Blog
Osłona kablowa
W artykule znajdziesz:
Osłona kablowa wymaga zawsze uszczelnienia od czoła, aby zapewnić swobodny naciąg kabla bez przypadkowego zabetonowania; najczęściej konieczne jest także dołączenie przewodów odpowietrzających, umożliwiających iniekcję po naciągu. W każdym systemie sprężania występują odpowiednie urządzenia naciągowe. Szczególnie zróżnicowane są prasy naciągowe, gdyż muszą być one dostosowane nie tylko do określonego przedziału sił naciągu, lecz także do konstrukcji kabli i elementów zakotwień (program uprawnienia budowlane na komputer).
Większość współczesnych pras naciągowych nawiązuje do konstrukcji Freyssineta z 1939 r., tzw. prasy podwójnego działania przenośnego urządzenia hydraulicznego współpracującego z agregatem pompującym. Prasa taka umożliwia kolejno naciąg i kotwienie, realizowane przez przekazanie ciśnienia do odpowiedniej komory. Poniżej przedstawiono charakterystykę niektórych pras polskiej konstrukcji, a na wybranych przykładach nowoczesnych pras dla dużych sił omówiono zagraniczne tendencje rozwoju urządzeń naciągowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jak wspomniano, w kraju w konstrukcjach kablobetonowych dominuje system Frcyssinela z pewnymi modyfikacjami, polegającymi na zwiększeniu liczby drutów w kablu. System ten uzupełniają cięgna wielosploto- we IBDN1 o podobnej zasadzie naciągu i kotwienia. Najszerzej rozpowszechnione są dla tych systemów prasy Herkules, dostosowane do trzech poziomów sił naciągu: 320, 650 i 1200 kN (uprawnienia budowlane). Prasy tej serii zastąpiły rozwiązania wcześniejsze, mniej sprawne i cięższe. Masa prasy ma bowiem istotne znaczenie przy naciągu, kiedy konieczne jest manewrowanie między licznymi często zakotwieniami na czołach elementów. Widok zestawu naciągowego oraz schemat konstrukcji średniego typu prasy 11-60, do którego odnosi się skrócony opis działania prasy (program egzamin ustny).
Całość zestawu naciągowego
Całość zestawu naciągowego składa się z prasy, rozdzielacza sterującego R i pompy P z silnikiem S. Działanie pompy i ciśnienie podawanego oleju kontroluje się manometrami M. Przestrzeń cylindra prasy 4 podzielona jest wewnętrznym dnem 5 i tłokiem 8 z tloczyskiem 7 na trzy komory: A - naciągową wewnętrzną, B - naciągową główną i C - powrotną (opinie o programie). Komora kotwiąca D zamknięta jest w korpusie 18 tłokiem kotwiącym 10 z tloczyskiem 19. Powrotny ruch tłoka kotwiącego zapewnia sprężyna 11. Oparcie prasy na bloku zakotwienia odbywa się za pomocą stopy oporowej 12, mającej nacięcia dostosowane do liczby i średnicy drutów kabla 17. Również pierścień uchwytowy 15 z klinami 16, służący do uchwycenia kabla przy naciągu, jest wymienny i dostosowany do liczby i średnicy drutów (segregator aktów prawnych).
Do ręcznego manewrowania prasą służy uchwyt 14 i osłona 3, a miernik milimetrowy 13 służy do pomiarów wydłużenia cięgna. Węże ciśnieniowe 1 i 2 dołączane są do króćców z tyłu prasy, natomiast trzeci przewód 6 łączony jest z komorą kotwiącą D. Tłoczenie oleju przewodem 2 do komór naciągowych A i B powoduje ruch cylindra 4 wraz z pierścieniem uchwytowym 15; w tym czasie zawór przerzutowy 9 do komory kotwiącej musi być zamknięty, a z komory C powinien być możliwy swobodny spływ oleju (promocja 3 w 1). Po uzyskaniu odpowiedniego wydłużenia zaprogramowanego dla kabla dokonuje się otwarcia zaworu 9, co wywołuje ruch tłoka JO z tłoczyskiem 19 i wciśnięcie stożka kotwiącego między druty w bloku. Jest to tzw. kotwienie dynamiczne, gdyż cały cylinder wraz z kablem porusza się ruchem powrotnym, wolniej niż zatłaczany stożek. Gdy kotwienie dynamiczne nie jest w pełni skuteczne, czyli występują nadmierne poślizgi drutów, poprzedza się je kotwieniem statycznym przez wywołanie ciśnienia w komorze kotwiącej D.
Istnieją trzy podstawowe sposoby wytworzenia kanałów:
- dla cięgien prostoliniowych lub łagodnie krzywoliniowych formuje się różnymi rdzeniami kanał w betonie, w który wprowadzane jest cięgno bezpośrednio przed naciągiem,
- dla cięgien krzywoliniowych układa się w formie lub w deskowaniu cięgna w osłonie i dopiero wówczas betonuje,
- dla cięgien o dużej masie w deskowaniu układa się same osłony i dopiero po zabetonowaniu konstrukcji wprowadza kable.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32