Blog

Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
02.04.2021

Konstrukcja przysłupowa

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja przysłupowa

Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Konstrukcja przysłupowa

Konstrukcja przysłupowa jest rozwiązaniem uniezależniającym konstrukcję dachu od ścian. Słupy, płatwie i miecze tworzą zespół stojący przy ścianach budynku i podpierający dach. Ściany, które mogą być wykonane jako wieńcowe, sumikowo-łątkowe, glinobite lub murowane, stanowią w tym wypadku tylko osłonę wnętrza chałupy i podporę stropu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Konstrukcja przysłupowa występowała w różnych regionach kraju, głównie jednak na obszarze śląsko-łużyckim i małopolskim. Stanowiła ona jedną z najbardziej charakterystycznych cech chałup na Dolnym Śląsku, gdzie jej przęsła o rozpiętości 2.5-3 m otaczały wieńcowy zrąb ścian zewnętrznych. Chałupy z konstrukcją przysłupowa występowały na Pogórzu Sudeckim, tworząc największe skupiska w Sudetach Zachodnich i Środkowych (z wyjątkiem Ziemi Kłodzkiej) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W Rzeszowskiem system przysłupowy był rozwiązywany jako szkielet uniezależniony od ścian wieńcowych lub też był połączony ze ścianami, niekiedy bowiem słupy ścian wzdłużnych pełniły zarazem rolę śródściennych łątek konstrukcji sumikowo-łątkowej.

Konstrukcja przysłupowa występowała często w okolicach Krakowa, a także stanowiła charakterystyczny element chałup w Zakliczynie (województwo małopolskie), gdzie występowała jako swoisty ustrój dziewięciosłupowy (uprawnienia budowlane).
Ściany z gliny, cegły i kamienia. Gliny używano do obrzucania ścian plecionych, wypełniania szkieletów drewnianych, do wykonywania ścian glinobitych oraz do wyrobu cegieł, z których murowano urządzenia ogrzewcze (piece i kominy) i gdzieniegdzie ściany budynków. Najczęściej z cegły wznoszono spichrze, domy pocztowe i zajazdy. Rozpowszechnianie się ścian ceglanych w budownictwie ludowym na większą skalę nastąpiło dopiero w drugiej połowie XIX w (program egzamin ustny).

Kamień ze względu na trudności obróbki i złe właściwości izolacyjne bardzo rzadko był używany do budowy ścian budynków mieszkalnych, natomiast używano go na fundamenty, ściany budynków gospodarczych i ogrodzenia.

Rozwiązania plastyczne ścian

Forma ścian kształtowała się rozmaicie, zależnie od konstrukcji, przekroju belek, sposobu uszczelniania, zdobień snycerskich lub malarskich (opinie o programie).
Na licu ściany wieńcowej z belek o przekroju prostokątnym. struganych do kantu, nie zachodziły gry światłocieniowe. Ściana była uboga pod względem plastycznym, w związku z czym często malowano ją na biało lub niebiesko i zdobiono ornamentem, niekiedy prostym, geometrycznym lub roślinnym bardzo rozwiniętym, np. w Zalipiu k. Tarnowa albo w Łowickiem, gdzie bogactwo ornamentyki jest zadziwiające. Na wygląd ściany wpływał także kolor belek i sposób uszczelnienia ściany (segregator aktów prawnych).

Na Podhalu, gdzie występowały silne wichry siekące deszczem i śniegiem - ściany nie były pokrywane polepą. Belki ścian pozostawiano w naturalnym kolorze drewna, ciemniejącego z upływem czasu, a w szpary między nimi wpychano mech. W Krakowskiem złącza belek w ścianach wieńcowych zatykano gliną. Uszczelnienia pomalowane na biało lub niebiesko, tworzyły poziome pasy. Podobne pasy zdobiły chałupy łemkowskie, przy czym belki nasycone ropą naftową były ciemniejsze i występowały wyraźniejsze kontrasty. Na Żywiecczyźnie ściany wieńcowa malowano w duże białe kropy.
Ściany wieńcowe z okrąglaków i połowizn charakteryzował cień rozłożony zgodnie z powierzchnią walcową belki, gęstniejący przy złączach belek. Jeżeli ściana była wykonana z belek z oblinami. światłocień układał się odmiennie (promocja 3 w 1).

Występowały powierzchnie naświetlone, odcinające się ostrą krawędzią od półcienia, półcień zaś podobnie graniczył z powierzchnią objętą cieniem głębokim.
W celu wzbogacenia plastyki ściany, profilowano niekiedy wzdłużne krawędzie belek, aby poziomy cień na licu ściany nie był prostokreślny, lecz układał się zgodnie z rytmem wykonanych nacięć.
Innym, dzisiaj już nie spotykanym, sposobem zdobienia było nabijanie kołków’ drewnianych, których końce wystawały ze ściany, dając określone efekty światłocieniowe.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Papa perforowana uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami