwięku.

Uszkodzenia

Najwięcej usterek w tynkach wodoszczelnych zwykle powstaje na skutek:
- nieprzygotowania w odpowiedni sposób podłoża pod tynk oraz braku wytrzymałości podłoża (program egzamin ustny);
- przesączania się wody w kierunku nakładanej warstwy tynku podczas jej nanoszenia, co jest dopuszczalne w wyjątkowych przypadkach, gdy ma się do czynienia z tynkiem na ścianach o dużej przepuszczalności, przy czym stosuje się cementy szybkowiążące;
- niedostatecznej wodoszczelności użytej zaprawy, nawet o wymaganej wytrzymałości;
- niestarannego i nieodpowiedniego wykonania styków roboczych tynku, np. na posadzce z wyprawą, na ścianach lub słupach, miejsca te należy wzmacniać siatką stalową z drutu o grubości 0,2-0,3 mm i o wymiarze oczek 1×1,5 cm (opinie o programie);
- wykonania tynku na dużych powierzchniach; w tym ostatnim przypadku w celu zmniejszenia skutków skurczu wskazane jest na całej powierzchni zastosować siatkę stalową, o jakiej była mowa wyżej, i to bez względu na to, z której strony działa na tynk parcie hydrostatyczne wody (segregator aktów prawnych).

Jeżeli materiał na powierzchni przeznaczonej do uszczelnienia jest zniszczony, to należy najpierw naprawić uszkodzenia.
W razie przenikania wody do wyprawionej powierzchni należy szybkowiążącą zaprawę nakładać ręcznie kielnią. Nakłada się kilka cienkich warstw, jedna na drugą.

Beton natryskowy nadaje się szczególnie do naprawy i ochrony muru lub betonu, których zewnętrzne powierzchnie zostały zniszczone przez gazy spalinowe, mróz lub inne czynniki (promocja 3 w 1).
Przy silniejszym dopływie wody można założyć w murze lub w betonie rurki (bruzdy drenujące) lub specjalne sączki, które powleka się warstwą betonu i doprowadza do kanału.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 8 Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 9 Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 10
Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 11
Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 12 Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 13 Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 14
Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wiertarka stojakowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami