Blog

05.03.2021

Luzy za obudową

W artykule znajdziesz:

Luzy za obudową

Luzy za obudową

Luzy za obudową, szczególnie w górze przekroju, prowadzą do znacznego wzrostu obciążenia sklepienia kanałów i mogą być przyczyną zapadania gruntu aż do powierzchni ulicy. Po wyznaczeniu obciążeń działających na obudowę można przystąpić do jej zaprojektowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

W niniejszej części pracy, omawiającej sposoby wyznaczania obciążeń budowli podziemnych, zostały ustalone zasady i podane główne teorie do ich określenia. Jednak aby móc przystąpić do właściwego projektowania obudowy tuneli, należy poczynić jeszcze pewne dodatkowe założenia. Potrzebne to jest przede wszystkim dlatego, że obciążenia działające na budowle podziemne są znacznie większe w porównaniu do obciążeń na budowle nadziemne i że trudno byłoby zaprojektować konstrukcję obudowy, jeśliby się nie uwzględniło specyficznych cech środowiska gruntowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Środowisko to, otaczające budowlę, nie tylko stanowi jej obciążenie, ale posiadając pewne cechy środowiska sprężystego ciągłego może współpracować z obudową tuneli, przejmując część jego obciążeń, jeśli potrafimy odpowiednio wykorzystać powyższe właściwości sprężyste. Istniejące metody obliczeń obudowy budowli podziemnych można podzielić na dwie zasadnicze grupy. W jednej z tych grup metod zakłada się, że konstrukcja obudowy jest sztywna i niepodatna, tak że musi ona przenosić parcie gruntu z różnych kierunków jego działania bez współpracy własności sprężystych ośrodka gruntowego, otaczającego budowlę (uprawnienia budowlane).

Inne metody zakładają sprężystą podatność obudowy i jej odkształcenie, wywołujące odpór środowiska gruntowego, co w dalszej konsekwencji wywołuje przejęcie części obciążeń przez środowisko sprężyste i zmniejszenie pracy samej obudowy. Do pierwszej grupy metod należą sposoby obliczeń obudowy kanałów miejskich, metody obliczeń rurociągów kamionkowych i betonowych oraz sposoby obliczeń budowli podziemnych o kształcie prostokątnym i zbliżonym tam, gdzie się zakłada jako podstawowy schemat statyczny konstrukcję ramową, otwartą lub zamkniętą, lub sklepienie sztywne (program egzamin ustny).

Kształt przekroju poprzecznego

Do tej grupy należy również metoda Hewetta i Johannesona obliczania konstrukcji tuneli i tubingów przy metodzie tarczowej. Do grupy drugiej należą sposoby obliczania obudowy jako sklepienia wspartego na przyczółkach (ścianach tunelu) opartych na gruncie sprężystym (w metodzie Kommerella) lub obliczanie obudowy tuneli o kształcie podkowy z uwzględnieniem podatności gruntu. Do tej grupy należy też metoda obliczania obudowy kołowej tubingowej, zwana MM (Metra Moskiewskiego), opracowana przez Bodrową w latach 1936-1939 (opinie o programie).

Przy wyborze schematu statycznego dla projektowanej konstrukcji należy jednocześnie ustalić, która z wyżej wymienionych metod będzie zastosowana do obliczeń statycznych.
Przed przystąpieniem do właściwych obliczeń statycznych muszą być rozważone takie okoliczności, jak kształt przekroju poprzecznego, wybór rodzaju betonu i zbrojenia przy budowlach podziemnych żelbetowych oraz ustalone schematy obliczeniowe obciążeń, jak parcie gruntu, parcie wody itp.

Muszą być również wybrane szczegółowe założenia konstrukcyjne oraz kształt przekroju poprzecznego. W rozważaniach dotyczących określenia wielkości obliczeń budowli podziemnej było omówione szerzej zagadnienie wpływu zmienności stosunku dwóch zasadniczych wielkości tych obciążeń, a mianowicie wielkości K, tj. stosunku obciążenia pionowego pv do poziomego ph. Wskazane też było, że przy wielkościach K zbliżonych do jedności kształt przekroju poprzecznego budowli powinien być zbliżony do koła (segregator aktów prawnych).

Przy mniejszych wielkościach K, kiedy wielkość ta zmienia się w granicach 0,4-0,6, bardziej ekonomiczny jest przekrój poprzeczny o kształcie podwyższonym, tj. podkowiasty lub jajowy. Współczynnik K zależny jest w znacznym stopniu od rodzaju gruntu. Przy gruntach spoistych, w stanie twardoplastycznym wartość współczynnika można przyjmować w granicach 0,7-0,9; przy gruntach piaszczystych zaś 0,35-0,5 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami