Blog

Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 2
26.02.2020

Kołatek domowy uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Kołatek domowy uprawnienia budowlane

Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 3
Kołatek domowy uprawnienia budowlane

Kołatek domowy (Anobium punctatum) - chrząszcz ma długość 3-4 mm i barwę brązową. Larwa jest biała i ma długość 5-6 mm. Nasilenie rójki przypada w lipcu.

Przekrój chodnika larwalnego jest okrągły, o średnicy do 2 mm (program uprawnienia budowlane na komputer). Chodnik jest wypełniony szczelnie mączką drzewną i kałem. Larwy żyją w drewnie od 1-3 lat, a do swego rozwoju wymagają wysokiej wilgotności. Otwory wylotowe są okrągłe, o średnicy do 2 mm.

Kołatek domowy atakuje drewno wszystkich gatunków.
Kołatek uparty (Anobium pertinax) jako chrząszcz ma długość 4,5 mm i jest barwy czarnej roi się w maju i czerwcu. Dorosła larwa drąży chodniki o średnicy 3,5 mm. Otwór wylotowy jest okrągły, o średnicy do 3 mm. Owad ten atakuje głównie drewno gatunków iglastych. Do swego rozwoju potrzebuje niższej wilgotności niż kołatek domowy.

Zarówno owady, jak i grzyby mogą jednocześnie niszczyć ten sam element budowlany, przyspieszając proces dekapitalizacji budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Należy zauważyć, że rozkład drewna przez grzyby domowe uwidacznia się w stosunkowo krótkim czasie, natomiast żer owadów pierwszej generacji jest zupełnie niewidoczny przez kilka lat, a zaobserwowanie otworów wylotowych owada może mieć miejsce wtedy, gdy drewno jest już poważnie zniszczone. Dodatkową trudność stwarza brak skutecznych środków i metod do zwalczania larw owadów znajdujących się w głębszych partiach drewna.

Z powyższych względów szczególnego znaczenia nabiera impregnacja drewna przed wbudowaniem (uprawnienia budowlane).

Znaczenie przeglądu budynków

Podstawowym elementem walki z zagrzybieniem i porażeniem drewna przez owady jest dokonywanie okresowych przeglądów budynków przez pracowników administracji budynków mieszkalnych obeznanych z cechami i objawami zagrzybienia oraz porażenia drewna przez owady. Przeglądy mają na celu wczesne wykrycie tych szkodników i przystąpienie do przeciwdziałania. Przeciwdziałanie polega na szybkim dokonaniu orzeczenia mykologiczno-budowlanego przez upoważnionego specjalistę i zrealizowania robót w myśl tego orzeczenia (program egzamin ustny). W przypadku stwierdzenia ogniskowego zagrzybienia szybkie usunięcie przyczyn zawilgocenia zahamuje dalszy rozwój grzyba bez większych nakładów na naprawy. Nieco trudniejsza jest sprawa w przypadku stwierdzenia żeru owadów w drewnie, ponieważ zawilgocenie nie ma tak istotnego znaczenia jak przy zagrzybieniu. Należy tu zastosować środki chemiczne, które po nasyceniu drewna nawet powierzchniowo, w znacznym stopniu zahamują dalszy rozwój owadów i zatrują te larwy, które wejdą w strefę zaimpregnowaną (opinie o programie).

Zwiększenie trwałości drewna budowlanego przez zwiększenie odporności na czynniki biotyczne polega na zatruciu pokarmu, jakim jest drewno i inne materiały, przy użyciu środków chemicznych o właściwościach toksycznych w stosunku do grzybów i owadów.
Chemiczne środki ochrony drewna, zwane potocznie środkami impregnacyjno-odgrzybieniowymi, są to związki nieorganiczne i organiczne oraz ich mieszaniny występujące jako preparaty solne w postaci krystalicznej lub płynnej (roztwor wodny) bądź jako środki oleiste w postaci płynnej.

Preparaty solne wnikają do drewna o wzmożonej wilgotności na zasadzie zjawiska dyfuzji. Natomiast do drewna powietrznosuchego roztwory wodne soli grzybobójczych o małym stężeniu (5-10%) oraz środki oleiste wnikają na zasadzie zjawiska naczyń włoskowatych. Od środków impregnacyjno-odgrzybieniowych wymagana jest wysoka toksyczność w stosunku do grzybów domowych i owadów, zdolność głębokiego wnikania do drewna, duża trwałość, czyli mała lotność i wymywalność z drewna, oraz nieszkodliwość w stosunku co ludzi i zwierząt (segregator aktów prawnych).

Preparaty te nie powinny podwyższać palności drewna barwie tynków i powłok olejno-lakierowych, korodować stali i wydzielać przykrego zapachu.

Zaletą preparatów solnych jest możliwość stosowania ich do drewna o dużej ( wilgotności - w postaci proszku lub roztworu wodnego o dużym stężeniu (10-20%), jak również do drewna suchego - w postaci wodnego roztworu o małym stężeniu (5-10%). Ponadto preparaty solne mogą być stosowane do zabezpieczania podsypek. Do zalet ich należy zaliczyć także łatwość w transporcie, małą lotność, brak zapachu, obniżanie palności drewna oraz to, że są tańsze od preparatów oleistych.

Wadą preparatów solnych jest większa ich wymywalność niż preparatów oleistych oraz higroskopijność (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 8 Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 9 Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 10
Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 11
Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 12 Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 13 Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 14
Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pierścień żelbetowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami