Blog
Konsekwencje ocen diagnostycznych
W artykule znajdziesz:
W przedstawionych rozważaniach interesują nas głównie trzeci i czwarty element bloku to jest odpowiedź obiektu odbierającego drgania “R" i jej ocena diagnostyczna “D". Odpowiedź ta jest połączona z powstawaniem przemieszczeń, naprężeń i odkształceń, które mogą być przyczyną utrudnienia użytkowania, przeciążeń lub uszkodzeń a nawet awarii budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ocenę skutków tego narażenia i stanu obiektów nazywamy diagnozą dynamiczną a wszystkie czynności z tym związane diagnostyką dynamiczną. Aby dokonać klasyfikacji szkodliwości wpływów dynamicznych konieczne jest określenie jej kryteriów i metody działania. To wszystko stwarza obszerną dziedzinę wiadomości, które chociaż mają charakter użytkowy, muszą być oparte na podstawach naukowych oraz ich potwierdzeniach eksperymentalnych a także na praktycznych doświadczeniach. Konsekwencje ocen diagnostycznych są rozważane nie tylko w kategoriach technicznych ale także formalno - prawnych w sensie ochrony przed skutkami wpływów wibracji i odpowiedzialności za nie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W pracy niniejszej przedstawiono całokształt tej problematyki ale w różnym stopniu szczegółowości. Podkreślono wiadomości utylitarne do bezpośredniego wykorzystania w praktyce (uprawnienia budowlane). Okazało się jednak, że nie da się oddzielić tych praktycznych wiadomości od podstaw teoretycznych i w pewnych przypadkach trzeba je również choćby w skrócie zamieścić (program egzamin ustny). Aby ułatwić wykorzystanie pracy wprowadzono konwencję zapisu dwoma rodzajami czcionki:
- większą zapisano podstawowe wiadomości stanowiące naszym zdaniem niezbędny zasób wiedzy dla działania w dziedzinie ochrony budowli i środowiska przed wpływem wibracji,
- mniejszą (petit) zapisano wiadomości uzupełniające, niektóre podstawy teoretyczne oraz niektóre przykłady o charakterze instruktywnym (opinie o programie).
Pozycje zagraniczne
We wprowadzonej konwencji nie udało się uniknąć pewnych powtórzeń, co jednak uznaliśmy za zgodne z charakterem użytkowym tej książki. Podany wykaz literatury nie jest kompletny ani nie obejmuje najważniejszych pozycji w skali światowej. Starano się zacytować pozycje polskie, które doprowadziły do obecnego stanu rozeznania. Pozycje zagraniczne mogą być trudno dostępne, ale są one przeznaczone dla osób, które chcą rozwinąć swą źródłową wiedzę i dokładniej analizować podstawy teoretyczne. Liczymy na to, że zarówno ta konwencja jak i sam układ i treść książki okażą się pożyteczne dla spełnienia jej celu (segregator aktów prawnych).
- Wg pochodzenia i narzędzi wzbudzania:
- Drgania wzbudzane celowo dla wykorzystania technologicznego, techniczno-utylitarnego lub terapeutycznego. Narzędziami wzbudzeń są tu maszyny, urządzenia techniczne, procesy chemiczne, termiczne, akustyczne wywołujące ruch ośrodka (np. uderzenia, wybuchy).
- Drgania będące efektem ubocznym różnych działań celowych lub urządzeń im towarzyszących. Narzędziami są tu jak poprzednio maszyny, urządzenia i procesy.
- Drgania będące zjawiskiem losowym wynikającym z działania sił przyrody niezależnym od człowieka lub prawie niezależnym od człowieka (np. katastrofy, trzęsienia ziemi).
- Wg sposobu wzbudzenia:
- wzbudzenia zależne i kontrolowane lub sterowane przez człowieka,
- wzbudzenia zależne, ale kontrolowane tylko częściowo i pośrednio,
- wzbudzenia zależne, ale nie kontrolowane przez człowieka,
- wzbudzenia niezależne i nie kontrolowane.
Wg ciągłości i przebiegu wzbudzenia:
- wzbudzenie ciągłe, regularne,
- wzbudzenie ciągłe, ale nieregularne,
- wzbudzenia krótkotrwałe o tym samym przebiegu powtarzające się w określonych odstępach czasu,
- wzbudzenia krótkotrwałe powtarzające się nieregularnie o różnych przebiegach,
- wzbudzenia jednorazowe.
- Wg zmiany położenia źródła w stosunku do odbioru:
- źródło niezmienne, nie zmieniające położenia (umiejscowione),
- zmieniające położenie w sposób określony, regularny (np. po torze),
- zmieniające położenie w sposób nieregularny,
- nieumiejscowione lub zmieniające położenie w sposób losowy (promocja 3 w 1).
V. Wg położenia źródła względem budowli:
- na zewnątrz budowli,
- wewnątrz budowli, przekazywane pośrednio (np. poprzez oddzielny fundament),
- wewnątrz budowli, przekazywane bezpośrednio (np. na stropie).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32