Blog

Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 2
16.05.2022

Mieszanie wibracyjne

W artykule znajdziesz:

Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 3
Mieszanie wibracyjne

Duży wpływ na jakość mieszania wywiera czas jego trwania, który w mieszarkach o działaniu cyklicznym liczy się od chwili załadowania wszystkich materiałów (włącznie z wodą) aż do początku wyładowywania mieszanki. Czas mieszania zależy od zawartości wody i cementu w mieszance, wielkości kruszywa, ciekłości mieszanki, objętości zarobu i rodzaju mieszarki. Im bardziej ciekła jest mieszanka i więcej zawiera cementu, tym prędzej osiąga się niezbędną jej jednorodność (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najkrótszy czas mieszania składników ciężkich mieszanek betonowych w mieszarkach wolnospadowych o działaniu cyklicznym. Dla mieszanek o konsystencji wilgotnej i gęstoplastycznej wielkości te w mieszarkach wolnospadowych należy zwiększyć 1,5-2 razy w porównaniu z wielkością przyjmowaną dla mieszanek o konsystencji plastycznej; czas ten ustala się w laboratorium fabrycznym doświadczalnie. W mieszarkach o działaniu wymuszonym czas mieszania składników mieszanek gruboziarnistych wynosi od 2 do 3 min, a drobnoziarnistych - od 3 do 5 min. Czas mieszania składników betonu w okresie zimowym powinien być o 25% większy niż latem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mieszanie wibracyjne przeprowadza się przy działaniu na mieszankę impulsów wibracyjnych o określonej sile i częstotliwości. Przy odpowiednich warunkach wibracji, kiedy siła tarcia i przyczepności między cząsteczkami mieszanki zostają zakłócone, a siłom ciężkości przeciwdziała znacznie je przewyższające ciśnienie wzbudzania w mieszance, znajduje się ona w stanie zawieszenia przy dużej ruchliwości, co sprzyja intensywnemu wymieszaniu składników (uprawnienia budowlane).

Dzięki intensywnym drganiom kadłuba mieszarki i tarciu mieszanki o jego ścianki powstaje ruch obrotowy mieszanki w stronę przeciwną do obracania się niewyważonego wału wibratora, przekazywany z warstw zewnętrznych do warstw wewnętrznych mieszanki. W wyniku odbywa się w mieszarce wibracyjnej mieszanie obiegowe wszystkich składników zarobu (program egzamin ustny).

Mieszarka betonu wibracyjna

Obok znacznego zwiększenia jednorodności mieszanek gęstoplastycznych, mieszanie wibracyjne intensyfikuje proces i w sposób mechaniczny aktywizuje spoiwo, jak również drobne ziarna wypełniacza przez ścieranie ich powierzchni i dodatkowe zmielenie. Sprzyja to pewnemu przyspieszeniu twardnienia betonu z mieszanek gęstoplastycznych w okresie początkowym i zwiększeniu przyczepności kamienia cementowego do świeżo odsłoniętej powierzchni ziaren kruszywa (opinie o programie).

Mieszarka betonu wibracyjna ma wał rurowy z łopatkami, w którym ustawiono drugi, niewyważony wał, będący źródłem wibracji wału rurowego i kadłuba mieszarki wibracyjnej. Oba wały są wprowadzane w ruch za pomocą silnika elektrycznego. W kadłubie mieszarki znajdują się dwa otwory (górny - załadowczy i dolny - wyładowczy). Betoniarki wibracyjne z wibracją dwuczęstotliwą są bardziej sprawne i pozwalają na eliminację łopatek na wale rurowym. Mieszanie wibracyjne jest celowe przy wykonywaniu mieszanek o konsystencji wilgotnej. Betoniarki wibracyjne mają jednak konstrukcję złożoną, a praca ich wymaga dodatkowego nakładu energii elektrycznej i powoduje wibrację stanowisk pracy i hałas (segregator aktów prawnych).

Do mieszania składników mieszanek betonowych o konsystencji gęsto- plastycznej można stosować zwykłe betoniarki z umieszczonymi wewnątrz urządzeniami wibracyjnymi, przekazującymi impulsy wibracyjne na mieszankę. W procesie wibracji ziarna kruszywa grubego jakby domielają zarobiony wodą cement i tym samym zwiększają jego aktywność. Prócz tego w wyniku wibracyjnego oddziaływania woda rozmieszcza się bardziej równomiernie między ziarnami cementu, a zaczyn cementowy przenika do wszystkich pustek między ziarnami kruszywa, tworząc bardziej jednorodną mieszankę betonową (promocja 3 w 1). Prowadzone były próby strumieniowego mieszania składników mieszanki betonowej, polegającego na intensywnym wzajemnym oddziaływaniu jej składników w burzliwych przepływach pseudogotującej się warstwy, stwarzanych przez nośniki energii.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 8 Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 9 Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 10
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 11
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 12 Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 13 Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 14
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szerszy rozwój budownictwa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami