Blog

Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 2
18.10.2022

Komórka projektowania organizacji

W artykule znajdziesz:

Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 3
Komórka projektowania organizacji

W przypadku powstawania w czasie realizacji istotnych zmian w stosunku do opracowanego harmonogramu, komórka projektowania organizacji robót generalnego wykonawcy aktualizuje na wniosek kierownika budowy harmonogram, uzgadniając go zarówno z kierownikiem budowy generalnego wykonawcy, jak i z zainteresowanymi podwykonawcami w ramach operatywnych planów kwartalnych i miesięcznych. Błędem jest niedocenianie roli podwykonawcy na budowie. Postęp robót zależy w dużym stopniu od pracy przedsiębiorstw specjalistycznych na poszczególnych etapach wykonawstwa (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aktualizacja harmonogramu może być przeprowadzona również bezpośrednio przez kierownika budowy w uzgodnieniu z zainteresowanymi. Konieczne jest uzgadnianie miesięcznych i tygodniowych planów specjalistycznych przedsiębiorstw podwykonawców z planami generalnego wykonawcy. Przedstawiciele podwykonawców obowiązani są brać udział w omawianiu tych harmonogramów, w ich zatwierdzaniu i sprawdzaniu ich realizacji na roboczych naradach budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Szczególną uwagę należy zwrócić na terminowe otwarcie przez poszczególnych wykonawców frontu pracy dla innych wykonawców, w kolejności i terminach zgodnych z harmonogramem. Międzyfazowa kontrola jakości robót w czasie przekazywania działki (odcinka) roboczej wyspecjalizowanym brygadom (grupom roboczym) rozpoczynającym pracę na danym obiekcie przez brygady ustępujące jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów podniesienia na wyższy poziom organizacji wykonawstwa oraz jakości robót (uprawnienia budowlane).

Celem odbioru międzyfazowego jest zapewnienie prawidłowego wykonania robót pod względem technicznym i jakościowym oraz zagwarantowanie wznoszonym konstrukcjom odpowiedniej wytrzymałości. W ten sposób cała załoga jest zainteresowana wysoką jakością robót (program egzamin ustny).

Okres trwania poszczególnych robót, przewidziany w harmonogramach szczegółowych lub w tygodniowych zadaniach produkcyjnych, oparty jest na założeniu, że każda brygada wykona pracę ściśle według projektu i zgodnie z warunkami technicznymi. Nieodpowiednie wykonanie robót przez brygadę ustępującą pociąga za sobą konieczność usunięcia przez brygadę wchodzącą na działkę (odcinek) usterek albo wykonania robót w większym zakresie, niż było zaplanowane (większa grubość tynków z powodu nierównych ścian, konieczność tynkowania stropu z powodu niewłaściwego ułożenia prefabrykowanych płyt stropowych, konieczność rąbania betonu z powodu niewystarczającego rozparcia deskowania, kucie i przemurowywanie źle wykonanych kanałów dymowych i wentylacyjnych itp.) (opinie o programie).

Rysunki robocze

Wzajemna kontrola jakości robót jest tym czynnikiem, który jasno określa odpowiedzialność poszczególnych brygad za roboty przez nie wykonywane i przyczynia się do podniesienia jakości ze szczególnym uwzględnieniem oddzielnych elementów i fragmentów robót.

Wzajemna kontrola jakości robót powinna być połączona z jednoczesnym ustaleniem ilości wykonanych robót przez brygady ustępujące. Do stwierdzenia tych ilości służą rysunki robocze i książka albo też karty obmiaru, uzupełnione i skorygowane na podstawie obmiarów z natury (segregator aktów prawnych).

Ujawnione podczas międzyfazowego odbioru robót usterki i braki wpisuje się do wykazu braków i usterek, w którym wskazuje się, przez którą brygadę i w ciągu jakiego czasu powinny one być usunięte i jaką sumę należy brygadzie potrącić do czasu usunięcia stwierdzonych usterek. W zasadzie wszystkie poprawki i przeróbki powinny być zrobione przez brygadę, która wykonała roboty, w terminie uzgodnionym z brygadą przejmującą i zaakceptowanym przez kierownika budowy. Termin ten powinien być w ten sposób ustalony, aby rytm robót wyspecjalizowanych brygad rozpoczynających pracę nie został zakłócony. W przypadku niedotrzymania tego terminu kierownik budowy może zlecić usunięcie usterek innej brygadzie na rachunek brygady, która wykonała roboty niewłaściwie.

Przy kwalifikacji jakości wykonanych robót, wprowadzonej do protokołu zdawczo-odbiorczego, należy przyjąć kilkustopniową jednoznaczną ocenę, np. bardzo dobra, dobra i dostateczna, umożliwiając tym przeprowadzenie porównania jakości robót wykonanych przez różne brygady (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 8 Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 9 Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 10
Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 11
Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 12 Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 13 Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 14
Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcje mostu skrzynkowego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami