Blog
Odciążenie konstrukcji
W artykule znajdziesz:
Jeśli mamy do czynienia z elementami, których zdolność nośna jest w pełni wykorzystana, a tym bardziej w przypadku wystąpienia objawów przeciążenia, należy przed przystąpieniem do wykonywania bruzd rozważyć możliwe skutki osłabienia przekroju i w rezultacie przedsięwziąć odpowiednie zabiegi zabezpieczające, jak np. odciążenie konstrukcji, prowizoryczne podparcie elementów, przeprowadzenie odkuć w sposób jak najmniej osłabiający przekrój, np. w postaci wzajemnego przesunięcia wykuwanych bruzd na długości słupa (np. o 3b; b wymiar boku słupa) lub wykonywanie ich odcinkowo, przy czym każde następne odkucie wykonuje się po uzupełnieniu odbitego betonu w poprzednim i nabraniu przez niego odpowiedniej wytrzymałości (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeśli będąca przedmiotem orzeczenia konstrukcja znajduje się w stanie awaryjnym, a więc gdy nośność elementów konstrukcji bliska jest wyczerpania, wówczas istnieje oczywiście konieczność zachowania odpowiednich środków ostrożności (np. podstemplowanie przeciążonych elementów przed przystąpieniem do inwentaryzacji) tak, aby bezpieczeństwo osób pracujących przy inwentaryzacji było zapewnione (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczególnie pracochłonna, a często utrudniona, jest inwentaryzacja fundamentów budynku. Podejmuje się ją na ogół wówczas, gdy istnieją oznaki świadczące o nieprawidłowej pracy podłoża budowlanego, jak np. nadmierne lub nierównomierne osiadanie (uprawnienia budowlane). Pełne odkrycie fundamentów jest najczęściej niemożliwe. Konieczne jest więc wstępne przeanalizowanie stanu konstrukcji, ustalenie znajomość jakich elementów jest do dalszych prac niezbędna i określenie wynikającego stąd zakresu prac rozpoznawczych. Prace te dotyczyć mogą rozpoznania uwarstwienia i właściwości gruntu budowlanego, wymiarów i stanu fundamentów, a wreszcie wielkości ewentualnych zmian położenia elementów nośnych w stosunku do stanu pierwotnego (program egzamin ustny).
Układ rys
Odkrywki fundamentów należy wykonywać przy zachowaniu przepisów bhp tak, aby nie osłabiać gruntu, na którym opierają się fundamenty bądź to przez podkopywanie się pod stopy i ławy, bądź też przez usuwanie położonych głębiej części gruntu, na który rozkłada się obciążenie z wyżej posadowionych fundamentów (opinie o programie). Miejsce odkrywek należy tak usytuować, aby przy sposobności było możliwe zebranie jak największej liczby danych dotyczących np. stanu ścian zagłębionych w gruncie, sposobu połączenia słupów z fundamentami oraz stanu fundamentów. Przy ustalaniu miejsc usytuowania odkrywek należy brać również pod uwagę wnioski z rozpoznania stanu zachowania części nadziemnej i ze sposobu eksploatacji budynku. Na przykład układ rys wskazywać może miejsca, w których pęknięcia ław fundamentowych są najbardziej prawdopodobne, usytuowanie zaś kanałów ściekowych obszary, w których fundamenty obiektów przemysłowych są szczególnie narażone na agresję chemiczną itp. (segregator aktów prawnych).
Szczególnie kłopotliwe jest najczęściej zbadanie zbrojenia żelbetowych elementów fundamentów (stóp, ław, płyt fundamentowych itp.), gdyż zbrojenie nośne umieszczone jest od spodu fundamentu, a więc jest niedostępne bez podkopywania się pod fundament lub usunięcia znacznych ilości betonu nośnego. Wyjściem z sytuacji może być wtedy przeanalizowanie pracy fundamentu jako konstrukcji z betonu niezbrojonego; zdarza się bowiem często, że wymiary bloków fundamentowych umożliwiają przekazanie obciążeń na grunt niezależnie od istnienia w nich zbrojenia, a wówczas inwentaryzacja zbrojenia staje się zbędna. Jest to oczywiście możliwe wówczas, gdy podczas oględzin nie stwierdzono powierzchniowych zarysowań fundamentu (promocja 3 w 1).
Podstawową cechą wytrzymałościową betonu, która jest przedmiotem pomiarów, jest wytrzymałość betonu na ściskanie. Trudności z bezpośrednim pomiarem innych cech wytrzymałościowych powodują, że traktuje się je jako pochodne wytrzymałości na ściskanie. Również w przypadku analizy konstrukcji istniejącej zagadnienia określenia rzeczywistej jakości betonu sprowadza się do określenia jego wytrzymałości na ściskanie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32