Blog

02.03.2022

Koniec klińca bez głowy

W artykule znajdziesz:

Koniec klińca bez głowy

Typ klińców Monnoyer’a pozwala na stosowanie kominów wielobocznych, zmniejszenie średnicy komina ku górze da się uzyskać łatwo przez to, że koniec klińca bez głowy ma do dyspozycji pewną grę w wydrążeniu głowy klińca sąsiedniego. Wskutek tego nie potrzeba wykonywać zbyt wielu typów klińców. 1 tak np. dla komina, o wysokości 45 m, wystarczą najwyżej trzy typy klińców, dla komina, o wysokości 18 m, tylko jeden typ. Ilość klińców w obwodzie zależy od średnicy komina (program uprawnienia budowlane na komputer). W każdym razie ilość ich powinna być tak dobrana, aby ciężar klińca nie przekraczał 80 do 100 kg. Długość klińców dochodzić może do 1,35 m .

Wykonanie komina systemu Monnoyer’a odbywa się w sposób następujący. Fundament i cokół wykonywuje się najczęściej ze zwykłego betonu wzmocnionego. Kominy mniejsze mają również i cokół ułożony z klińców Monnoyer’a. Gdy więc np. cokół wykonano w zwykły sposób z betonu w deskowaniu, to w miejscach, w których mają przyjść wydrążone głowice klińców, muszą znajdować się wypuszczone w górę wkładki pionowe w ilości, jaką wskazuje obliczenie statyczne. Na cokole układa się wprost na tłustej zaprawie cementowej klińce w ten sposób, aby wystające wkładki pionowe wchodziły w wydrążenia głowic klińców (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na ewentualnym wewnętrznym występie cokołu opiera się prymitywne rusztowanie, na którem umieszczony jest wyciąg do podnoszenia klińców i gdzie pracują robotnicy.

Do manipulacji i ułożenia jednego klińca potrzeba dwóch robotników, którzy, po należytym odczyszczeniu klińca szczotkami drucianymi, ustawiają go w żądanym miejscu na klinach, a później opuszczają na rozpostartą poprzednio zaprawę i odpowiednio regulują położenie (uprawnienia budowlane). Po ułożeniu jednej warstwy zakłada się drut wiążący i żelazny szczebel drabiny. W warstwie następnej układa się klińce w kierunku odwrotnym, tak, że wiązanie klińców jest dostatecznie utrwalone.

Wykonywanie kominów

Wykonywanie kominów opisanego typu odbywa się nadzwyczaj szybko. I tak np. przy budowie komina systemu Monnoyer’a dla kotłowni centrali elektrycznej w Beautor czterech robotników, wykonujących komin tego rodzaju po raz pierwszy, układało w niewielkiej wysokości nad cokołem (przy średnicy komina około 6 m) jedną warstwę w ciągu niespełna godziny, licząc w to także czas na zdejmowanie klińców z wyciągu (program egzamin ustny).

Podwyższanie rusztowania odbywa się co 2 m, gdyż na wysokości 1 m ustawia się na małych kobylicach rusztowanie pośrednie. Zamknąwszy, po należytem ułożeniu klińców, od wnętrza komina wydrążoną partję deską pionową, przytrzymaną przedłużonemi drutami strzemion, wypełnia się betonem wydrążenia w głowach klińców. Rusztowanie do układania warstw wyższych ustawia się w ten sposób, że beleczki, dźwigające rusztowanie (zwykle silniejsze brusy), opierają się na pionowej desce i na wybetonowanem wnętrzu głowic klińców (opinie o programie).

Komin systemu Monnoyer’a stanowi praktycznie monolit, a w porównaniu z kominem lanym w deskowaniu podwójnem da się, w wielu wypadkach, zestawić wygodniej i prędzej. Wkładki niosące są znakomicie chronione przed wpływami wysokiej ciepłoty gazów wewnątrz komina, a żebra zewnętrzne, wytworzone przez głowy klińców, dają w porównaniu z monotonną jednostajną powierzchnią komina z betonu lanego lub cegieł widok przyjemniejszy dla oka (segregator aktów prawnych).

Niekiedy umieszcza się na kominach systemu Monnoyer’a zbiorniki na wodę. Wykonywa się je ze zwykłego betonu wzmocnionego lub zestawia z innego rodzaju elementów Monnoyer’a. Obliczenie statyczne musi być poprzedzone ustaleniem średnicy wewnętrznej, stałej lub zmiennej i wysokości komina ze względu na potrzebny ciąg’). Po ustaleniu średnicy i wysokości komina, przyjmuje się grubości ściany i bada równowagę stref, powstałych przez podział komina przekrojami po- ziomemi. Badanie obejmuje naprzód wpływ ciężaru własnego i parcia wiatru. Ciężar własny kominów żelbetowych należy ustalać, jak wykazują badania2), dla ciężaru gatunkowego nie wyższego jak 2250 kg/m3 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami