Blog

19.04.2021

Kontrola gospodarki finansowej

W artykule znajdziesz:

Kontrola gospodarki finansowej

Kontrola gospodarki finansowej

Do kompetencji zjednoczenia należy również nadzór i kontrola gospodarki finansowej, w tym celu ma on prawo powoływać odpowiednie zespoły rewizyjne. Zjednoczenie zatwierdza bilanse przedsiębiorstwa i proponowany podział zysku (program uprawnienia budowlane na komputer). Rozstrzyga sprawy sporne między radami robotniczymi a dyrekcją przedsiębiorstwa i ma prawo wstrzymywania wykonania uchwał rad robotniczych niezgodnych z przepisami prawa lub planem techniczno-ekonomicznym.

Obowiązkiem zjednoczenia jest składanie ministerstwu zbiorczych sprawozdań o działalności zespołu podległych przedsiębiorstw oraz sprawozdań o działalności własnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na czele zjednoczenia stoi dyrektor powołany przez ministra. Na wniosek dyrektora minister mianuje również zastępców dyrektora zarządu oraz głównego księgowego.
W zjednoczeniu działa kolegium, w skład którego wchodzą: dyrektor zjednoczenia jako przewodniczący, jego zastępcy oraz dyrektorzy przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu. Kolegium jest organem opiniodawczym i doradczym zjednoczenia i jednocześnie organem stanowiącym w sprawach:
1) ponownego podziału środków finansowych w zakresie nie unormowanym przepisami;
2) inwestycji finansowych ze środków własnych tych przedsiębiorstw;
3) organizowania wspólnych dla przedsiębiorstw przedsięwzięć finansowych z ich środków (uprawnienia budowlane).

Dyrektor zjednoczenia może powołać radę techniczno-ekonomiczną (naukowo-techniczną), złożoną ze specjalistów i przedstawicieli nauki oraz działaczy gospodarczych i społecznych. Rada techniczno-ekonomiczna (naukowo-techniczna) jest organem zjednoczenia w sprawach mających istotne znaczenie dla działalności zjednoczenia.
Koszty utrzymania zjednoczeń pokrywają podległe im przedsiębiorstwa, proporcjonalnie do swych obrotów finansowych.

Mówiliśmy już o zadaniach i celach gospodarki narodowej. Zadania gospodarcze określone planem narodowym realizowane są przez specjalnie w tym celu powołane komórki organizacyjne. Najmniejszą komórką, realizującą samodzielnie część zadań przewidzianych planem ogólnopaństwowym, jest właśnie przedsiębiorstwo (program egzamin ustny).
Dla wykonania określonych planem zadań przedsiębiorstwo musi posiadać odpowiedni zespół pracowników oraz odpowiednie wyposażenie, które składa się z budynków, maszyn i urządzeń, z narzędzi, materiałów oraz gotówki. Przedsiębiorstwo posiada równie specyficzną organizację wewnętrzną oraz takie uprawnienia, które dają mu dużą samodzielność działania.

Roboty instalacyjne

Możemy więc powiedzieć, że przedsiębiorstwo jest to komórka organizacyjna, mająca do wykonania pewne zadania określone planem. Posiada ona odpowiedni zespół pracowników i odpowiednie wyposażenie oraz charakteryzuje się samodzielnością w wykonywaniu swych zadań (opinie o programie).
Mówiąc o podstawach podziału przedsiębiorstw budowlanych, podaliśmy zasady specjalizacji, samowystarczalności gospodarczej oraz rejonizacji. Obecnie rozpatrzymy je w zastosowaniu do jednego przedsiębiorstwa.

Jest rzeczą wiadomą, że zarówno pojedynczy człowiek, jak i zorganizowane zespoły ludzi najlepiej wykonują te zadania, w których są wyspecjalizowani. Z tego właśnie powodu zakres czynności każdego przedsiębiorstwa jest ściśle określony, aby realizował zasadę specjalizacji.
Tworzy się przedsiębiorstwa, które wykonują roboty stosunkowo jednorodne. Jeżeli przedsiębiorstwo przez dłuższy czas wykonuje identyczne lub zbliżone do siebie roboty, wtedy uzyskuje dużą wprawę i osiąga wysoką wydajność pracy (segregator aktów prawnych).

Zasada specjalizacji nie może być jednak realizowana konsekwentnie, ponieważ- zbyt daleko posunięta utrudnia organizację robót. Jeżeli bowiem na jednym placu budowy pracuje jednocześnie kilka niezależnych od siebie wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, powstają duże trudności w zharmonizowaniu ich pracy w czasie, trudności z podziałem magazynów, pomieszczeń biurowych itd. Wiele czynników przemawia za tym, aby w miarę możliwości na jednym placu budowy był tylko jeden gospodarz - jedno przedsiębiorstwo, w ramach którego wykonywane są wszystkie roboty (promocja 3 w 1).

Tak więc zdarza się również, że przedsiębiorstwa ogólnobudowlane prowadzą niekiedy roboty instalacyjne i inżynierskie we własnym zakresie, zgodnie z omówioną już zasadą samowystarczalności gospodarczej.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami