Blog

14.01.2019

Kiedy możliwe jest przeprojektowanie stropu?

W artykule znajdziesz:

Kiedy możliwe jest przeprojektowanie stropu?

W przypadku, gdy strop przewidziany w projekcie budowlanym, nie odpowiada nam, jedynym rozwiązaniem jest wykonanie adaptacji obiektu przez uprawnionego projektanta (program na komputer). Zmiana stropu jest zmianą konstrukcyjną, dlatego przeprojektowaniu ulega wiele elementów. Dotyczy to także sytuacji, gdy nie zmianie nie ulega rodzaj stropu. Wystarczy zastosowanie innych niż w projekcie rozkładu belek, aby zmieniła się nośność stropu, jego ciężar oraz wysokość. Zmiany te mogą być konieczne, kiedy zaplanuje się odmienne od projektu rozmieszczenie ścian działowych (program na telefon). W przypadku, gdy zmieni się rozkład belek stropowych, może okazać się, że konieczne będzie wykonanie dużych fragmentów stropów jako monolityczne. Takich zmian absolutnie nie można dokonywać samodzielnie (promocja 3 w 1).

Stosowanie niższych pustaków

Kiedy zmiany stropu przynoszą korzyści? Przede wszystkim wtedy, kiedy w domu będą znajdować się instalacje, wymagające osłonięcia za pomocą podwieszanego sufitu (program na egzamin ustny). W takiej sytuacji konieczne jest „odchudzenie” konstrukcji stropu, np. poprzez wykonanie jego fragmentu w postaci płyty, której grubość wynosi 14 cm zamiast 24 cm. Wówczas rolę wypełnienia pełnią nawet 8-centymetrowe pustaki, nad którymi wykonywana jest 6-centymetrowa zbrojona płyta nadbetonu, odpowiadająca za nośność stropu (segregator).
Zmiana stropu może wynikać także z tego, że trzeba wyrównać poziom sąsiadujących ze sobą konstrukcji, np. balkonu czy tarasu, na którym będzie układanie ocieplenie, ze stropem. W przypadku, gdy poziom jest zbyt niski, konieczne jest zastosowanie specjalnych płaskich nakładek, a jeśli poziom jest za wysoki, to zaleca się stosowanie niższych pustaków (opinie). Zawsze trzeba pamiętać o tym, że jakakolwiek zmiana rodzaju stropu nie może wpłynąć na zmniejszenie jego nośności. Jeśli nie ma możliwości przerobienia stropu w taki sposób, aby był on odpowiednio wytrzymały, to jedynym rozwiązaniem jest zamówienie belek wyposażonych w mocniejsze uzbrojenie, dzięki któremu większe obciążenia będą prawidłowo przenoszone. Inną opcją jest wykonanie poddasza nieużytkowego – wówczas jednak przestrzeń ta będzie całkiem bezużyteczna.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami