Blog

Beton ozdobny zdjęcie nr 2
05.05.2022

Mieszkalny budynek jednopiętrowy

W artykule znajdziesz:

Beton ozdobny zdjęcie nr 3
Mieszkalny budynek jednopiętrowy

Podstawą diagnostyki dynamicznej budynków są pomiary ich drgań. W programie badań należy uwzględnić właściwą metodykę pomiarów stosowną do spodziewanego charakteru i poziomu drgań obiektu. Można dokonywać przybliżonej oceny stopnia szkodliwości drgań budynku wykorzystując skale SWD, jeśli obiekt kwalifikuje się do klasy budynków, do których można te skale stosować, i przebiegi drgań są harmoniczne lub zbliżone do nich, Ciesielski i in., 1988. W innych przypadkach, przybliżonej analizy dynamicznej obiektów należy dokonywać na podstawie spektrów odpowiedzi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obiekt wzniesiono w latach 1960-1962 jako mieszkalny budynek jednopiętrowy. W rzucie poziomym wymiary budynku wynoszą: 9.30 x 8.9 m. Budynek jest w całości podpiwniczony. Fundamenty są wykonane z betonu żwirowego. Ściany piwnic są z kamienia, ściany parteru i I piętra z cegły. Stropy są z płyt żelbetowych. Dach był drewniany jednospadowy. W 1982 r. w miejsce drewnianego dachu wzniesiono II piętro jako kondygnację mieszkalną. Ściany II p. wykonano z bloczków (“pustaków") PGS, a stropodach z pustaków Ackermanna i żużla o zmiennej grubości dla zapewnienia spadku. Na żużlu jest wylewka betonowa pokryta podwójną papą. Schody są żelbetowe, a ściany działowe z cegły dziurawki. Budynek jest w dobrym stanie technicznym. W poziomie parteru są dostrzegalne drobne rysy, pod stropodachem są widoczne poziome spękania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W odległości ok. 160 m od budynku znajduje się tartak, a w nim urządzenia będące źródłem drgań (trak i wentylator).

Źródła drgań. Na podstawie obserwacji pracy tartaku przyjęto, że źródłami drgań budynku mogą być:

  1. praca pionowego traka DTPC-71; przy czym wyróżniono trzy fazy tej pracy: włączenie traka do pracy (rozruch zw. też wybiegiem), praca właściwa oraz wyłączenie traka z pracy,
  2. praca wentylatora (uwzględniono włączenie do ruchu, pracę właściwą i wyłączenie),
  3. jednoczesna praca obu maszyn (uprawnienia budowlane).

Aparatura pomiarowa

Ponadto źródłami drgań omawianego budynku mogą być: przejazdy pojazdów samochodowych pobliską ulicą oraz przejazdy pociągów torami będącymi w odległości ok. 100 m od budynku. Te ostatnie drgania nazywane są komunikacyjnymi (program egzamin ustny).

Obserwacja pracy poszczególnych urządzeń wskazała, że głównym źródłem drgań jest trak. Trak ten został zainstalowany w 1980 r. Po uruchomieniu traka stwierdzono uciążliwe drgania w pobliskim domu w odległości ok. 60 m od traka. Producent traka, Fabryka Obrabiarek w Bydgoszczy zmieniła wówczas obroty traka z 320 na 266/min. Po tym zabiegu trak przestał być uciążliwy. Mieszkańcy pobliskich domów nie wnosili skarg na wibracje (drgania). W lutym 1992 właściciel omawianego budynku zgłosił właścicielowi traka oraz wydziałowi ochrony środowiska urzędu wojewódzkiego szkodliwość drgań wzbudzanych pracą tartaku dla jego budynku (opinie o programie). Szkodliwość ta objawia się (zdaniem właściciela) rysami i spękaniami budynku. Na wniosek wydziału ochrony środowiska urzędu wojewódzkiego, użytkownik tartaku zwrócił się do Instytutu Mechaniki Budowli Politechniki Krakowskiej o dokonanie oceny szkodliwości drgań na omawiany budynek. Chcąc dokonać oceny szkodliwości drgań trzeba uprzednio znać poziom tych drgań. Jedynym obiektywnym sposobem określenia intensywności drgań jest ich pomiar (segregator aktów prawnych).

Do pomiaru drgań zastosowano aparaturę przystosowaną do rejestracji drgań o niskiej częstotliwości. Zarówno trak jak i wentylator mają niskie obroty, więc drgania nimi wzbudzane są o niskiej częstotliwości. Rejestrowano przemieszczenia drgań przy użyciu sejsmografów WEGIK - zestawu składającego się z 6 czujników z odpowiednim oprzyrządowaniem.

Opis wykonanych pomiarów. Mierzono składowe poziome i pionowe drgań budynku. Składowe poziome mierzono w dwu wzajemnie prostopadłych kierunkach równoległych do ścian budynku (x iy ). Drgania budynku mierzono w dwu poziomach:

  • w poziomie istniejącego terenu,
  • w poziomie posadzki II piętra (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Beton ozdobny zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Beton ozdobny zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Beton ozdobny zdjęcie nr 8 Beton ozdobny zdjęcie nr 9 Beton ozdobny zdjęcie nr 10
Beton ozdobny zdjęcie nr 11
Beton ozdobny zdjęcie nr 12 Beton ozdobny zdjęcie nr 13 Beton ozdobny zdjęcie nr 14
Beton ozdobny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Beton ozdobny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Beton ozdobny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami