Blog
Kleje kazeinowe
W artykule znajdziesz:
Tylko niektóre kleje mogą być użyte do zewnętrznych konstrukcji drewnianych; muszą to być kleje odporne na działanie wilgoci. Dobre kleje kazeinowe można uważać za odporne na działanie wilgoci, są one jednak wrażliwe na ciepło i wodę. Spoiwa kazeinowe są stosunkowo tanie i mogą być z powodzeniem używane do sklejania płyt z tworzyw sztucznych ze sklejkami brzozowymi i innymi nośnikami drewnianymi o gęsto ułożonych słojach. Kazeina nie jest spoiwem nadającym się do wypełniania szczelin i dlatego rodzaj nośnika ma tu znaczenie decydujące (program uprawnienia budowlane na komputer). Nierówna i szorstka powierzchnia nośnika powoduje powstawanie nierówności na powierzchni płyt z tworzyw. Kleje kazeinowe dają spoiny odporne na rozklejanie.
W handlu kleje te spotyka się zwykle w postaci białego proszku, który należy starannie wymieszać z wodą zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków, jak np. obecności wody i podwyższonej temperatury następuje psucie się kleju oraz rozwijanie się grzyba, który może zniszczyć spoiny. Chcąc tego uniknąć, należy stosować pewne ochronne środki chemiczne, np. dodać do kleju kazeinowego fluorku sodowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kleje z żywic termoplastycznych nie znajdują szerszego zastosowania z uwagi na występujące w temp. 70°C zjawisko pełzania, powodujące osłabienie spoin. Dalszą niekorzystną cechą jest to, że podczas ogrzewania nie utwardzają się i trzeba je ochładzać w czasie prasowania, co wpływa na przedłużenie cyklu produkcyjnego. Ta wada może być wykorzystana przy wykonywaniu ze sklejek elementów o powierzchniach wygiętych za pomocą worka gumowego i procesu ciśnieniowego. Metoda ta wymaga jednak dużo czasu do uzyskania ostatecznego kształtu (uprawnienia budowlane).
Kleje mocznikowe
Stosuje się tu przeważnie poliwinylobutyrale; inne kleje termoplastyczne znajdują zastosowanie wyłącznie do specjalnych celów. Spośród klejów z żywic termoplastycznych należy wymienić produkty marki Croid 81 i Bostic. Używa się ich do sklejania polichlorku winylu z innymi tworzywami termoplastycznymi o pokrewnej strukturze. Croid 81 schnie szybko i jest stosowany do sklejania warstw polichlorku winylu ze sobą lub z metalem. Kleje takie nie wytrzymują temperatury wyższej niż 65°C (program egzamin ustny).
Na ogół kleje te są odporne na działanie wilgoci podwyższonej temperatury i grzyba. Wrząca woda zmniejsza ich odporność. Kleje mocznikowe mogą przyjąć znaczną ilość wypełniacza, co nie wpływa ujemnie na ich zdolność sklejania. Spoiwa te mogą być użyte do wypełniania szczelin i do sklejania płyt z tworzyw sztucznych ze sklejką z drewna miękkiego. Wszystkie nierówności powierzchni zostają wypełnione, przy czym osiąga się doskonałą przyczepność (opinie o programie).
Istnieją dwa rodzaje klejów z żywic syntetycznych, a mianowicie: wiążące na zimno i wiążące na gorąco. Pierwsze nadają się do klejenia drewna i materiałów o podobnej strukturze, drugie zaś są odpowiedniejsze do łączenia metali. Kleje wiążące na zimno mogą być używane w temperaturze pokojowej, lecz chcąc przyspieszyć ich utwardzanie należy stosować ogrzanie. Proces wiązania na gorąco wymaga stosowania prasy z ogrzewanymi płytami (segregator aktów prawnych).
Do klejów termoutwardzalnych należą kleje Croid S. R., Aero- dux 185 i Cellobond 266/4, nadające się do przyklejania tworzyw warstwowych do płaszczyzn porowatych, oraz klej Redux, który może być stosowany do każdego rodzaju płaszcżyzn. Do bardzo niedawna łączenie drewna z metalem wykonywano za pomocą śrub i nitów. Nie dawało to zadowalających wyników z powodu małej wytrzymałości drewna na ścinanie. Wadę tę usunięto przez wprowadzenie procesu wiązania elementów klejem Redux (promocja 3 w 1). Przed nałożeniem kleju należy odtłuścić powierzchnię metalu za pomocą par trójchloroetylenu i usunąć rdzę za pomocą piaskowania.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32