Blog

Koniec klińca bez głowy
W artykule znajdziesz:

Typ klińców Monnoyer’a pozwala na stosowanie kominów wielobocznych, zmniejszenie średnicy komina ku górze da się uzyskać łatwo przez to, że koniec klińca bez głowy ma do dyspozycji pewną grę w wydrążeniu głowy klińca sąsiedniego. Wskutek tego nie potrzeba wykonywać zbyt wielu typów klińców. 1 tak np. dla komina, o wysokości 45 m, wystarczą najwyżej trzy typy klińców, dla komina, o wysokości 18 m, tylko jeden typ. Ilość klińców w obwodzie zależy od średnicy komina (program uprawnienia budowlane na komputer). W każdym razie ilość ich powinna być tak dobrana, aby ciężar klińca nie przekraczał 80 do 100 kg. Długość klińców dochodzić może do 1,35 m .
Wykonanie komina systemu Monnoyer’a odbywa się w sposób następujący. Fundament i cokół wykonywuje się najczęściej ze zwykłego betonu wzmocnionego. Kominy mniejsze mają również i cokół ułożony z klińców Monnoyer’a. Gdy więc np. cokół wykonano w zwykły sposób z betonu w deskowaniu, to w miejscach, w których mają przyjść wydrążone głowice klińców, muszą znajdować się wypuszczone w górę wkładki pionowe w ilości, jaką wskazuje obliczenie statyczne. Na cokole układa się wprost na tłustej zaprawie cementowej klińce w ten sposób, aby wystające wkładki pionowe wchodziły w wydrążenia głowic klińców (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na ewentualnym wewnętrznym występie cokołu opiera się prymitywne rusztowanie, na którem umieszczony jest wyciąg do podnoszenia klińców i gdzie pracują robotnicy.
Do manipulacji i ułożenia jednego klińca potrzeba dwóch robotników, którzy, po należytym odczyszczeniu klińca szczotkami drucianymi, ustawiają go w żądanym miejscu na klinach, a później opuszczają na rozpostartą poprzednio zaprawę i odpowiednio regulują położenie (uprawnienia budowlane). Po ułożeniu jednej warstwy zakłada się drut wiążący i żelazny szczebel drabiny. W warstwie następnej układa się klińce w kierunku odwrotnym, tak, że wiązanie klińców jest dostatecznie utrwalone.
Wykonywanie kominów
Wykonywanie kominów opisanego typu odbywa się nadzwyczaj szybko. I tak np. przy budowie komina systemu Monnoyer’a dla kotłowni centrali elektrycznej w Beautor czterech robotników, wykonujących komin tego rodzaju po raz pierwszy, układało w niewielkiej wysokości nad cokołem (przy średnicy komina około 6 m) jedną warstwę w ciągu niespełna godziny, licząc w to także czas na zdejmowanie klińców z wyciągu (program egzamin ustny).
Podwyższanie rusztowania odbywa się co 2 m, gdyż na wysokości 1 m ustawia się na małych kobylicach rusztowanie pośrednie. Zamknąwszy, po należytem ułożeniu klińców, od wnętrza komina wydrążoną partję deską pionową, przytrzymaną przedłużonemi drutami strzemion, wypełnia się betonem wydrążenia w głowach klińców. Rusztowanie do układania warstw wyższych ustawia się w ten sposób, że beleczki, dźwigające rusztowanie (zwykle silniejsze brusy), opierają się na pionowej desce i na wybetonowanem wnętrzu głowic klińców (opinie o programie).
Komin systemu Monnoyer’a stanowi praktycznie monolit, a w porównaniu z kominem lanym w deskowaniu podwójnem da się, w wielu wypadkach, zestawić wygodniej i prędzej. Wkładki niosące są znakomicie chronione przed wpływami wysokiej ciepłoty gazów wewnątrz komina, a żebra zewnętrzne, wytworzone przez głowy klińców, dają w porównaniu z monotonną jednostajną powierzchnią komina z betonu lanego lub cegieł widok przyjemniejszy dla oka (segregator aktów prawnych).
Niekiedy umieszcza się na kominach systemu Monnoyer’a zbiorniki na wodę. Wykonywa się je ze zwykłego betonu wzmocnionego lub zestawia z innego rodzaju elementów Monnoyer’a. Obliczenie statyczne musi być poprzedzone ustaleniem średnicy wewnętrznej, stałej lub zmiennej i wysokości komina ze względu na potrzebny ciąg’). Po ustaleniu średnicy i wysokości komina, przyjmuje się grubości ściany i bada równowagę stref, powstałych przez podział komina przekrojami po- ziomemi. Badanie obejmuje naprzód wpływ ciężaru własnego i parcia wiatru. Ciężar własny kominów żelbetowych należy ustalać, jak wykazują badania2), dla ciężaru gatunkowego nie wyższego jak 2250 kg/m3 (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32