Blog

Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 2
14.01.2019

Kiedy możliwe jest przeprojektowanie stropu?

W artykule znajdziesz:

Kiedy możliwe jest przeprojektowanie stropu?

W przypadku, gdy strop przewidziany w projekcie budowlanym, nie odpowiada nam, jedynym rozwiązaniem jest wykonanie adaptacji obiektu przez uprawnionego projektanta (program na komputer). Zmiana stropu jest zmianą konstrukcyjną, dlatego przeprojektowaniu ulega wiele elementów. Dotyczy to także sytuacji, gdy nie zmianie nie ulega rodzaj stropu. Wystarczy zastosowanie innych niż w projekcie rozkładu belek, aby zmieniła się nośność stropu, jego ciężar oraz wysokość. Zmiany te mogą być konieczne, kiedy zaplanuje się odmienne od projektu rozmieszczenie ścian działowych (program na telefon). W przypadku, gdy zmieni się rozkład belek stropowych, może okazać się, że konieczne będzie wykonanie dużych fragmentów stropów jako monolityczne. Takich zmian absolutnie nie można dokonywać samodzielnie (promocja 3 w 1).

Stosowanie niższych pustaków

Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 3Kiedy zmiany stropu przynoszą korzyści? Przede wszystkim wtedy, kiedy w domu będą znajdować się instalacje, wymagające osłonięcia za pomocą podwieszanego sufitu (program na egzamin ustny). W takiej sytuacji konieczne jest „odchudzenie” konstrukcji stropu, np. poprzez wykonanie jego fragmentu w postaci płyty, której grubość wynosi 14 cm zamiast 24 cm. Wówczas rolę wypełnienia pełnią nawet 8-centymetrowe pustaki, nad którymi wykonywana jest 6-centymetrowa zbrojona płyta nadbetonu, odpowiadająca za nośność stropu (segregator).
Zmiana stropu może wynikać także z tego, że trzeba wyrównać poziom sąsiadujących ze sobą konstrukcji, np. balkonu czy tarasu, na którym będzie układanie ocieplenie, ze stropem. W przypadku, gdy poziom jest zbyt niski, konieczne jest zastosowanie specjalnych płaskich nakładek, a jeśli poziom jest za wysoki, to zaleca się stosowanie niższych pustaków (opinie). Zawsze trzeba pamiętać o tym, że jakakolwiek zmiana rodzaju stropu nie może wpłynąć na zmniejszenie jego nośności. Jeśli nie ma możliwości przerobienia stropu w taki sposób, aby był on odpowiednio wytrzymały, to jedynym rozwiązaniem jest zamówienie belek wyposażonych w mocniejsze uzbrojenie, dzięki któremu większe obciążenia będą prawidłowo przenoszone. Inną opcją jest wykonanie poddasza nieużytkowego – wówczas jednak przestrzeń ta będzie całkiem bezużyteczna.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 8 Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 9 Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 10
Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 11
Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 12 Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 13 Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 14
Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Trasowanie osi ścian nośnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami