Blog
Odchylenie od idealnej symetrii
W artykule znajdziesz:
Trajektorie naprężeń są oczywiście liniami na powierzchni środkowej powłoki. Wybór takiego sposobu rzutowania pozwala na zachowanie kątów prostych między krzywymi. Na rysunku widać, w jaki sposób część trajektorii wychodzi z punktów podparcia, podczas gdy pozostałe przecinają swobodny brzeg pod kątem 45°. W każdym punkcie brzegu jedna z tych trajektorii odpowiada rozciąganiu, a jedna ściskaniu, co spowodowane jest faktem, że powłoka znajduje się w tym miejscu w stanie czystego ścinania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Trajektorie mogą częściowo zobrazować charakter rozkładu naprężeń, mogą one jednak również wprowadzać w błąd. W naszym przypadku zbytnio one uwypuklają odchylenie od idealnej symetrii osiowej w górnej części powłoki. Ze względu na to, że siły N$ i Ne są tutaj prawie równe, dość małe ścinanie N*e powoduje obrót kierunków naprężeń głównych o duży kąt. Fakt ten prowadzi do tego, że w obszarze, w którym stan naprężeń pokrywa się prawie dokładnie ze stanem w kopule podpartej w sposób ciągły, jedna z rodzin trajektorii przyjmuje kształt zaokrąglonych kwadratów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli odetniemy wierzchołek powłoki wzdłuż równoleżnika </> = </>,, to aby spełnić na powstałym w ten sposób nowym brzegu dodatkowy warunek (na przykład Nę = 0), możemy wykorzystać człony zawierające A„. Każdą parę stałych An, Bn wyznacza się wtedy z układu dwóch równań liniowych; dogodniejszą w zastosowaniu jest tu któraś z metod numerycznych (uprawnienia budowlane).
Wszystkie powyższe rozwiązania prowadzą do żądanych rozkładów siły normalnej N+ na brzegu lub na brzegach; występują tu jednak także i siły ścinające A^,, rozkładu których nie można kontrolować ze względu na brak stałych. Jesteśmy zmuszeni do pogodzenia się z ich obecnością i do zastosowania usztywniającego pierścienia o dostatecznie dużej sztywności na zginanie w płaszczyźnie własnej. Zjawisko to nie jest wynikiem wady naszej metody badawczej, ale wyraża rzeczywisty stan rzeczy (program egzamin ustny). Jeżeli nie byłoby pierścienia co powodowałoby znikanie sił ścinających niemożliwa byłaby równowaga sił wewnętrznych bez występowania momentów zginających w powłoce. Oznaczałoby to powstanie dużych naprężeń i dużych odkształceń i funkcje pierścienia usztywniającego przejęłaby sama cienkościenna powłoka (opinie o programie).
Elementy usztywniające
Elementy usztywniające, takie jak wymieniony wyżej pierścień, konieczne są na wszystkich swobodnych brzegach powłoki. Stanowią one statyczny odpowiednik geometrycznego faktu polegającego na tym, że powłoka z brzegiem swobodnym łatwo się odkształca, podczas gdy powierzchnia zamknięta, np. pełna kula lub powłoka z zamocowanymi brzegami odznacza się dużą sztywnością (segregator aktów prawnych).
Omówioną wyżej metodę obliczania powłok spoczywających na oddzielnych podporach stosować można tylko wtedy, gdy reakcje na tych podporach są znane. Warunek ten jest spełniony przy trzech podporach dowolnie rozmieszczonych, lub też wtedy, gdy podpory rozmieszczone są równomiernie, a obciążenie powłoki jest symetryczne co najmniej w takim stopniu jak układ podpór.
W pierwszym przypadku rozkład obciążenia na podporach jest statycznie wyznaczalny w drugim znaleźć go można na podstawie symetrii ustroju. W teorii równań różniczkowych cząstkowych drugiego rzędu’> udowadnia się, że znaki współczynników przy drugich pochodnych określają podstawowe własności rozwiązania. Jeżeli obydwa współczynniki mają ten sam znak, równanie nazywa się eliptycznym i wtedy nieciągłości danych brzegowych nie są propagowane do wnętrza obszaru i ich wpływ jest tym słabszy czym większa jest odległość od brzegu (promocja 3 w 1).
Właśnie taka sytuacja ma miejsce na przykład w rozpatrywanych przez nas powłokach kulistych, widzimy więc, że podobnych własności możemy oczekiwać także w przypadku innych powłok o dodatniej krzywiźnie. Jednakże w powłokach o krzywiźnie ujemnej współczynnik członu d2NJc02 jest ujemny, a więc równanie różniczkowe jest typu hiperbolicznego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32