Blog

15.04.2021

Kapitał zakładowy

W artykule znajdziesz:

Kapitał zakładowy

Kapitał zakładowy

Uchwała dotyczy działających według zasad rozrachunku gospodarczego jednostek gospodarki uspołecznionej, spółek, w których udział Skarbu Państwa, przedsiębiorstw państwowych lub innych instytucji państwowych wynosi min. 50% kapitału zakładowego, a także jednostek i zakładów budżetowych zobowiązanych do amortyzowania środków trwałych, zwanych dalej przedsiębiorstwami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Uchwała nie dotyczy:
a) przedsiębiorstwa „Polskie Koleje Państwowe” oraz państwowych przedsiębiorstw zaliczanych w klasyfikacji gospodarki narodowej do działu „Gospodarka mieszkaniowa i komunalna”,
b) rolniczych spółdzielni produkcyjnych, jednostek zrzeszonych w związkach kółek rolniczych oraz - spółdzielni budownictwa mieszkaniowego - w zakresie posiadanych przez te spółdzielnie budynków mieszkalnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przedsiębiorstwa dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej (brutto) środków trwałych:
1) własnych (również w wypadku użytkowania ich odpłatnie przez inne jednostki organizacyjne)
2) obcych - otrzymanych w nieodpłatny zarząd i użytkowanie.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w równych ratach co miesiąc, w wysokości 1/12 kwoty rocznej amortyzacji.
Od środków trwałych użytkowanych sezonowo można w ciągu roku dokonywać odpisów amortyzacyjnych tylko w okresie użytkowania środka trwałego ustalając wysokość odpisu jako iloraz rocznej kwoty amortyzacji i ilości miesięcy w sezonie (uprawnienia budowlane).
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się również za okres przestojów (remonty, urlopy całej załogi, brak zatrudnienia). Utrzymywanie środków trwałych w zapasie lub rezerwie traktuje się na równi z ich użytkowaniem.

Roczne stawki amortyzacyjne

Obowiązujące roczne stawki amortyzacyjne podane są w odpowiednich tablicach.
Stawki amortyzacyjne wymienione w ust. 1 mogą być podwyższone w wypadkach uzasadnionych:
1) pogorszonymi warunkami użytkowania (program egzamin ustny),
2) krótszym przewidywanym okresem użytkowania środków trwałych np. ograniczenie zasobów złóż, ograniczony czasokres wytwarzania określonych produktów itd.
3) Szczególnie szybkim postępem techniczno-ekonomicznym Uchwała przewiduje możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych (1), zróżnicowanie stawek w poszczególnych latach użytkowania pod warunkiem uzyskania sumy odpisów w pierwszej połowie nie niższej niż suma wynikająca ze stawek podanych w tablicach (w wykazie) i zapewnienie uzyskania pełnej sumy za okres pełnej amortyzacji przewidzianej w wykazie załączonym do Uchwały (opinie o programie).

Nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, od środków trwałych, które odpowiednie władze zwierzchnie uznały za trwale nieczynne.
Za trwale nieczynne mogą być uznawane zespoły środków trwałych lub agregaty:
1. Znajdujące się w zakładach lub wydziałach całkowicie nieczynnych jeżeli nieczynność ma trwać wg planu nie krócej niż pół roku,
2. przeznaczone do produkcji obronnej - całkowicie nieczynne, jeżeli nieczynność ma trwać wg planu nie krócej niż pół roku,
3. całkowicie nieczynne w okresie usuwania skutków wypadku losowego (pożar, powódź) w przedsiębiorstwie przez okres min. 3 miesięcy,
4. W innych szczególnie uzasadnionych wypadkach (segregator aktów prawnych).

Nie mogą być uznane za trwale nieczynne środki zbędne oraz środki nieczynne na skutek sezonowej działalności.
Zezwolenia na uznanie środków trwałych za trwale nieczynne mogą być wydawana na okres nie dłuższy od dwóch lat i tylko w wyjątkowych wypadkach mogą być przedłużane.
W razie postawienia wstań likwidacji lub sprzedaży środków trwałych przed pełnym umorzeniem ich wartości początkowej, należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych, odpowiadających nie umorzonej części wartości początkowej, skorygowanych o koszty i dochody z likwidacji lub sprzedaży tych środków. Odpisów tych dokonuje się w ciężar strat przedsiębiorstwa, w okresie nie dłuższym niż trzy lata (promocja 3 w 1).

W wypadku jeżeli wymienione w ust. 1 czynności powodowane są działalnością inwestycyjną, wówczas wspomniane odpisy amortyzacyjne dokonuje się w ciężar kosztów tej inwestycji.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami