Blog
Kalkulacja ceny
W artykule znajdziesz:
Kalkulacja ceny
Kalkulacja ceny odbywa się w oparciu o przeciętne normy zużycia materiałów, robocizny i sprzętu, z uwzględnieniem narzutu na koszty ogólne (tzw. generalia) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dokumentem określającym cenę sprzedaży w budownictwie jest kosztorys. Wbrew swej nazwie zakreśla on nie wysokość kosztów własnych, a cenę sprzedaży produktu budownictwa.
Obok ceny kalkulować możemy koszt własny. Taka kalkulacja polega na obliczeniu wartości zużycia materiału, robocizny i innych kosztów w odniesieniu do jednostki produkcji (obiektu). Jest to ustalenie planowanego kosztu jednostkowego. Takie obliczenie jest planem kosztów dla obiektu i czasami w praktyce nosi nazwę kosztorysu wykonawcze g o. Taki plan kosztów ustawia się wg rodzajów kosztów w układzie kalkulacyjnym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Koszty bezpośrednie obliczane są w oparciu o normy zużycia materiałowego, normy zużycia robocizny i godziny pracy sprzętu, z uwzględnieniem aktualnych cen na materiały i stawek na robociznę i sprzęt.
Koszty ogólne budowy oblicza się na podstawie zestawionego preliminarza kosztów, uwzględniającego specyficzne warunki prowadzenia budowy kalkulowanego obiektu (uprawnienia budowlane).
Koszty zakupu i zarządu przedsiębiorstwa doliczane są w formie narzutów. I tak przy kalkulacji ceny, jak i przy kalkulacji kosztów rozróżniamy:
- kalkulację wstępną, zwaną także planową, dotyczącą okresu planowanego (przyszłego);
- kalkulację wynikową, zwaną także wykonawczą, dotyczącą okresu ubiegłego.
W zakresie ceny kalkulacją wstępną jest sporządzony kosztorys, kalkulacją wynikową - opracowana faktura ostateczna.
W zakresie kosztu własnego kalkulację wstępną stanowi plan kosztów, a kalkulację wynikową sprawozdanie z wykonania planu kosztów. Kalkulacja wstępna, w formie planu kosztów, opracowywana jest jedynie w odniesieniu do kosztu globalnego budowy lub przedsiębiorstwa (program egzamin ustny).
Kalkulacja wynikowa
Celem kalkulacji wynikowej jest kontrola wyników pracy budowy z punktu widzenia wszystkich kosztów rzeczywiście poniesionych przez przedsiębiorstwo dla realizacji obiektu budowlanego po jego zakończeniu. Niezależnie od tego, że rozliczenia kosztów budowy powinno się dokonywać po zakończeniu robót w formie kalkulacji wynikowej, ważną rzeczą jest również śledzenie kształtowania się kosztów w trakcie wykonywania robót, gdyż pozwala to kierownikowi robót, odpowiedzialnemu za całość gospodarczą budowy, stale kontrolować i usprawniać pracę w celu zmniejszenia kosztów wykonawstwa (opinie o programie).
Na wykonanie budowy składa się wiele różnego rodzaju robót, z których każdy rodzaj mógłby być rozliczony jako odrębna całość, co zresztą nie wyklucza końcowego ostatecznego rozliczenia z chwilą odbioru robót.
Aby takie odcinkowe rozliczanie kosztu własnego było dokonane, konieczne jest nie tylko uporządkowanie gospodarki materiałowej na budowie, lecz również wprowadzenie w tej gospodarce bardzo surowej dyscypliny i prowadzenie ścisłej ewidencji. Dopiero wówczas można będzie oprzeć na kartach materiałowych i obciążenie budowy materiałami efektywnie zużytymi do robót, rozliczając każdy rodzaj materiału lub rodzaj roboty na poszczególne stanowiska. Podobnie jest z rozliczeniami robocizny produkcyjnej, którą należy oprzeć o zlecenia robocze (segregator aktów prawnych).
Aby obraz kosztów, rejestrowany w księgowości przedsiębiorstwa, był prawidłowy, należy zorganizować:
1) prawidłowe rozchodowanie materiałów w momencie ich zużycia;
2) prawidłowe rozgraniczenie i zarachowanie kosztów w czasie;
3) regularne wystawianie rachunków, obejmujących stan robót wykonanych do końca miesiąca sprawozdawczego;
4) szybkie i terminowe sprawdzanie rachunków dostawców i sub-przedsiębiorców, aby rachunki ich wniesione zostały na konto budowy bez zalegania i w należytym czasie.
Przeprowadzenie kalkulacji wynikowej daje bogaty materiał do usprawnienia pracy przedsiębiorstw przez wykrywanie błędów, niedociągnięć, nadużyć, i wreszcie - do usprawnienia kalkulacji wstępnej, na której opieramy analizę kalkulacji wynikowej (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32