Blog
Mechanika ogólna
W artykule znajdziesz:
Mechanika ogólna, mechanika teoretyczna - nauka o ruchu teoretycznych modeli ciał materialnych, posługująca się pojęciami punktu materialnego i ciała sztywnego mechanika płynów - dział mechaniki badający prawa stanu równowagi i ruchu płynów oraz oddziaływanie tych ośrodków na poruszające się w nich lub opływane przez nie ciała stałe; w zależności od rodzaju płynów gaz czy ciecz - m. p. dzieli się na aeromechanikę i hydromechanikę (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mechanika precyzyjna - dział techniki obejmujący budowę i technologię konstrukcji mechanizmów drobnych i przyrządów precyzyjnych (np. zegary, przyrządy pomiarowe, maszyny biurowe) mechanika relatywistyczna (Einsteina) - mechanika zgodna z zasadami szczególnej teorii względności opierającej się na zasadzie względności czasu i przestrzeni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mechanika statystyczna, teoria kinetyczna materii - teoria układów złożonych z bardzo dużej liczby wzajemnie oddziałujących cząstek, posługująca się metodami statystyki matematycznej; głównym zadaniem m.s. jest wyjaśnienie makroskopowych własności materii przez ustalenie ich związku z ruchem i oddziaływaniem cząstek, z których materia jest zbudowana; podstawą m.s. jest mechanika i rachunek prawdopodobieństwa: odróżnia się m.s. klasyczną i m.s. kwantową.
Mechanika teoretyczna - mechanika ogólna mechanizacja - zastąpienie pracy ręcznej albo żywej siły pociągowej lub napędowej maszyną (np. silnikiem spalinowym lub elektrycznym) mechanizacja skrzydła - lotu. zastosowanie urządzeń hipemośnych do zwiększania siły nośnej skrzydła (skrzela, klapy, urządzenia sterowania warstwą przyścienną), a przez to udźwigu samolotu oraz zmiany kąta jego ustawienia (uprawnienia budowlane).
Mechanizmy
Mechanizm - łańcuch kinematyczny (jednobieżny), w którym jeden człon jest nieruchomy, tzw. ostoja, pozostałe zaś wykonują ściśle określone ruchy; każdy m. składa się więc z ostoi (podstawy), członu (lub członów) napędzającego, zwanego czynnym, któremu jest nadawany określony ruch z zewnątrz m., członu napędzanego zwanego biernym, który przekazuje ruch na zewnątrz m. oraz członu (lub członów) pośredniczącego zwanego łącznikiem, przenoszącego ruch z członu czynnego na bierny; łącznikami m. mogą być człony sztywne, sprężyste, a także ciecz i gaz; m. są podstawowymi częściami składowymi maszyn i przyrządów (program egzamin ustny).
Mechanizm chwytakowy - mechanizm w kamerach zdjęciowych oraz w wąskotaśmowych projektorach filmowych, służący do nadawania taśmie filmowej posuwu skokowego mechanizm cierny - mechanizm, w którym przenoszenie ruchu z członu napędzającego na napędzany odbywa się wskutek tarcia (np. w przekładniach i sprzęgłach ciernych) mechanizm dźwignicy - część składowa dźwignicy służąca do przenoszenia napędu z silnika na jej element wykonawczy; zależnie od rodzaju wykonywanych przez ten element czynności rozróżnia się mechanizmy podnoszenia, wodzenia, jazdy, obrotu, wywrotu, zmiany wysięgu, wypadu itp. mechanizm dźwigniowy, mechanizm przegubowy - mechanizm, którego człony w postaci sztywnych prętów są połączone za pomocą przegubów (umożliwiających względne obroty sąsiednich członów). Mechanizm jarzmowy - mechanizm korbowo-wodzikowy z ruchomą prowadnicą (zwaną w tym przypadku jarzmem) (opinie o programie).
Mechanizm jednobieżny - mechanizm, którego ruch jest jednoznacznie określony, co ma miejsce wówczas, gdy liczba założonych parametrów jego ruchu (liczba członów napędzających) jest równa stopniowi ruchliwości mechanizmu mechanizm jezdny, układ jezdny - część podwozia pojazdu drogowego (np. samochodu) składająca się z kół jezdnych zawieszonych na resorach lub wahaczach, wyposażona w amortyzatory i stabilizatory (segregator aktów prawnych).
Mechanizm kierowniczy - kierownica mechanizm kierujący, mechanizm prowadzący - mechanizm do prowadzenia określonego punktu jednego ze swych członów po określonej krzywej (np. prostowód, pantograf, elipsograf) mechanizm klinowy, mechanizm ślizgowy - mechanizm, którego człony są połączone wyłącznie węzłami ślizgowymi (przesuwnymi), pozbawiony całkowicie przegubów; poszczególne człony działają podobnie jak kliny (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32