Blog

09.07.2021

Krzywizny wykresu

W artykule znajdziesz:

Krzywizny wykresu

 

Krzywizny wykresu

Krzywizny wykresu spowodowane są dodatkową pracą, jaką należy wykonać, aby splątane i sczepione z sobą cząsteczki asfaltu ułożyć i uporządkować w pewnym kierunku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wykres Teologiczny asfaltów nie daje się teoretycznie obliczyć, można go jedynie uzyskać z pomiarów. Jest on między innymi dowodem koloidalnej, micelarnej budowy asfaltów, przy których niskomolekularne węglowodory stanowią fazę rozpraszającą.
Są to według obecnego stanu badań układy koloidalne, złożone ze stosunkowo niskomolekularnych węglowodorów stanowiących fazę zwartą rozpraszającą, w której znajdują się jako faza rozproszona wysokomolekularne micele, będące ugrupowaniami kompleksowymi molekuł (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ponieważ wszystkie węglowodory obu faz wykazują bliskie chemiczne pokrewieństwo, można przypuszczać, że cząsteczki fazy rozproszonej otoczone są błonkami (liosferą) o grubości kilku molekuł, które stanowią pod względem chemicznym stopniowe przejście od węglowodorów jednej fazy do węglowodorów drugiej fazy. Grubość tych błonek zmienia się w sposób odwrotny do wysokości temperatury. W temperaturach wyższych, przy małym stężeniu micel lub cząsteczek kompleksowych, substancja zachowuje się jak ciecz (uprawnienia budowlane). Dająca się zmierzyć dynamiczna wiskoza takiej cieczy i] jest wielkością stałą dla różnych sił ścinających. Ponieważ wiskoza ta - przy zmianie składnika rozproszonego - ulega jedynie małym zmianom, można przyjąć, że micele lub cząsteczki kompleksowe mają w przybliżeniu kształty kuliste. Wskazuje to na charakter naftenowy lub aromatyczny asfaltów, gdyż przy koloidach o budowie fazy rozproszonej włóknistej (łańcuchowej) zwiększenie składników tej fazy o kilka tylko procent powoduje zwiększenie wiskozy o kilkaset procent. Przy obniżaniu temperatury nie tylko wzrasta grubość otoczek, lecz i w fazie zwartej zaczynają wykrystalizowywać wysokomolekularne węglowodory szeregu parafinowego (program egzamin ustny).

Jakość asfaltu

Na skutek tej krystalizacji asfalt staje się ciałem o quasiplastycznej płynności, gdyż kryształy węglowodorów parafinowych muszą pod wpływem siły ścinającej uporządkowywać się i układać kierunkowo. Przy jeszcze niższych temperaturach otoczki nakładają się na siebie, zwiększając swe wymiary, co daje podobny efekt jak zwiększenie stężenia micel z otoczkami. W tej temperaturze asfalt zachowuje się jak ciało sprężyste, co obrazuje odcinek O-A wykresu. Równa się to przejściu asfaltu w stan żelu z początkowego stanu zolu.
Badania własności Teologicznych asfaltu są dopiero od niedawna zapoczątkowane, dalszy ich rozwój przy zastosowaniu metod i teorii chemii koloidów i związków wysokomolekularnych pozwoli niewątpliwie na wyjaśnienie szeregu własności i podniesienie jakości asfaltu (opinie o programie).
Podstawą klasyfikacji asfaltów typu drogowego jest penetracja przy temperaturze 25°C, a asfaltów przemysłowych - temperatura mięknienia metodą P. i K. lub K. S. Zależność pomiędzy tymi wielkościami można przedstawić za pomocą wykresu. Jednak ani liczba wyrażająca penetrację, ani też temperatura mięknienia w oderwaniu od innych właściwości asfaltu nie dają żadnych podstaw do oceny jakości asfaltu (segregator aktów prawnych).
Dla przybliżonej choćby oceny jakości asfaltu konieczne jest zestawienie wyników badań wszystkich fizycznych właściwości asfaltu i wyciągnięcia z nich ogólnego wniosku. Z dwóch np. asfaltów o tej samej lub zbliżonej penetracji za lepszy należy uważać asfalt o większej ciągliwości i niższej temperaturze łamliwości.
Normy niemieckie przywiązują dużą wagę do rozpiętości, jaka zachodzi pomiędzy temperaturą mięknienia a temperaturą kropienia metodą Ubbelohde’a. Rozpiętość ta powinna wynosić według norm DIN co najmniej 18%, a asfalt jest tym lepszy, im rozpiętość ta jest większa (promocja 3 w 1).
Asfalty o nieznanym pochodzeniu należy badać szczegółowo, przy czym obok oznaczeń standardowych wskazane jest badanie penetracji w różnych temperaturach, co umożliwia wykreślenie krzywych penetracji. Asfalt jest tym lepszy, im krzywe te będą bardziej płaskie.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami