Blog

07.02.2020

Masa betonowa uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Masa betonowa uprawnienia budowlane

Masa betonowa uprawnienia budowlane

Masę betonową dokładnie przemieszaną nakłada się warstwami do formy i ubija się specjalnymi stalowymi ubijakami, aż do napełnienia całej formy (program uprawnienia budowlane na komputer). Górną powierzchnię pustaka wygładza się strychulcem, formę obraca się do góry dnem i pustak pozostawia się wprost na wyrównanym z lekka posypanym piaskiem terenie przykrytym dachem bądź tylko zabezpieczonym od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Po upływie 2-3 dni od wykonania pustaki można przenosić na skład, który powinien być pokryty dachem, a przynajmniej zabezpieczony od słońca. W ciągu pierwszego tygodnia po wyrobieniu pustaki należy starannie polewać wodą. Po upływie 6-10 tygodni pustaki mogą być użyte do budowy. Produkcja na skalę przemysłową obejmuje szereg zmechanizowanych procesów, a więc oczyszczanie, kruszenie i rozdrabnianie, przesiewanie, dozowanie składników, formowanie, dojrzewanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Żużel dostarczany jest wagonami W, na skład obok toru kolejowego, skąd za pomocą żurawia z chwytakiem (łyżką) podawany jest do zbiornika, a następnie przez zasilacz i podnośnik dostaje się na sito wibracyjne. Przy sicie tym może być zainstalowany separator magnetyczny w celu usuwania cząstek węgla i żelaza. Z sita przesiany żużel dostarczany jest przenośnikiem taśmowym do zbiornika, grubsze zaś bryłki i ziarna, które nie przeszły przez sito, dostają się na kruszarkę, a stąd po rozkruszeniu z powrotem na przenośnik. Zimą żużel jest podgrzewany w zbiornikach. Cement z wagonów W2 za pomocą mechanicznej łopaty podawany jest do zbiornika przejściowego, a stąd za pomocą podnośnika do zbiornika (uprawnienia budowlane). Mleko wapienne podawane jest rurami do zbiornika, gdzie zostaje przemieszane.

Cement i żużel

Cement i żużel, odmierzone w określonym stosunku na automatach, poprzez lej zsypuje się do mieszarki (o pojemności 1000 1), dokąd również spływa automatycznie odmierzone mleko wapienne (program egzamin ustny).

Po wymieszaniu, które trwa 5H-6 minut, zaprawa dostaje się do zbiornika przejściowego, a stąd na zmechanizowane pustaczarki, na których następuje formowanie z wibrowaniem i prasowaniem. Uformowane pustaki są zdejmowane z pustaczarki za pomocą specjalnej karetki i ładowane na wózek ręczny z podnoszonymi półkami. Na tym wózku odwozi się pustaki do komór naparzania, gdzie się je składa na półkach. Przebieg naparzania jest następujący: w ciągu 5 godzin następuje zwiększenie temperatury do 80°C; naparzanie trwa przy tej temperaturze 11 godzin, potem następuje stopniowe ochłodzenie w ciągu 3 godzin.

Pustaki znajdują się zatem 19 godzin w komorze. Doliczając czas na załadowanie i wyładowanie można liczyć, że komory są zajęte dla jednego cyklu wyrobów przez 24 godz (opinie o programie). Po naparzeniu i ostudzeniu pustaki przewozi się na wózkach z ruchomymi półkami do pomieszczenia składowego. Pomieszczenie składowe na czas zimy powinno mieć szczelny dach i ściany. Latem można pustaki magazynować początkowo w odkrytej szopie, a potem w stosach 24 na otwartym powietrzu. Przy gorącej pogodzie pustaki powinny być polewane w ciągu 3-X7 dni po wykonaniu.

Ważniejsze elementy ścienne. Pustak najprostszego typu o wymiarach orientacyjnych 20 X 20 X (30-40) cm ma 2 lub 3 komory o przekroju prostokątnym lub zaokrąglonym (segregator aktów prawnych). Pustaki te wykonywane są zazwyczaj na pustaczarkach ręcznych, stosowane zaś do budynków parterowych nie ogrzewanych i gospodarczych. Pustaki Alfa o kształtach i wymiarach, wykonywane z gruzobetonu lub żużlobetonu, charakterystyczne są ze względu na mijankowo usytuowane komory powietrzne. Produkowane są 3 klasy pustaków: 25, 50 i 75. Pustaki powinny być cechowane znakami wytwórni i klasy. Odbiór pustaków i dopuszczalne odchylenia wymiarów i wady omówione są dokładnie w PN-58/B-0180.

Ciężar pustaka typu S wielkości 1/1 z wibrowanego gruzobetonu ceglanego wynosi ok. 36 kG, jego wytrzymałość na ściskanie - 50 kG/cm2, licząc przekrój poziomy bez potrąceń otworów. Ciężar pustaka z wibrowanego betonu żużlowego wynosi 25 kG, wytrzymałość na ściskanie - 25 kG/cm2 (licząc jak wyżej). Pustaki o wytrzymałości 50 kG/cm2 mogą być stosowane do budowy ścian nośnych o wysokości do 2-1-3 kondygnacji, natomiast pustaki o wytrzymałości 25 kG/cm2 - do ścian nośnych budynków parterowych, do górnej kondygnacji budynków wielopiętrowych i jako wypełnienie ścian szkieletowych (promocja 3 w 1). Ścianę zewnętrzną budynku mieszkalnego wykonywa się zwykle w wymiarze poprzecznym z jednego pełnego i jednego półpustaka. Pustaki Muranów są to elementy ścienne o wymiarach i kształcie. 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami