Blog

Produkty roślinne zdjęcie nr 2
17.10.2022

Koordynacja modularna

W artykule znajdziesz:

Produkty roślinne zdjęcie nr 3
Koordynacja modularna

Porządkujący wymiarowanie wpływ koordynacji modularnej ma praktyczne znaczenie w tych przypadkach, gdy zachodzi potrzeba szeregowania poszczególnych elementów budowlanych w granicach większej całości, gdzie ponadto w poszczególnych, ściśle zwymiarowanych punktach szeregu elementów występują określone zmiany lub zaburzenia układu np. powiązanie ze ścianami poprzecznymi, krawędzie otworów itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Koordynacja modularna wpływa również porządkująco w takich przypadkach, gdy rozmieszczone w równoległych szeregach elementy budowlane, mające różne wymiary, muszą znajdować się względem siebie w jakiejś zależności np. szeregi bloków murarskich, tworzących poszczególne warstwy ściany z warunkiem przewiązywania spoin, albo spiętrzane elementy budowlane mające różne wysokości, uporządkowane na poszczególnych poziomach ze względu na konieczność uzyskania jednolitej poziomej płaszczyzny stanowiącej parapet okienny albo oparcie dla stropów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Tak więc, w przypadku, gdy ściana budynku albo jego poszczególnej kondygnacji składa się z szeregu warstw elementów budowlanych, bądź też gdy jest ona wznoszona przy użyciu elementów o różnych wysokościach pożądane jest stosowanie w kierunku pionowym koordynacji wymiarów przy użyciu modułu podstawowego M, dzięki czemu uzyskuje się poważne zmniejszenie elementu przypadkowości wymiaru, a co za tym idzie obniżenie ilości typów prefabrykowanych bloków. Jeżeli istnieje pewność, że stosowane elementy budowlane będą zawsze układane w jednakowym położeniu (np. cegła zawsze układana „na płask”), można stosować w kierunku pionowym moduł M’, nierówny przyjętemu modułowi podstawowemu M. Daje to jednakże mniej czyste rozwiązanie (uprawnienia budowlane).

Przy stosowaniu konstrukcji składającej się z większych elementów, które również spiętrzane muszą pozwalać na uzyskiwanie odpowiednich poziomów, może okazać się niekiedy korzystne stosowanie modułu powiększonego MO, w analogiczny sposób jak moduł podstawowy M porządkującego pionowe wymiary. Jednakże zwykle wielkość MO, dobra dla kierunków poziomych, jest zbyt duża dla pionowych.

Wymiary elementów

Zdarza się jednak, że założona konstrukcja operuje jakimś stałym podziałem wysokości, do którego raz na zawsze dostosowane są wymiary elementów, np. w budownictwie mieszkaniowym konstrukcja wielkopłytowa z zastosowaniem płyt o wysokości kondygnacji z otworami okiennymi (rys. 31a) albo konstrukcja wielkoblokowa o układzie dwurzędowym, o stałej wysokości bloku międzyokiennego, nadproża i parapetu (program egzamin ustny).

Wobec niezmiennego powtarzania się takich samych układów na wszystkich kondygnacjach staje się zbędne w powyższych przypadkach stosowanie jakiegoś modułu w kierunku pionowym, ponieważ wskutek jednolitości układu typizacja wysokościowa nie może już ulec żadnej poprawie. Przeciwnie stosowanie jakiegoś modułu wysokościowego, nie przynosząc żadnych korzyści, może narzucić jakiś mniej właściwy podział pionowy, obniżający właściwości obiektu pod względem użytkowym albo plastycznym (opinie o programie).

Są to wysokości oparte na module pionowym równym 40 cm (wzorowanym na poziomym), zbyt dużym, nie pozwalającym na dość elastyczny wybór wysokości. Wystarczy stwierdzić, że w naszych warunkach stosowano dotąd h = 3,10 m i istnieje tendencja do obniżenia do h 3,0-P2,9 m i niżej; dla piwnic przyjmuje się zwykle h = 2,5-r-2,6 m. Obecnie również daje się zauważyć tendencja do obniżenia podanych wysokości w mieszkaniach do h = 3,0 m (segregator aktów prawnych).

Liczby te uwydatniają nieekonomiczność stosowania w imię doktryny za wszelką cenę wymiarów wysokościowych opartych o zbyt dużą wielkość MO. Można więc stwierdzić, że nie zawsze istnieje konieczność wprowadzania modularności wymiarów pionowych, a jeśli istnieje, nie wprowadza ona nowych okoliczności do rozpatrzenia, poza tymi, które występują przy rozpatrywaniu wymiarów poziomych. Wobec powyższego dalsze rozważania w niniejszym opracowaniu odnosić się będą wyłącznie do przykładów bardziej skomplikowanego wymiarowania w kierunku poziomym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Produkty roślinne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Produkty roślinne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Produkty roślinne zdjęcie nr 8 Produkty roślinne zdjęcie nr 9 Produkty roślinne zdjęcie nr 10
Produkty roślinne zdjęcie nr 11
Produkty roślinne zdjęcie nr 12 Produkty roślinne zdjęcie nr 13 Produkty roślinne zdjęcie nr 14
Produkty roślinne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Produkty roślinne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Produkty roślinne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami