Blog

Ortoklaz zdjęcie nr 2
15.11.2021

Montaż ciężkich hal

W artykule znajdziesz:

Montaż ciężkich hal

Ortoklaz zdjęcie nr 3
Montaż ciężkich hal

Do montażu ciężkich hal przemysłowych używa się żurawi samojezdnych o udźwigu do 1000 kN i wysokości do 100 m. Żurawie tego typu wymagają bardzo dobrej powierzchni jezdni ze względu na duże naciski kół lub gąsienic i do podparcia łap zabezpieczających stateczność żurawia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ustawianie na fundamentach słupów o masie kilkudziesięciu ton jest operacją stosunkowo prostą. Jednak przy wcześniejszym zabetonowaniu wielu kotew fundamentowych naprowadzenie dużej stopy słupa jednocześnie na kilkanaście śrub jest trudne i wymaga zatrudnienia kilku monterów.

Korzystniejsze są rozwiązania, w których śruby fundamentowe mogą być odchylane lub gdy luźne elementy przytrzymujące śruby są zakładane po ustawieniu słupa na fundamencie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Montaż ciężkich hal o dużej długości wykonuje się również żurawiami wieżowymi, przesuwającymi się po torach prostoliniowych lub po luku. Ze względów ekonomicznych takie żurawie stosuje się tylko przy ciągłej ich pracy i przy dużym zakresie prac montażowych. Do montażu konstrukcji stalowych dużego zakładu przemysłowego angażuje się dużą liczbę żurawi różnego typu.
W przypadkach gdy montaż konstrukcji odbywa się obok właściwego miejsca jej ustawienia, na stanowisku tymczasowym, konstrukcję należy przesunąć na fundamenty w innym okresie prac. Metodę nasuwania stosuje się w przypadkach jednoczesnego prowadzenia innych prac budowlanych na miejscu ostatecznego ustawienia konstrukcji, co pozwala na skrócenie cyklu budowy (uprawnienia budowlane).

Tą metodą realizuje się budowę wielkich pieców, montując konstrukcję nośną obok czynnego pieca, budowę wież wyciągowych z budynkami nadszybia obok jednocześnie głębionego szybu. Na stanowisku montażowym montuje się konstrukcję nośną z obudową i wyposażeniem.
Przy stosowaniu metody montażu z przesuwaniem należy przewidzieć na terenie budowy: miejsce na stanowisko montażu konstrukcji, możliwość ułożenia torów oraz miejsca do pracy żurawi i drogi dojazdowe, które nie kolidują z potrzebami innych zadań budowlanych lub z utrzymaniem ruchu czynnych obiektów.

Przesuwanie konstrukcji

Przesuwanie konstrukcji o masie kilku tysięcy ton wymaga bardzo sztywnego torowiska i wyeliminowania nierównomiernego jego osiadania. W przypadkach szczególnych żelbetowa ława torowiska powinna być oparta na palach (program egzamin ustny).
Konstrukcję stalową montuje się na montażowych belkach podłużnych, które spoczywają na zestawach wózków.

Ze względu na duże obciążenie, belki podłużne są oparte na większej liczbie wózków połączonych w zestawy za pomocą wahaczy. Jezdnia wózków składa się z dwu szyn, a między szynami umieszcza się trzecią lub pręt prostokątny jako prowadnicę dla pełzającego dźwignika hydraulicznego. Dźwignik przesuwa cały zmontowany zespół konstrukcji. Między zestawy wózków a podłużną belką montażową są wstawione również dźwigniki hydrauliczne, połączone, w celu regulowania nacisków na wózki.
Sterowanie całym procesem przesuwania odbywa się z kabiny na belce montażowej, centralnie. W kabinie znajduje się agregat ciśnieniowy dla układów hydraulicznych wyrównujących naciski pionowe oraz dla układów przesuwania (opinie o programie). W fazie przesuwania zapewnia się kontrolę równoczesnego przesuwania wózków na obydwu torach, nie dopuszczając do deformacji przekrojów poziomych.

Przy budowie elektrowni jądrowej prowadzono jednoczesne wznoszenie budynku i montaż kulistego zbiornika średnicy 27 m. Konstrukcję zbiornika zmontowano na ruszcie z wózkami poruszającymi się po torze długości 100 m. Po zakończeniu montażu zbiornik przesunięto do wnętrza budynku za pomocą wciągarek (segregator aktów prawnych).

Do przesuwania sztywnych konstrukcji typu mostowego mają zastosowanie zestawy rolkowe o zwartej i niskiej konstrukcji. Szereg rolek średnicy od 18 do 50 mm jest połączony ogniwami i listwami bocznymi w rodzaj gąsienicy długości od 210 do 530 mm. Przy małej wysokości do 145 mm taki zestaw ma udźwig od 150 do 1000 kN (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ortoklaz zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ortoklaz zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ortoklaz zdjęcie nr 8 Ortoklaz zdjęcie nr 9 Ortoklaz zdjęcie nr 10
Ortoklaz zdjęcie nr 11
Ortoklaz zdjęcie nr 12 Ortoklaz zdjęcie nr 13 Ortoklaz zdjęcie nr 14
Ortoklaz zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ortoklaz zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ortoklaz zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami