Blog
Narzędzia pracy
W artykule znajdziesz:
Narzędzia pracy
Narzędzia pracy są podstawowym i decydującym czynnikiem każdego procesu produkcji. W swej najprymitywniejszej formie stanowią one przedłużenie rąk ludzkich, jak np. kilof czy młot. Stały rozwój techniki powoduje, że narzędzia coraz bardziej dostosowuje się do różnorodnych wymagań technologicznych, a ilość ich ustawicznie wzrasta (program uprawnienia budowlane na komputer). Z jednego prymitywnego młota kamiennego ludzi pierwotnych, który był przedłużoną pięścią człowieka, dzisiaj powstało co najmniej kilkadziesiąt rodzajów młotków o różnym ciężarze, różnym kształcie, wykonanych z różnych materiałów. Jednocześnie z dostosowywaniem się narzędzi do techniki produkcji powinny być one dostosowywane do człowieka, zarówno swym kształtem, jak i ciężarem, oraz powinny posiadać estetyczny wygląd.
Przez stopniowe udoskonalenia prymitywnych początkowo narzędzi wzrosła nie tylko ich ilość, lecz również rozwinęły się one jakościowo i przekształcone zostały w skomplikowane nowoczesne maszyny. Aczkolwiek maszyny zaliczamy do środków trwałych, narzędzia natomiast ze względu na stosunkowo małą ich wartość pieniężną - do środków obrotowych, jednak nie istnieje między nimi zupełnie wyraźna granica (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Najczęściej maszyną nazywamy takie urządzenie, które posiada jakiś napęd - otrzymuje energię elektryczną, spalinową czy parową. Jednak cecha ta nie jest istotna, mamy bowiem wiele maszyn o napędzie ręcznym. Z punktu widzenia teoretycznego maszynami nazywamy wszelkie przyrządy służące do wykonywania jakiejś pracy, niezależnie od tego jakie jest ich źródło energii. W tym rozumieniu zwykłe dźwignie proste czy wielokrążki są więc też maszynami. Z punktu widzenia praktycznego maszynami nazywamy bardziej skomplikowane narzędzia, ze względu na ilość części składowych, na ich wielkość itp. Tak więc wciągarka kozłowa jest raczej maszyną, a nie narzędziem, gdyż jakkolwiek obracana jest ręcznie, jednak jest dość ciężka i posiada wiele kół zębatych (uprawnienia budowlane).
Opisy techniczne
Mówiąc o narzędziach i maszynach należy wspomnieć o trzeciej grupie, a mianowicie o tak zwanym sprzęcie, którego nie możemy zaliczyć ani do narzędzi, ani do maszyn (program egzamin ustny). Do sprzętu zaliczamy więc przede wszystkim naczynia, np. kubły, kastry do zaprawy, nosiłki, również taczki, wózki, japonki, a także przenośne tory kolejek, podkładki do taczek. Do sprzętu należy zaliczyć również wszelkie urządzenia, jak kobyłki, rusztowania, kozły do składowania bloków i stali zbrojeniowej, przenośne rampy do ładowania, pochylnie, korytka do transportu masy betonowej, ą także ich wyposażenie, jak liny, klamry, jarzma, inwentaryzowane płyty do deskowań itp.
Zarówno narzędzia, maszyny, jak i sprzęt zaliczamy do środków pracy, gdyż pełnią one tę samą funkcję w procesie produkcji, tj. pośredniczą między robotnikiem a przedmiotem pracy. O zaliczeniu ich do środków trwałych czy obrotowych decyduje tylko wspomniana zasada o wartości i czasie użytkowania (opinie o programie).
Podobnie jak sama produkcja, również i narzędzia niezbędne do jej wykonywania są przedmiotem ustaleń Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. W Polskich Normach Budowlanych znajdują się rysunki i opisy techniczne ważniejszych narzędzi, które występują w budownictwie. Ważnym zagadnieniem normalizacji jest również ustalenie jednoznacznych nazw polskich dla poszczególnych narzędzi (segregator aktów prawnych).
Odpowiednia jakość i stan techniczny narzędzi warunkują poziom i tempo produkcji. Nakłada to szczególne obowiązki na kierownictwo przedsiębiorstwa, budowy oraz na każdego pracownika, aby właściwie wykorzystywać narzędzia i właściwie się z nimi obchodzić. Kierownictwo powinno prowadzić dokładną ewidencję posiadanych narzędzi i wydawać je pracownikom za pokwitowaniem. Pracownicy natomiast powinni je szanować, utrzymywać w czystości i stanie gotowości do pracy. Narzędziapowinny być zwracane przez pracowników do magazynu w takim stanie, w jakim chcieliby je stamtąd otrzymać.
Niestety, nie wszyscy pracownicy w sposób należyty obchodzą się z wypożyczonymi narzędziami (promocja 3 w 1). Chodzi tu szczególnie o narzędzia ciesielskie, takie jak siekiery czy piły, które powinny być stale pielęgnowane i ostrzone. Dlatego właśnie utarł się zwyczaj na naszych budowach, że robotnicy pracują najczęściej narzędziami własnymi. Za używanie w pracy własnych narzędzi robotnicy otrzymują specjalny dodatek.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32