Blog
Odcinek parterowy
W artykule znajdziesz:
Montaż poziomów wodociągowych przeprowadza się w kierunku od wodomierza do poszczególnych pionów, a przewodów pionowych wykonuje się odcinkami obejmującymi jedną kondygnację. Każdy taki odcinek zawiera odgałęzienie do podłączenia przewodów kuchennych i łazienkowych. Przy montowaniu pionów wodociągowych pierwszy odcinek parterowy należy umocować w ten sposób, aby odgałęzienie wypadło w miejscu projektowanym. Jest to bardzo ważne, gdyż przy montowaniu przewodów na kolejnych kondygnacjach wszystkie odcinki pionowe będą miały jedną bazę wymiarową, a odgałęzienia będą wypadały w jednakowej odległości od stropu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po zakończeniu montażu pionów wodociągowych zakłada się instalację wodociągową w kuchni i łazience. Elementy przewodów montuje się w kierunku od pionów do poszczególnych przyborów sanitarnych. Połączenia instalacji łazienki i kuchni z pionem dokonuje się przez zastosowanie długiego gwintu. Długi gwint umożliwia wyrównanie małych niedokładności, jakie mogą powstać w przypadku oddzielnego montowania pionów i instalacji łazienki czy kuchni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do montażu przewodów wody pitnej można stosować rury stalowe ocynkowane, rury żeliwne ciśnieniowe oraz rury z tworzyw sztucznych (PCW lub PE). Łączenie rur stalowych ocynkowanych powinno być wykonane za pomocą łączników z żeliwa ciągliwego z gwintem rurowym. Wszelkie zmiany kierunku mogą być wykonywane wyłącznie za pomocą kształtek (program egzamin ustny). Do łączenia rur ocynkowanych nie należy używać łączników i kształtek czarnych. Do montażu instalacji wody przemysłowej i przeciwpożarowej dopuszcza się stosowanie rur stalowych czarnych łączonych na gwint lub przez spawanie. Stosowane są również połączenia kołnierzowe i kielichowe (uprawnienia budowlane).
Połączenia gwintowe
Rury stalowe instalacyjne dostarczane są z gwintem rurowym stożkowym (wg PN-54/M-02031), a złączki z gwintem rurowym cylindryczym (wg PN-54/M-02030). W trakcie montażu rury przycina się na odpowiednie odcinki i gwintownicą nacina gwint wymaganej długości (opinie o programie). Powierzchnia gwintu powinna być czysta, bez zadziorów i naderwań nitek. Dopuszczalne są niepełne i zerwane nitki gwintu na długości do 10°/o długości nagwintowania. Szczeliwem w złączach gwintowanych są włókna lniane lub konopne powleczone minią (minię otrzymuje się przez zmieszanie dwóch części tlenku ołowiu z jedną częścią pokostu). W przewodach wody pitnej zamiast minii używa się pokostu. W miejscach, w których przewiduje się rozkręcanie instalacji, należy stosować długie gwinty (segregator aktów prawnych).
Wadą połączenia za pomocą długiego gwintu jest niebezpieczeństwo powstawania nieszczelności. Z tego względu nie należy umieszczać tych połączeń w miejscach trudno dostępnych, np. w murze, w stropie itp. W przypadkach kiedy następuje częste rozkręcanie przewodu, stosuje się połączenie za pomocą dwu- złączki. Żeliwne rury ciśnieniowe kielichowe z reguły układane są w ziemi (w wykopach). Łączenie ich wykonuje się, nawijając na bosy koniec rury sznur konopny smołowany, który następnie po wsunięciu końca rury w kielich ubija się dokładnie ubijakami stalowymi. Dobrze ubity sznur konopny powinien zajmować nie więcej niż 60% głębokości kielicha. Pozostałą część kielicha zajmuje materiał uszczelniający, którym może być ołów, cement, azbestocement lub folia aluminiowa (promocja 3 w 1).
Najczęściej stosowanym uszczelnieniem jest zaprawa azbestowo-cementowa o składzie: 30% włókien oraz 70% cementu. Do mieszaniny tej dodaje się 10-12% (wagowo) wody w stosunku do cementu. Do szczeliny kielichowej wprowadza się azbestocement w postaci wałków, które następnie ubija się ubijakiem. Grubość każdej warstwy po ubiciu nie powinna przekraczać 10 mm. Uszczelnienie wykonuje się równo z kołnierzem kielicha, wyrównuje i wygładza, a następnie owija się wilgotną szmatą lub gliną, często zwilżaną w ciągu co najmniej 48 godzin. Uszczelnienie z azbestocementu lub zaprawy cementowej zabezpiecza się przed działaniem wód gruntowych izolacją bitumiczną.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32