Blog
Montaż pionów z PCW
W artykule znajdziesz:
Rozwiązanie węzła przewiduje możliwość stosowania pionów kanalizacyjnych z żeliwa, azbestocementu oraz PCW. Piony stosowane z PCW są produkowane przez Kombinat Instalacji Sanitarnych Warszawa, wykonywane jako klejone. Montaż pionów z PCW winien odbywać się w fazie prowadzenia robót wykończeniowych bezpośrednio przed montażem obudów i aparatów. Równocześnie z montażem węzła (bez pionu kanalizacyjnego) należy zamontować w stropie tuleje. Prawidłowe zamontowanie tulei ma bezpośredni wpływ na montaż pionów z PCW (program uprawnienia budowlane na komputer).
W wielkowymiarowym systemie budownictwa otwartego W-70 przewiduje się trzy rozwiązania węzłów sanitarnych:
- węzeł sanitarny typu WS-1 dla łazienki z wydzielonym w.c.,
- węzeł sanitarny typu WS-2 dla łazienki z nie wydzielonym w.c.,
- węzeł sanitarny typu WS-3 kuchenny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Węzły dla systemu W-70 zostały opracowane przez Przedsiębiorstwo Robót Instalacji Sanitarnych Budownictwa Warszawa i przedstawione w katalogach elementów sanitarnych przy współpracy z Gen. Projektantami systemu W-70. Z uwagi na duży stopień uprzemysłowienia robót instalacyjnych w systemie W-70 przewiduje się, że całość elementów wykonana będzie na zapleczu przedsiębiorstw i dostarczona w zamkniętych pojemnikach na poszczególne kondygnacje budynku (uprawnienia budowlane).
W systemie W-70 przewiduje się wyposażenie mieszkań (pomieszczeń) w aparaty sanitarne (nowego typu) objęte opracowaniem Biura Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego i zawartych w „Albumie urządzeń sanitarnych” część I kwiecień 1969 r.; nie wyklucza to jednak stosowania aktualnie produkowanych aparatów po ich przystosowaniu do instalowania baterii stojących (program egzamin ustny).
Przewiduje się stosowanie następujących aparatów sanitarnych i urządzeń:
- wanna o wymiarach 1700×700 mm w obudowie, bateria wannowa stojąca połączona elastycznie z instalacją, dwa uchwyty dla sitka natryskowego zawieszone na obudowie i ściance,
- umywalka o wymiarach 600×450 mm z baterią stojącą połączoną elastycznie z instalacją,
- grzejnik usytuowany za obudową wanny, wykonany z rur gęsto żebrowanych o żebrach prostokątnych,
- komplet klozetowy składający się z miski ustępowej z usytuowanym na niej zbiornikiem cicho płuczącym,
- zlewozmywak ze stali nierdzewnej o wymiarach 1400x (opinie o programie).
Rurowanie węzła
Węzeł typu WS-1 może być rozwiązany wariantowo z centralną ciepłą wodą lub z piecem gazowym wieloczerpalnym. Rozwiązania przewidują układy lewy i prawy. Węzły mogą być rozwiązane jako łazienkowe lub łazienkowo-kuchenne. Węzeł usytuowany jest pomiędzy łazienką i w.c. Dostawiony jest dłuższym bokiem do ściany konstrukcyjnej; przeciwległy bok węzła osłonięty jest zespołem bloków wentylacyjnych lub spalinowo-wentylacyjnych. Krótsze boki węzła od strony łazienki i w. c. osłonięte są ściankami wykonanymi z materiałów drewnopochodnych, odpowiednio impregowanych (segregator aktów prawnych).
W ściance osłonowej od strony łazienki, powyżej krawędzi wanny, wykonane są drzwiczki umożliwiające dostęp do zaworów odcinających. W pomieszczeniu w. c. wydzielone zostało miejsce za miską ustępową, zabezpieczające możliwość przejścia przewodów dla sprzężenia węzła z zespołem kuchennym, zawieszenia zbiornika cicho płuczącego oraz gazomierza. Wszystkie urządzenia zostały obudowane osłonami z materiałów drewnopochodnych, a pozostałe w obudowie miejsce może być wykorzystane na wbudowanie szafek.
Dostęp do gazomierza i mieszkaniowego kurka odcinającego umożliwiają drzwiczki rewizyjne w ściance osłonowej w.c. od strony kuchni. Konstrukcja węzła. Węzeł składa się z dwóch części: górnej i dolnej; zaprojektowany jest z kształtownika kątowego w kształcie litery U. W konstrukcji przewidziane są uchwyty dla pionów zlokalizowanych w zespole węzła (promocja 3 w 1).
Węzły sanitarne wyposażone są w odcinki pionów z podejściami do instalacji mieszkaniowych. W zależności od rodzaju instalacji i pomieszczeń podłączonych do węzła (możliwość podłączenia kuchni), stopnia wyposażenia instalacyjnego (instalacja ciepłej wody otrzymywanej centralnie lub z pieców gazowych wieloczerpalnych) i wysokości budynku (budynek średni instalacja c.o. dwururowa, budynek średnio wysoki instalacja c.o. jednorurowa) występują następujące warianty węzła WS-1.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32