Obiekt w pomniejszeniu


Obiekt w pomniejszeniu

 

Proces projektowania architektonicznego na swoim końcowym etapie przewiduje różne formy wizualizacji opracowywanej koncepcji. Jedną z nich może być przedstawienie planowanego przedsięwzięcia jako makiety – fizycznego modelu odwzorowującego w zmniejszonej skali zamierzenia projektanta.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Skąd i po co

Makiety architektoniczne mają za sobą długą historię. Od wieków były ważnymi narzędziami w pracy konstruktorów i projektantów, którzy za ich pomocą mogli przedstawić swoje zamysły i zaplanować późniejszą budowę - miniaturowa wersja przyszłego obiektu pozwalała zweryfikować przewidywane rozwiązania architektoniczne.

 

Obecnie makiety architektoniczne służą przede wszystkim temu, aby zamiary projektanta zostały w pełni odczytane przez inwestora i klienta. Modele pomagają wyobrazić sobie przyszły obiekt, jego wielkość, formę, strukturę przestrzenną, wygląd zewnętrzny czy umiejscowienie w otoczeniu i wpływ na krajobraz.

Mimo, iż aktualnie projektanci dysponują zaawansowanymi technikami komputerowymi pozwalającymi stworzyć obrazy 3D i animacje, to właśnie makiety architektoniczne pomagają bez zniekształceń i przekłamań przedstawić i ocenić obiekt zgodnie z jego kształtem, formą i proporcjami.

 

Modele nie do zabawy

Zastosowanie makiet architektonicznych w obecnych czasach to przede wszystkim forma wizualizowania planów deweloperów i innego rodzaju inwestorów. Odwzorowywane zostają modele budynków mieszkalnych, przemysłowych, użyteczności publicznej, a także wnętrza obiektów. W takiej formie zostają przedstawione potencjalnym klientom podczas różnych prezentacji pokazowych, np. targów czy akcji sprzedażowej. Makiety wykorzystywane są też dla zobrazowania wnętrza np. galerii handlowej, aby ułatwić klientom poruszanie się po niej.

Obecnie, dzięki drukowi 3D oraz laserowej obróbce, budowanie makiet przebiega sprawniej, aniżeli podczas pracy wykonywanej manualnie. Na przygotowanej wcześniej rzeźbie terenu stosunkowo szybko może powstać model zgodny z dokumentacją i wymaganiami zlecającego.

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Powiązane artykuły

Wyroby hutnicze

Wyroby hutnicze do produktów usuwanych w procesie hutniczym, czyli przetwarzania substancji metalicznych, takich jak żelazo, stal, aluminium, miedź i inne,…

Pręty stalowe

Pręty stalowe do produktów w postaci walcowanych lub ciągnionych wałków wykonanych ze stali. Są jednym z szeroko dostępnych w różnych…

Punkty geodezyjne

Punkty geodezyjne, także punktami geodezyjnymi, są dokładnie i po wycelowaniu w punkty na powierzchni ziemi, które służą jako punkty odniesienia…

Działka gruntu

Działka gruntu do fragmentu ziemi, który jest oddzielony od innych działek lub terenów na podstawie prawnych lub geograficznych granic. Działka…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami