Blog
Obecna konstrukcja węzłów
W artykule znajdziesz:
Poważne trudności nastręczało również uszczelnienie złączy. W systemie WK-70 wg założeń projektowych przy montażu przewiduje się ustawienie najpierw ścian wewnętrznych, a potem zawieszanie na skrajnych ścianach wewnętrznych elementów ścian zewnętrznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Po zawieszeniu ścian należy uszczelnić złącze. Należy więc w złączu nakleić pasek izofolii oraz ułożyć izolację cieplną ze styropianu. Mały przekrój „kanału”, w którym należy dokładnie nakleić izofolię i ułożyć izolację, jest dodatkowo zwężony u góry przez naroża płyt stropowych oraz zawiesia ścian zewnętrznych. W dolnej części natomiast przekrój zmniejszony jest przez kotew wychodzącą ze ściany poprzecznej i wystające zbrojenie.
Obecna konstrukcja węzłów ścian zewnętrznych i wewnętrznych nie gwarantuje prawidłowego ich uszczelniania. Można to osiągnąć jedynie przy specjalnej staranności brygad montażowych, na co jednak nie zawsze można liczyć. Dodatkowe trudności powstają przy zapewnieniu ciągłości izolacji w tych węzłach między poszczególnymi kondygnacjami (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Mały przekrój złącza pionowego powoduje również niejednokrotnie przerwanie ciągłości betonu wypełniającego złącze. Występuje to przeważnie przy niewłaściwym ustabilizowaniu wkładki izolacyjnej ze styropianu.
Dalsze trudności napotkano również przy umieszczaniu wkładek w złączu poziomym w obrębie skrzyżowania elementów. Założenia projektowe przewidywały tu uszczelnienie złącza za pomocą specjalnej gumowej uszczelki profilowej zachodzącej na próg elementu. Uszczelka ta nie była jednak dostosowana do profilu progu przeciwdeszczowego, co powodowało trudności przy montażu uniemożliwiające nawet jej stosowanie (uprawnienia budowlane).
Jako rozwiązanie zastępcze zastosowano początkowo wyklejanie skrzyżowania złącza za pomocą dwóch warstw „izofolii 2”. Z górnej warstwy izofolii nie usuwano powłoki z folii politero-ftalowo-etylenowej, pozostawiając ją jako dodatkowe zabezpieczenie od uszkodzeń mechanicznych (program egzamin ustny). Rozwiązanie to rozpowszechniono następnie w innych realizacjach, przy czym w kolejnym budynku udoskonalono je przez użycie dodatkowych osłon z blachy profilowanej, pod które stosowano podkład z izofolii.
Dokładność montażu
Do uszczelnienia złącza poziomego ścian zewnętrznych przewidziano bituminizowaną gąbkę poliuretanową. Sposób ustabilizowania tej gąbki w czasie montażu nie został również ściśle określony w projekcie. W omawianym budynku uzyskiwane odchyłki wymiarowe prefabrykatów przekraczały wartości przyjęte w projekcie. Poza tym zastosowany system złączy pionowych ścian zewnętrznych o małym przekroju utrudniał prawidłowe ułożenie izolacji i wypełnienie betonem (opinie o programie).
Zastosowany sposób zawieszania ścian zewnętrznych na ścianach konstrukcyjnych zdecydowanie upraszczał technologię montażu. Warunkiem jednak prawidłowości montażu tych ścian jest ścisłe zachowanie dokładności wykonania prefabrykatów i dokładności montażu. W związku z licznymi interwencjami użytkowników na temat niedostatecznej izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych w eksploatowanym 11-kondygnacyjnym budynku WK-70 przeprowadzono badania kontrolne (segregator aktów prawnych). Badania przeprowadzono na ścianach szczytowych i podłużnych w lokalach, w których użytkownik stwierdził istnienie mostków zimna oraz infiltrację zimnego powietrza pod listwami podłogowymi, przez stolarkę okienną oraz przez rysy w złączach pionowych.
Badania przeprowadzono za pomocą aparatury AGA-Termovision 750. Zastosowanie urządzenia termowizualnego pozwoliło na dokładne zlokalizowanie i określenie rozkładu izoterm na powierzchni badanych elementów lub wybranych fragmentów elementów, wykazujących znaczne obniżenie temperatury (promocja 3 w 1). Otrzymany rozkład izoterm na powierzchni badanego elementu umożliwia dokonanie jakościowej oceny przepływu ciepła przez przegrodę. Daje to możliwość szybkiego, jednoznacznego określenia jakości izolacji cieplnej wyprodukowanych elementów ścian oraz izolacji cieplnej ułożonej w złączu przy montażu budynków.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32