Blog

Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 2
06.11.2021

Nadanie odpowiedniego spadku

W artykule znajdziesz:

Nadanie odpowiedniego spadku

Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 3
Nadanie odpowiedniego spadku

Nadanie odpowiedniego spadku izolowanym powierzchniom konieczne jest również z następujących przyczyn. Zwykle posadzki tarasów i nawierzchnie na mostach są mało przepuszczalne (płytki na zaprawie asfaltowej, kostka kamienna ze spoinami wypełnionymi zaprawą cementową itp.) i dlatego woda nie mając możliwości szybkiego wyparowania do góry wsiąka do warstwy ochronnej, zatrzymując się dopiero na izolacji. Jeżeli izolacja nie ma spadku, to woda zatrzymuje się i wywiera wprawdzie niewielkie, ale stałe parcie hydrostatyczne na izolację, zawilgaca ją i powoduje jej pęcznienie i gnicie. Z tej samej przyczyny należy bezwzględnie unikać worków wodnych, z których woda nie miałaby odpływu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Konstrukcja obiektu, zasadniczo składająca się co najmniej ze ścian i dna wspólnie tworzących zamkniętą skrzynię w obrębie wody gruntowej, ma za zadanie przenieść następujące obciążenia statyczne:
- ciężar budowli, który powinien być przekazywany możliwie równomiernie na grunt,
- parcie boczne ziemi użytej do zasypania obiektu,
- wypór wody, działający na zanurzoną w wodzie część budowli (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Należy przy tym pamiętać, że ciężar stały budowli powinien być większy od wyporu. Jeśli warunek ten nie będzie spełniony, budowla straci stateczność, przestanie być w równowadze stałej i zachowując się jak ciało lżejsze od wody wypłynie ku górze. Nastąpi to wówczas, jeśli konstrukcja nie zostanie zniszczona lub uszkodzona, a wraz z nią i izolacja wodoszczelna, przy czym woda nie przedostanie się do środka budowli.
Konieczność zrównoważenia wyporu jest zagadnieniem najzupełniej oczywistym, często jednak spotykano się w praktyce inżynierskiej z budowlami, gdzie warunek ten został zaniedbany, co pociągnęło za sobą skutki, które można łatwo przewidzieć (uprawnienia budowlane).

Izolacja wodoszczelna

Warstwa izolacji wodoszczelnej powinna stanowić przegrodę, chroniącą obiekt przed wodą, nie jest natomiast jej zadaniem (ponieważ do tego nie jest przystosowana) przenosić jakiekolwiek naprężenia pod wpływem parcia wody, oprócz naprężeń ściskających, wywołanych dociskiem izolacji do konstrukcji budowli (program egzamin ustny).
Często popełniany błąd polegający na braku konstrukcji, która byłaby przystosowana do przejęcia parcia wody; ułożono bowiem na izolację tylko warstwę betonu nie zbrojonego, która równocześnie stanowi posadzkę najniższej kondygnacji. Posadzka betonowa nie będąc w stanie przenieść parcia wody pęka, a izolacja wraz ze zniszczoną posadzką, wypierana do góry, ulega zniszczeniu (opinie o programie).
Zewnętrzna warstwa ochronna izolacji stopy fundamentowej w płaszczyznach poziomych lub o niewielkim spadku występuje zwykle jako podłoże pod izolację. Warstwa ta na powierzchniach bocznych pionowych i górnych poziomych lub pochyłych ma za zadanie chronić izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Zewnętrzna warstwa ochronna powinna być tak skonstruowana, aby dzięki podatności na odkształcenia parcie ziemi względnie odpór gruntu przekazywane były bez przeszkód na izolację i konstrukcję budowli. Powinny być przy tym spełnione podstawowe warunki, jakim ma odpowiadać izolowana budowla.
Wewnętrzna warstwa ochronna izolacji, zarówno na płaszczyznach poziomych, jak też pochyłych i pionowych, ma chronić izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi jedynie w okresie wykonywania konstrukcji dźwigającej budowli, jeśli wykonuje się tę ostatnią po uprzednim ułożeniu izolacji (segregator aktów prawnych). Wewnętrzna warstwa ochronna powinna spełniać te same warunki co zewnętrzna warstwa ochronna.
Izolację wodoszczelną nazywamy zewnętrzną, jeśli umieszczona jest od strony zewnętrznej konstrukcji budowli.

Przy wykonywaniu nowych budowli w obrębie wody gruntowej zasadniczo należy wykonywać izolację zewnętrzną, której zalety zdecydowanie przemawiają za stosowaniem tego rodzaju rozwiązania (promocja 3 w 1).
Parcie ziemi przekazywane za pośrednictwem warstwy ochronnej zewnętrznej jest czynnikiem dociskającym izolację do konstrukcji budowli. Woda gruntowa bezpośrednio poprzez izolację wywiera parcie na konstrukcję.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 8 Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 9 Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 10
Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 11
Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 12 Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 13 Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 14
Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zabezpiecz swój dom przed niebezpiecznymi gazami zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami