Blog

23.07.2022

Młotki elektryczne

W artykule znajdziesz:

Młotki elektryczne

Młotki udarowe elektryczne nie dorównują dotychczas młotkom pneumatycznym w sprawności z powodu swej znacznie słabszej konstrukcji i trudności praktycznego rozwiązania zamiany ruchu obrotowego motorów elektrycznych na ruch posuwisty. Dotychczas budowane ciężkie młotki elektryczne są bardzo niewygodne w użyciu z powodu swej bardzo znacznej wagi (od 10 do 50-ciu kilku kg) tak, że do obsługi wymagają co najmniej dwóch ludzi, lub muszą być podtrzymywane przez bardzo ciężkie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najnowsze młotki tego rodzaju firmy „Bosch" nadają się tylko do lżejszych robót w piaskowcach i marmurach i tylko w niektórych wypadkach do granitu równocześnie powoli naokoło swej osi lub  I też do dłut i młotków groszkowników, pracujących tylko udarowo. Młotki są wyrabiane do różnych napięć prądu: 42, 110, 1*25, 155, *2‘20 i 250 Volt, pobierają przy pracy ok. 000 watów i mogą być uruchamiane z normalnego kontaktu. Waga ich wynosi 8,5 kg, ilość uderzeń na minutę, zależna od rodzaju obrabianego materiału, wynosi od 1.000 do 5.000 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do tego młotka istnieje cały szereg zamiennych narzędzi, które umocowywane są w specjalnie wykształconym uchwycie. A więc mamy cały szereg świdrów udarowych przeważnie krzyżowych o różnych kształtach ostrza i średnicach 1-2 do 28 mm do wiercenia otworów w piaskowcach, marmurach i innych miękkich materiałach. Do wiercenia otworów w twardych skałach granitowych, bazaltowych i innych, poleca się stosownie specjalnie wykształconych wierteł /. końcówkami „Widia węglik krzemu), wyrabianych o szerokości ostrza od 16 cło 40 mm. Według fabrycznych danych średni postęp wiercenia przy pomocy elektrycznego młotka z fabrycznym tego rodzaju wiertłem, ma wynosić w granicie ok. 30 mm na minutę (uprawnienia budowlane). Jedno ostrzenie wiertła z końcówkę. „Widia" ma wystarczać na wykonanie o do 8 mb. otworu, zależnie od twardości skały.

Miękkie kamienie szlifowane

Do obróbki powierzchni używany bywa cały szereg narzędzi, a więc szpicaki i dłuta o ostrzach zwykłych i zębatych, podobne do narzędzi opisanych dla młotków pneumatycznych, których używanie jednak zaleca się do obróbki miękkich rodzajów kamieni. W końcu do groszkowania powierzchni stosowane są wstawki o różnej wielkości zębów, zależnej od przeznaczenia (program egzamin ustny).

Również do delikatniejszych robót przy obróbce miękkich rodzajów kamienia, stosowane sę młotki Siemensa i AEG. Działają one na zasadach zupełnie innych, jak poprzednio opisano, a mianowicie pod wpływem eleńtromagnesu, który w takt wahań prądu elektrycznego przyciąga i zwalnia narzędzie (dłuto, młotek, groszkownik lub inne). Wyrabiane sę one w dwóch wielkościach na 100 i 200 watów.

Odmiennym od poprzednio opisanych sposobów obróbki kamienia, różnego rodzaju dłutami i młotkami, jest szlifowanie i polerowanie, tj. wygładzanie i nadawanie mu wysokiego połysku, przy którym uwydatnia się częściowo ukryta w stanie surowym budowa i zabarwienie kamienia (opinie o programie).

Szlifować można wszystkie kamienie bez wyjątku, tak miękkie jak też i twarde. Miękkie kamienie szlifowane - piaskowce i wapienie - uzyskują przez to jedynie bardzo równą i gładką powierzchnię, jednak bez jakiegokolwiek połysku. Szlifowanie tych kamieni odbywa się przeważnie ręcznie z uwagi na łatwość roboty, przy pomocy piaskowców specjalnie się do tego celu nadających, twardych i bardzo drobnoziarnistych. Kamień o dość wielkich wymiarach aby miał dostatecznie wielki ciężar do wywierania nacisku przy szlifowaniu, umieszcza się w uchwycie szlifierskim (PN, B-354 Nr 62), osadzonym na długim drągu i pociera nim płaszczyznę przeznaczony do szlifowania, podsypując ostrego piasku i polewając ją wodą (segregator aktów prawnych).

Do wygładzania wąskich płaszczyzn, szczególnie prostolinijnych odcinków gzymsów, profilowanych schodów itp., używa się tzw. drapaka, tj. w zygzak wygiętej taśmy stalowej, osadzonej w drewnianym uchwycie (PN, B-354 Nr 57). Do elementów krzywych stosuje się również odpowiednio wyciętą do żądanego profilu taśmę. Również do tego samego celu używa się profilowanych kamieni do szlifowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami