Blog

Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 2
20.07.2020

Mineralizowanie

W artykule znajdziesz:

Mineralizowanie

Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 3
Mineralizowanie

Zabieg mineralizacji polega na zabezpieczeniu organicznej substancji wełny drzewnej przed procesami rozkładu drewna i rozwojem czynników niszczących drewno, ograniczeniu niektórych właściwości drewna (pęcznienie, skurcz i sprężystość), zwiększeniu przyczepności lepiszcza do wiórków drzewnych oraz przede wszystkim - na przyśpieszeniu czasu wiązania i twardnienia lepiszcza (ma to szczególne znaczenie przy stosowaniu cementu portlandzkiego jako lepiszcza w produkcji płyt wiórkowo-cementowych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Mineralizacja polega na przesyceniu wiórków wełny drzewnej roztworem mineralizatora w takim stopniu, aby ilość wchłoniętego roztworu wynosiła 130% pierwotnego ciężaru wełny drzewnej.
W procesie mokrym - wełna drzewna jest moczona w basenach zawierających wodny roztwór mineralizatora i w tych przypadkach konieczne są dwa baseny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W jednym przygotowywany jest roztwór mineralizatora o wymaganym stężeniu, drugi przeznaczony jest do moczenia w nim wełny, skąd jest dostarczana do mieszarki. W dużych, zmechanizowanych wytwórniach drugi basen ma postać długiego koryta wypełnionego roztworem mineralizatora, a wełna w nim zanurzona jest dostarczana przenośnikiem do mieszarki.

W procesie suchym, w którym produkowana faza mineralizacji wełny jest pominięta, środek mineralizujący jest dodawany do zaczynu cementowego w fazie mieszania wełny z lepiszczem (uprawnienia budowlane).
Mieszanie. Zmieszaniu ulega zmineralizowana wełna drzewna z lepiszczem lub też - surowa wełna drzewna z lepiszczem zawierającym środek mineralizujący. W niewielkich zakładach produkcyjnych mieszanie wykonywane jest ręcznie. W dużych wytwórniach czynność mieszania jest zmechanizowana i odbywa się przy użyciu specjalnych mieszarek, mających postać pochyło leżących walców obrotowych (program egzamin ustny).

Walec taki o średnicy do 2 m i długości około 3-4 m wyposażony jest w liczne stalowe pręty umocowane w płaszczu i wystające do wewnątrz walca; długość ich wynosi ok. 50 cm.
Zmineralizowana wełna drzewna dostarczana jest ręcznie lub za pomocą przenośnika do górnej części walca mieszarki, w której również zainstalowany jest wylot przenośnika cementu. Ilości wełny drzewnej i cementu są regulowane (dozowane) (opinie o programie).

Formowanie

Niektóre konstrukcje mieszarek bębnowych do produkcji płyt wiórkowo- -cementowych mają urządzenia, które umożliwiają jednoczesną mineralizację wełny przez zraszanie jej roztworem mineralizatora.
Powolny obrotowy ruch bębna powoduje, że dostarczona wełna mieszana jest z cementem wsypywanym z przenośnika. Wewnętrzne pręty bębna ułatwiają mieszanie wełny z cementem i jednocześnie zapobiegają tworzeniu się brył. Wskutek ruchu obrotowego bębna mieszanka ustawicznie wznosi się na prętach i spada z nich, a jednocześnie, wskutek pochyłego położenia bębna, stale przesuwa się do wylotu bębna (segregator aktów prawnych). Cykl mieszania, obejmujący okres od momentu dostarczenia wełny do momentu wypadania jej u wylotu bębna, trwa ok. 4-6 minut.

Poszczególne wiórki wełny powinny być w toku mieszania dokładnie pokryte zaczynem cementowym, który nie powinien spływać z włókien podczas dalszych czynności produkcyjnych, związanych z fazą formowania płyt.
Obejmuje ono zakres czynności związanych z układaniem mieszaniny w formach i prasowaniem. W procesie produkcji płyt wiórkowo- -cementowych faza ta decyduje o jakości produkowanych elementów i ich właściwościach technicznych.

Czynności obejmujące formowanie płyt wykonywane są ręcznie i wskutek tego są najbardziej pracochłonne. Próby zmechanizowania dotyczą wyłącznie prasowania. Układanie mieszaniny w formach wymaga od robotnika dużego doświadczenia oraz starannego wykonawstwa (promocja 3 w 1).

Formy stosowane do produkcji płyt wiórkowo-cementowych są wykonywane z drewna, rozbieralne i przystosowane do płaskiego formowania płyt. W przypadkach cyklicznego charakteru produkcji formy stalowe są mało opłacalne. W produkcji zaś taśmowej, ciągłej - stosowanie form stalowych jest niezbędne. Formy stojące, a nawet bateryjne (zespolone) nie dały dobrych wyników.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 8 Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 9 Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 10
Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 11
Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 12 Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 13 Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 14
Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Czas powstania jaskiń zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami