Blog

19.04.2021

Koszt transportu materiałów

W artykule znajdziesz:

Koszt transportu materiałów

Koszt transportu materiałów

Podobnie jest z zasadą rejonizacji. Przedsiębiorstwo budowlane pracuje znacznie wydajniej, jeżeli wszystkie prowadzone przez niego budowy skupione są blisko siebie, na stosunkowo małym terenie (program uprawnienia budowlane na komputer). Unika się wówczas kosztownych delegacji pracowników, zmniejsza koszt transportu materiałów i sprzętu, ułatwia dozór i kontrolę. Dlatego, zasadniczo, przedsiębiorstwa działają na ściśle określonym terenie, poza którym nie przyjmują robót do wykonania.

O ile jednak w Warszawie teren ten może być ograniczony do jednej tylko dzielnicy miasta, o tyle przedsiębiorstwa prowincjonalne z natury rzeczy mają budowy bardzo rozproszone, często nawet w dwu województwach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Aby uniknąć takiego rozpraszania robót prowadzonych przez jedno przedsiębiorstwo, trzeba by tworzyć zamiast jednego kilka małych, samodzielnych przedsiębiorstw. Zbyt drobne jednak jednostki pracują bardzo nieekonomicznie, ponieważ nie mogą mieć dużo sprzętu, a posiadany sprzęt nie jest należycie wykorzystywany. Własne bazy materiałów i sprzętu obsługujące małą ilość budów są bardzo kosztowne. Koordynowanie i kontrola pracy dużej ilości małych przedsiębiorstw są również bardzo utrudnione. Tak więc w rejonach o małej ilości robót istnieją takie przedsiębiorstwa, których terenem działania jest obszar większy od jednego województwa.

Zasada rejonizacji przeciwstawia się często zasadzie specjalizacji. Z natury rzeczy przedsiębiorstwa o wąskiej specjalizacji muszą działać na większym terenie, aby znaleźć dostateczną ilość robót w swej specjalności. Mamy więc w Polsce pewną ilość wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, których terenem działania jest nawet cały kraj. Z tego co powiedzieliśmy, możemy wyciągnąć dodatkowe wnioski dotyczące dalszych cech przedsiębiorstwa (uprawnienia budowlane).

Możemy powiedzieć mianowicie, że przedsiębiorstwo jest to jednostka organizacyjna o określonej specjalności i określonym zakresie działania, stanowiąca pewną całość gospodarczą.
Omówimy teraz problem samodzielności przedsiębiorstwa, której wyrazem jest tak zwana osobowość prawna.

Osobowość prawna

Osobowość prawna oznacza zdolność do działań prawnych, a między innymi do zawierania umów, które mogą uzyskać poparcie władzy państwowej (program egzamin ustny). Jeżeli np. obywatel zobowiązuje się na mocy umowy do zapłacenia innemu obywatelowi pewnej sumy pieniężnej w określonym terminie, a umowy tej nie dotrzyma, wówczas strona poszkodowana ma prawo zwrócić się do sądu z prośbą, aby po zbadaniu sprawy sumę tę przymusowo wyegzekwowano. Sąd obowiązany jest sprawę rozpatrzyć i wydać sprawiedliwy wyrok. Jednak sąd będzie rozpatrywał skargę tylko wówczas, gdy obie strony w chwili zawierania umowy miały zdolność do działań prawnych.

Nie każdy obywatel posiada zdolność do działań prawnych. Nadając temu formę prawną powiemy, że nie każda osoba fizyczna posiada osobowość prawną. Zdolności do działań prawnych nie mają osoby niepełnoletnie i chore umysłowo. Ograniczoną zdolność do działań prawnych mają również osoby pozbawione praw obywatelskich i honorowych na mocy wyroku sądowego (opinie o programie).
Czy wobec tego osoby niepełnoletnie mogą zawierać umowy? Oczywiście tak, mogą takie umowy zawierać i powinny ich dotrzymywać. Jednak umowy te nie uzyskają poparcia władzy państwowej (segregator aktów prawnych).
Zdolność do działań prawnych mogą mieć nie tylko osoby fizyczne, lecz i prawne, to znaczy różne jednostki organizacyjne, jak stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, instytucje, urzędy.

Mają one jednak zdolność tę tylko wówczas, gdy posiadanie osobowości prawnej przewidziane jest w ich statucie i gdy są zapisane do specjalnego rejestru, który prowadzi Ministerstwo Finansów.

Osobowość prawną mają wszystkie przedsiębiorstwa i zarządy budowlane, gdyż jest ona warunkiem ich samodzielności. Tak więc przedsiębiorstwo samodzielnie zawiera z pracownikami umowy o pracę, umowy na zakup materiałów, na korzystanie z cudzych usług oraz z inwestorami na wykonanie robót i ponosi za nie pełną odpowiedzialność (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami