Blog
Konstrukcja deskowania
W artykule znajdziesz:
Konstrukcja deskowania
Konstrukcja deskowania ze stojakiem ślizgowym o długości większej od grubości dwóch betonowanych pasów i schemat kolejnego betonowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Deskowanie wspornikowe stanowi pewną odmianę poprzedniego typu deskowania; znajduje ono zastosowanie przy betonowaniu masywnych bloków.
Konstrukcja deskowania składa się z pionowego poszycia 1 z desek przybitych do rygli 2. Do rygli przytwierdzone są wspornikowa stojaki 3, przez które przechodzą kotwie śrubowe 4, 5 i 6. Obciążenie pionowe deskowania przyjmują głównie śruby 4, natomiast śruby 5 służą przy montażu do ustawienia deskowania we właściwym położeniu, które utrzymywane jest w toku robót aż do czasu rozdeskowania za pomocą klinów lub dźwigników (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Deskowania wspornikowe mogą być używane bez ściągów, a ich montaż jest łatwiejszy od deskowań jednopasowych. Stojaki przy większych wymiarach płyt mogą być wykonane w postaci wiązarów. Tego rodzaju stojaki zastosowano przy budowie zapory Luzzone. Wymiary płyty wynosiły 2,90X3,30 m.
Przy stojakach z pojedynczych belek należy płyty montować w położeniu lekko przechylonym (1 do 1,5 cm) w stronę do wewnątrz deskowania, w przewidywaniu odkształcenia się stojaków pod wpływem parcia świeżo układanej masy betonowej.
Deskowania przesuwne stosowane są przy betonowaniu sztolni, ścian podporowych, bocznych murów komór śluzowych, skarp kanałów itp. Przesuwanie konstrukcji deskowania odbywa się na wózkach kołowych lub na rolkach po specjalnych torach. Układanie masy betonowej prowadzi się w deskowaniu odcinkami a następnie, po uzyskaniu przez beton niezbędnej wytrzymałości, całość konstrukcji wraz z deskowaniem przesuwa się na nowe stanowisko (uprawnienia budowlane).
Konstrukcje deskowania przesuwnego dla ścian i stropów spustów dennych oraz deskowania dla sztolni. Poszycie wykonywane jest z desek lub z blachy stalowej.
Deskowania ślizgowe. Stosuje się przy wykonywaniu filarów, ścian, wież, silosów, kominów itp. Deskowanie przesuwa się do góry w miarę postępu robót z prędkością zapewniającą uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości przez beton uwalniany z deskowania. Średnio wynosi ona około 2 m na dobę(program egzamin ustny). Prędkość podnoszenia konstrukcji deskowania nie może być zbyt mała, gdyż trudno by było wtedy uniknąć zbyt dużej przyczepności betonu do deskowania.
Deskowanie ślizgowe
Deskowanie ślizgowe składa się z krążyn 7. poszycia z desek drewnianych lub blachy stalowej 8, ram 6, dźwigników śrubowych 4, osadzonych na stalowych prętach nośnych 3 za pomocą tulei 2. Pomost roboczy 5 i pomocniczy 1 uzupełniają konstrukcję. Podnoszenie konstrukcji odbywa się za pomocą dźwigników śrubowych. Obecnie zamiast dźwigników śrubowych stosowane są dźwigniki hydrauliczne (opinie o programie).
Do betonowania ścian o zmiennej grubości stosowane są deskowania ślizgowe, w których zmianę grubości ściany uzyskuje się za pomocą śrub poziomych.
Deskowania ślizgowe pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności na materiale drzewnym, zaś betonowanie ciągłe eliminuje szwy robocze. Z drugiej jednak strony sposób ten wymaga dodatkowego zużycia stali oraz dużej ostrożności i synchronizacji pracy w czasie podnoszenia deskowania.
Deskowania przestrzenne krzywoliniowe. Do najtrudniejszych robót ciesielskich w budownictwie wodnym należy zaliczyć deskowania rury ssawnej. Zmienność przekrojów, wysoki stopień dokładności w wymiarach i gładkości powierzchni rury ssawnej stwarzają wiele trudności przy wykonywaniu tego rodzaju deskowań (segregator aktów prawnych).
W rurze ssawnej można wyodrębnić trzy zasadnicze części, a mianowicie: część dolną, leżącą w przybliżeniu poziomo o różnych przekrojach poprzecznych zbliżonych do prostokąta o zaokrąglonych narożach, następnie część środkową - kolano rury o powierzchni krzywoliniowo- -zmiennej, a więc o konstrukcji najtrudniejszej, i wreszcie część górną, pionową zazwyczaj o kształcie stożka.
Takie zróżnicowanie kształtu rury ssawnej wpływa na konstrukcję jej deskowania i na projektowanie faz betonowania sekcji turbinowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32