Blog
Nakładki stalowe i okucia łączone blachami czołowymi
W artykule znajdziesz:
Nakładki stalowe i okucia łączone blachami czołowymi
Nakładki stalowe i okucia łączone blachami czołowymi najczęściej nie licują z płaszczyznami bocznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
W połączeniach pracujących na rozciąganie stosuje się złącza:
a) żelbetowe, przy czym długość lz jest długością w strefie rozciąganej,
b) stalowe przy stosowaniu których zagęszczenie nie jest konieczne.
W połączeniach pracujących na zginanie używane są przede wszystkim żelbetowe ze zbrojeniem na zakład z żelbetowymi nakładkami oraz złącza pętlowe w dużych i ciężkich elementach - złącza stalowe.
Płyty ułożone na belkach i dźwigarach prefabrykowanych łączy się za pomocą strzemion i prętów wystających z płaszczyzn bocznych płyt powierzchni górnej belek, a następnie połączenie zabetonowuje się. Wskutek następuje zakotwienie tych prętów oraz zespolenie obydwu elementów współpracujący, monolityczny. Przy podporach wypuszcza się z dźwigaru belki wiązkę strzemion o średnicy min. 10 mm, ułożonych pod kątem w odstępach co 5 cm. z płyt nie oblicza się, gdyż nierówności czół płyt zapewniają dobrą współpracę tych płyt z betonem uzupełniającym lub nadbetonem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W połączeniu tym słup ma wspornik z okuciem w postaci odcinka kątownika z odpowiednim zakotwieniem w betonie. Między czołem zmontowanej na wsporniku belki a słupem i wspornikiem znajduje się zaprawa cementowa.
Trzpień stalowy
Belka ma w dolnej i górnej strefie wypuszczone pręty zbrojeniowe 3 i 4. W analogiczne pręty zaopatrzony jest słup 5 i jego wspornik 6 (uprawnienia budowlane).
Wystające końce prętów 3 i 5 oraz 4 i 6 łączy się ze sobą spawami. Dla umożliwienia połączenia tych prętów przy zastosowaniu spawania, koniec łączonej ze słupem belki musi być odpowiednio wykształcony, np. przez ścięcie naroża górnego i głębsze wycięcie w strefie dolnej. Tego rodzaju złącze wymiaruje się na największą siłę poprzeczną i na maksymalny moment wywołany tą siłą. Położenie tej siły przyjmuje się na krawędzi wspornika (program egzamin ustny).
Ramię siły poprzecznej, przy obliczaniu momentu, przyjmuje się równe wysięgowi wspornika, gdzie e jest wysięgnikiem wspornika. Koniec belki opierający się na wsporniku, zwykle o wysokości równej połowie wysokości belki, musi być wzmocniony zbrojeniem (opinie o programie). Dla przeniesienia sił ścinających umieszcza się odpowiednio zagęszczone strzemiona 7, zgodnie z obliczeniem, a dla przeniesienia sił rozciągających w części dolnej oparcia belki stosuje się pręty poziome 8.
W połączeniu przegubowym górnym koniec belki ma otwór, koniec słupa zaś wystający trzpień stalowy (o średnicy min. 12 mm). Po ustawieniu końca belki na słupie otwór w belce (z trzpieniem stalowym) wypełnia się betonem 9 lub zaprawą cementową.
Połączenie sztywne, monolityczne, stosowane jest w węzłach narożnych ram prefabrykowanych (segregator aktów prawnych). Wystające z obydwu elementów belki i słupa wkładki stalowe wiąże się ze sobą drutem i zabetonowuje na całej długości zakotwienia. Można również łączyć ze sobą pręty za pomocą spawania.
Głębokość zakotwienia słupa w żelbetowym fundamencie musi wynosić co najmniej 0,5 h, przy czym powinna być ona większa od większego z wymiarów poprzecznych słupa. Najmniejszą grubość dna przyjmuje się zwykle t 20 cm. Grubość dna oblicza się na przebicie pod maksymalnym obciążeniem, jakie przenosi słup przed zabetonowaniem gniazda.
Po zabetonowaniu gniazda i po stwardnieniu betonu uważa się połączenie za monolityczne (promocja 3 w 1). Wysokość fundamentu oblicza się analogicznie jak w słupie żelbetowym, wykonanym na miejscu w deskowaniu, a więc na maksymalne obciążenie przenoszone przez słup po ukończeniu budowli.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32