Blog

21.05.2021

Jednoczesność pożarów

W artykule znajdziesz:

Jednoczesność pożarów

Jednoczesność pożarów

W stosunku do tych obiektów lub kompleksów należy określić dla każdego oddzielnie na podstawie powyższej tablicy odpowiednie zapotrzebowanie minutowe i najniekorzystniejszą wielkość przyjąć jako miarodajną. Przy tym sposobie obliczenia wszystkie budynki należące do jednej strefy traktuje się jako jeden budynek, zaś zapotrzebowanie wody określa się według budynku najbardziej niekorzystnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przyjętych założeniach ogólnych największe zapotrzebowanie wody gaśniczej w warunkach wiejskich może wynosić od 800-1200 kmin, dla dzielnic miejskich od 600-3000 kmin, zaś dla zakładów przemysłowych od 400-3000 kmin.
Ogólną ilość wody potrzebnej do ugaszenia pożaru wylicza się w założeniu 2-3 godzinnego trwania pożaru, przy nieprzerwanym zapotrzebowaniu minutowym. Jednoczesność 2 pożarów uwzględnia się w dużych miastach ponad 60 tys. mieszkańców, przy czym ma to wpływ tylko na urządzenia centralnego zaopatrzenia, jak wodociągi.

W zakładach przemysłowych zajmujących b. dużą powierzchnię jednoczesność pożarów w różnych strefach może być uwzględniona tylko na specjalne zlecenie technicznej władzy pożarniczej. Niezbędne zapotrzebowanie wody ustala się jak wyżej.
Obliczona tak niezbędna ilość wody gaśniczej musi być bezwzględnie zapewniona dla potrzeb straży, szczególnie na terenie zakładów przemysłowych, zarówno w odniesieniu do zapotrzebowania minutowego, jak i ogólnych zapasów wody przy jednoczesnym zachowaniu warunków, że punkty czerpania wody nie mogą być oddalone więcej, jak 250 m od budynku. Źródłem wody gaśniczej mogą być różne urządzenia hydrotechniczne, jak wodociągi, studnie pożarowe, sztuczne zbiorniki oraz naturalne źródła zasilania, jak: jeziora, rzeki itd., o ile dadzą się one wyzyskać o każdej porze i, oddzielnie lub łącznie biorąc, zapewnią wymaganą ilość wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Techniczne wymagania, odnoszące się dc poszczególnych urządzeń wodnych, objęte są normami stałych urządzeń przeciwpożarowych.
Praktyczne rozwiązanie techniczne zależy od lokalnych warunków oraz względów ekonomicznych.
Na terenie osiedli wiejskich typowym rozwiązaniem jest system stosunkowo niedużych naturalnych i sztucznych zbiorników, rozmieszczonych w odległości średnio 500 m jeden od drugiego (uprawnienia budowlane).
W osiedlach miejskich typowe rozwiązanie stanowi publiczny wodociąg gospodarczo-pożarowy, wyposażony w gęstą sieć hydrantów ulicznych.
Jeśli chodzi o zakłady przemysłowe, to tu - zależnie od warunków - może być zastosowane jedno i drugie rozwiązanie.

Wyposażenie straży pożarnych

Organizacja i wyposażenie straży pożarnych powinny odpowiadać w zasadzie tym wymaganiom, które wynikają z założeń obrony przeciwpożarowej danego obiektu przy uwzględnieniu zaistnienia pożaru szkodowego lub maksymalnego (program egzamin ustny).

W związku z powyższym ustalone na podstawie podanej wyżej metody wymagania przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego powinny być traktowane jako jedno z zasadniczych założeń organizacji czynnej obrony przeciwpożarowej (opinie o programie). Organizacja straży pożarnej oraz jej wyposażenie w sprzęt powinny być w dużej mierze rozpatrywane w funkcjonalnej zależności od zapotrzebowania wody gaśniczej z uwzględnieniem lokalnych warunków rozmieszczenia i rodzaju urządzeń wodnych, możliwości alarmowania i współdziałania straży pożarnych.

Ogólne wymagania, które mogą być postawione w stosunku do straży pożarnych, na których skuteczną akcję można liczyć, są następujące:
a. Wyjazd straży musi nastąpić nie później jak w ciągu 1 minuty po jej zaalarmowaniu.
b. Czas przyjazdu straży na miejsce pożaru nie może przekroczyć 10 minut od momentu jej zaalarmowania (segregator aktów prawnych).
c. Podanie pierwszego prądu wodnego lub chemicznego, chociażby ze zbiornika przewoźnego, musi nastąpić nie później jak w 2 minuty po przybyciu straży na miejsce.
d. Ogólne wyposażenie straży przy uwzględnieniu ich współdziałania powinno umożliwić podanie do pożaru z istniejących punktów czerpania przepisanej ilości wody (ilość pomp, węże itd.).
e. Inne wyposażenie powinno umożliwić straży pożarnej energiczne prowadzenie akcji ratunkowej, przy czym szczególnie ważnym momentem jest posiadanie przez straż drabin o długości, pozwalającej na osiągnięcie okapu budynku lub też istnienie stałych drabin pożarniczych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami