Blog

Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 2
22.07.2020

Okres obserwacji

W artykule znajdziesz:

Okres obserwacji

Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 3
Okres obserwacji

Dla cięgien 2 0 2,5 mm i 7 02,5 mm uzyskał podobne wartości przyrostów długości zakotwień. Wahały się one w granicach 15-20% w przeciągu 4 dni po sprężeniu, po czym stabilizowały się całkowicie. Okres obserwacji wynosił ok. 70 dni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Badania angielskie wykazały, że w betonie na kruszywie „Lytag” (spiekane popioły lotne) użytkowe długości zakotwienia lu są większe niż w betonie zwykłym i różnica ta dochodzi do 25%.
Wprowadzeniu betonów lekkich do konstrukcji sprężonych towarzyszyła obaw’a nadmiernych strat siły sprężającej, wywołanych większą odkształcalnością nowego materiału, toteż początkowe badania i realizacje cechowała uzasadniona ostrożność. Wyniki późniejszych prac badawczych rozwiały te obawy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Większe odkształcenia całkowite betonów lekkich o wysokich markach należy przypisać przede wszystkim większym odkształceniom doraźnym wskutek mniejszego modułu sprężysatości, a częściowo - nieco większym odkształceniom skurczowym. Należy przy tym podkreślić, że skurcz betonów’ na kruszywach porowatych o szorstkiej powierzchni niewiele się różni od skurczu betonów zwykłych (uprawnienia budowlane). Natomiast odkształcenia pełzania eu - wbrew potocznemu przekonaniu - są w betonach lekkich wysokiej wytrzymałości, na ogół mniejsze niż w porównywalnych betonach zwykłych. Seriogin, relacjonując obszerne badania prowadzone w Moskiewskim Instytucie Drogowym.
Best i Polivka badali pełzanie betonów produkowanych z trzech gatunków kruszyw łupkowych o odmiennej technologii spieku. Dla betonów o wytrzymałości Rs : 350 kG/cm- stwierdzili oni przy czym najmniejsze odkształcenia wykazywał beton z kruszywem o szorstkiej powierzchni ziarn (program egzamin ustny).

Ogólnie dodatek piasku naturalnego wyraźnie zmniejsza doraźne i opóźnione odkształcenia betonu lekkiego. Według Hansona można przez ten zabieg zwiększyć moduł sprężytości betonu lekkiego o 10-30% zależnie od rodzaju kruszywa, oraz zmniejszyć skurcz betonu o 15-35% w zależności od ilości zaczynu.
Wielkość pełzania jest określana dla celów technicznych najczęściej za pomocą współczynnika pełzania będącego bezwymiarowym stosunkiem odkształceń pełzania do odkształceń doraźnych (opinie o programie). Konstrukcyjnym betonom lekkim przypisane są małe wartości współczynnika co, gdyż odkształcenia doraźne są w tym materiale znacznie większe. Scriogin odmiennie od przepisów Polskich Norm - uzależnia współczynnik pełzania od marki betonu i w warunkach umiarkowanej wilgotności zaleca przyjmować jego liczbowe wartości.

Straty naciągu

Na podstawie laboratoryjnych badań własności betonu na kruszywie z łupków spiekanych Pudlik [6.56] szacuje łączne straty od skrótu sprężystego, skurczu i pełzania jak w tabl. 6-37 przyjmując średnie sprężenie w poziomie zbrojenia ni, = 100 kG/cm2 (segregator aktów prawnych).

Nieliczne dotychczas przeprowadzone pomiary strat naciągu na obiektach w skali i w warunkach naturalnych wykazały podobne wartości.
Obliczono, że w przypadku sprężenia w terminie 7 dni straty wyniosłyby 1300 kG/cm3. Straty naciągu w strunobetonie są większe. W cienkościennych elementach strunobetonowych, przechowywanych w warunkach naturalnych na otwartym powietrzu, bezpośrednio pomierzone straty naciągu.
Dla płyt otworowych wstępnie sprężonych, wykonanych z keramzytobeto- nu R^2o 200-^300 kG/cm2 podaje Bużewicz straty naciągu spowodowane skurczem i pełzaniem w zależności od naprężeń ściskających w betonie w wielkości: - przy naprężeniach w betonie 40 kG/cm2 - 1100 kG/cm2, przy 70 i 100 kG/cm2 odpowiednio 1500 i 1900 kG/cm2.

Straty naciągu w stadium eksploatacji elementów, spowodowane skurczem betonu Bużewicz określa w zależności od sposobu sprężenia oraz warunków dojrzewania elementów. Dla elementów strunobetonowych poddanych naparzaniu, wielkość strat spowodowanych skurczem betonu zaleca przyjmować równą 600 kG/cm2, a przy dojrzewaniu betonu w warunkach naturalnych - 700 kG/cm2. W przypadku elementów kablobetonowych straty te są większe i wynoszą odpowiednio 800 i 1000 kG/cm2 (promocja 3 w 1).

Przy użyciu do wykonania keramzytobetonu piasku naturalnego straty naciągu spowodowane skurczem zmniejszają się proporcjonalnie do mniejszości wartości samego skurczu - tj. średnio o 20-30%.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 8 Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 9 Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 10
Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 11
Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 12 Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 13 Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 14
Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Specjalności instalacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami