Blog

13.10.2020

Mniejsze hydroelewatory

W artykule znajdziesz:

Mniejsze hydroelewatory

Mniejsze hydroelewatory

Z uwagi na nieskomplikowaną konstrukcję i łatwość stosowania, zasługują na uwagę hydroelewatory. Zasada pracy hydroelewatora jest następująca.
Strumień wody, wypływający pod dużym ciśnieniem z dyszy 1, wytwarza w komorze zbiorczej 2 podciśnienie wskutek zmniejszenia prędkości strumienia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dzięki temu do komory zbiorczej przez otwór wlotowy 3 zasysa się mieszanina wody z gruntem, która przez rurę wylotową 4 zostaje wyrzucona poza studnię i porwana przez posuwający się do góry z dużą prędkością strumień wody wypływającej z dyszy.
Dla zwiększenia wydajności pracy hydroelewatora w gruntach zwięzłych należy je rozdrabniać za pomocą hydromiotacza zwykłej konstrukcji.
Mniejsze hydroelewatory instalujemy na dnie wykopu i przemieszczamy je w miarę postępu robót, w płaszczyźnie poziomej i pionowej, za pomocą bloków i lin. Natomiast duże hydroelewatory instalujemy ponad wodą, a do dna wykopu opuszczany jest wąż ssący.

Hydroelewatory są urządzeniami sprawnie działającymi, bez większych przerw w pracy. Nie wymagają one zalewania węża ssącego i działają nawet przy zassaniu przez otwór wlotowy powietrza (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wydajność hydroelewatora jest w przybliżeniu taka sama jak wymulacza, wynosi ok. 6 nr urobku na godzinę.
Wykonanie i zagłębianie płaszcza studni na terenach pokrytych wodą
Jeżeli zachodzi potrzeba opuszczania studni w miejscu pokrytym wodą, wówczas w zależności od głębokości wody i prędkości przepływu stosujemy opuszczanie płaszcza ze sztucznie usypanej wyspy, z rusztowań stałych lub pływających lub też wykonujemy studnie pływające.

Wykonanie sztucznie usypanej wyspy przy głębokościach wody ponad 5 m i przy dużych prędkościach przepływu zazwyczaj bywa nieopłacalne. W tych warunkach bardziej celowe jest opuszczanie studni z rusztowań stałych lub pływających (uprawnienia budowlane).

Rusztowania stałe

Rusztowania stałe opłacają się wówczas, gdy wykonanie pali do rusztowań nie jest zbyt kosztowne, a więc jeżeli potrzebne głębokości wbicia pali w dno rzeki nie są duże, a głębokość rzeki nie przekracza kilku metrów (do ośmiu). Zasadniczą częścią konstrukcyjną rusztowań stałych są wbite w dno pale dźwigające cały ustrój. Na palach wykonuje się dwa pomosty: dolny do wykonania lub zmontowania na nim studni i górny roboczy, przeznaczony do ustawienia na nim urządzeń do bagrowania gruntu. Na ryglach górnego pomostu umocowane są wielokrążki z łańcuchami lub śruby wieszarowe z prętami do opuszczania płaszcza na dno. Dolne końcówki tych urządzeń zaczepia się w specjalnych uchwytach, umocowanych do noża płaszcza (program egzamin ustny).

Pierwszą dolną sekcję płaszcza, po wykonaniu jej na dolnym pomoście, zawiesza się za pomocą łańcuchów lub śrub wieszarowych na górnym ryglu rusztowania.
Płaszcze z prefabrykatów można opuszczać zaraz po zmontowaniu, natomiast płaszcze betonowane na pomoście opuszcza się po uzyskaniu przez beton potrzebnej wytrzymałości, a więc po upływie ok. 4 tygodni od dnia zabetonowania (opinie o programie).
Opuszczanie płaszcza na dno rzeki wymaga dużej staranności i uwagi ze strony wykonawców.

Po usunięciu dolnego pomostu płaszcz opuszcza się równomiernie za pomocą stopniowego wydłużania łańcuchów lub prętów wieszarowych. Gdy płaszcz stanie na gruncie, zdejmuje się łańcuchy lub pręty wieszarowe i dalsze opuszczanie płaszcza, wraz z dobudowaniem dalszych sekcji, wykonuje się jak z lądu lub sztucznie usypanej wyspy.
Pierwsza sekcja płaszcza może być również wykonana poza rusztowaniem stałym na pływających pontonach (segregator aktów prawnych).
Po stwardnieniu betonu pontony podstawia się pod rusztowanie i zawiesza na nim wykonaną sekcję studni.

Następnie pontony usuwa się i opuszczanie
przebiega w dalszym ciągu jak wówczas, gdy sekcja została wykonana na pomoście rusztowania.
Jeżeli głębokość wody przekracza 8 m lub gdy grunty są słabe i do wykonania rusztowań stałych potrzebne byłyby bardzo długie pale, wówczas korzystniejsze jest opuszczanie studni z rusztowań pływających.

W tym przypadku rusztowanie opiera się na dwóch lub więcej barkach albo pontonach silnie ze sobą związanych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami