Blog

Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 2
01.07.2019

Oświadczenie dokumentujące praktykę zawodową

W artykule znajdziesz:

Oświadczenie dokumentujące praktykę zawodową

Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 3
Oświadczenie dokumentujące praktykę zawodową

We wrześniu 2014 roku przepisy dotyczące praktyki na uprawnienia budowlane uległy zmianie (program na komputer). Od tego czasu do dokumentowania praktyki zawodowej służy oświadczenie, które zastąpiło książkę praktyki zawodowej (program na telefon).

Wzór tego oświadczenia znajduje się w ustawie Prawo budowlane. Oświadczenie dokumentujące praktykę zawodową musi być podpisane przez projektanta bądź kierownika budowy, które sprawują nadzór nad praktyką. Taka osoba musi spełniać odpowiednie wymagania, czyli m.in. posiadać uprawnienia budowlane zgodne z tymi, o jakie stara się wnioskodawca oraz być czynnym członkiem samorządu zawodowego, co w praktyce oznacza opłacanie składek oraz posiadanie polisy OC (program egzamin ustny).

Razem z oświadczeniem potwierdzającym odbycie praktyki zawodowej konieczne jest złożenie także innych ważnych dokumentów, do których zalicza się zbiorcze zestawienie odbytej praktyki zawodowej, decyzję o nadaniu uprawnień sprawującego nadzór nad praktyką oraz zaświadczenie, które potwierdza, że opiekun praktyki jest wpisany na listę odpowiedniej miejscowo izby samorządu zawodowego, np. okręgowej izby inżynierów budownictwa (opinie o programie). Należy przy tym pamiętać, że każdy z opiekunów praktyki zawodowej, ma do wypełnienie osobne oświadczenie – jest to dokument, bez którego nie można potwierdzić odbycia praktyki zawodowej przez kandydata na uprawnienia budowlane (segregator aktów prawnych).

Rubryki dotyczące specjalności

Do każdego wypełnionego oświadczenie konieczne jest dołączenie osobnego zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej – jeden taki dokument z pewnością nie wystarczy. Kolejna ważna kwestia to wypełnienie w oświadczeniu rubryki, która dotyczy specjalności oraz zakresu uprawnień budowlanych. Przy wypełnianiu dokumentów trzeba szczególnie uważać na to, aby były one wypełnione zgodnie z opisem pól oraz kompletnie (promocja 3  w 1). We fragmentach tekstów, które są oznaczone gwiazdkami, należy dokonać stosownych skreśleń. Osobno wypełnia się rubryki dotyczące specjalności i zakresu uprawnień kandydata oraz specjalności i zakresu uprawnień opiekuna praktyki zawodowej.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 8 Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 9 Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 10
Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 11
Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 12 Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 13 Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 14
Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Równowaga pręta betonowego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami