Blog

24.08.2022

Oświadczenie Krzysztofa Kolumba

W artykule znajdziesz:

Oświadczenie Krzysztofa Kolumba

 „Amerykę" ujrzała stara Europa po raz pierwszy w roku 1507. Ukazały się wówczas dzieła Martina Waldseemullera Cosmographiae introductio i Universalis cosmographia - ich autor ochrzcił nowo odkryte ziemie imieniem Amerigo Vespucciego. Oświadczenie Krzysztofa Kolumba, którego nie wyparł się on aż do śmierci, o dotarciu do Indii zaowocowało przyjęciem dla kontynentu amerykańskiego miana Indie Zachodnie (program uprawnienia budowlane na komputer). Nazwa Ameryka zaczęła szybko funkcjonować w rozmaitych złożeniach - mówiło się i mówi np. o Ameryce Łacińskiej, Latynoameryce, Hispanoameryce, Iberoameryce, Angloameryce, a także o Ameryce Środkowej, Centralnej, Prekolumbijskiej, Mezoameryce… Określenia te obrazują różnorodność i historyczną zmienność kryteriów, przy pomocy których chciano jednocześnie nazwać i scharakteryzować kontynent. Współcześnie określają odrębne jednostki geograficzne lub kulturowe wchodzące w skład nadrzędnej całości - Ameryki Północnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Istnieje jeszcze jedna nazwa: Nowy Świat. Bardzo wcześnie poświadcza ją tytuł traktatu Decades de Urbe Novo (Dekady Nowego Świata, 1511) Pietro Martire d’Anghiera. Wyjątkowo bogata w znaczenia, prowadzi nas nie tylko do momentu narodzin historii Ameryki, ale do czasów prehistorycznych. Ameryka nie była bowiem kolebką człowieka - do powstania i rozwoju rodzaju Homo doszło w Starym Święcie: Afryce i Eurazji - była natomiast zawsze nową ojczyzną dla migrujących (uprawnienia budowlane).

Zmiany warunków środowiska

Najwcześniejsze migracje miały miejsce ok. 40 tys. lat p.n.e.; wówczas to ze wsch. Syberii przedostali się przez Beringię (pomost lądowy łączący niegdyś Azję z Ameryką Północną) pierwsi przedstawiciele gatunku Homo sapiens sapiens. Była to ludność paleolityczna należąca - co przyjmowane jest nie bez zastrzeżeń - do rasy mongoloidalnej (żółtej) (program egzamin ustny). Każde z kolejnych ociepleń dzielących zlodowacenie Wisconsian (od 75 do 9 tys. lat temu) umożliwiało migrującym przemieszczanie się na pd.; w ciągu tysięcy lat opanowywali oni terytorium kontynentu, docierając do Przesmyku Panamskiego i dalej. Tę najstarszą fazę migracji kończy przybycie na arktyczne obszary Ameryki Północnej Aleutów i Innuitów (Eskimosów), co miało miejsce w okresie od ok. 3 do I tys. lat temu.

Pierwsi Amerykanie byli myśliwymi. Najstarsze odkryte na terenie Ameryki ślady ich obecności, np. w Lewisville w północno-wschodnim Teksasie czy w Tlapacoya i Caulapau w Meksyku, dokumentujące najdawniejszy okres prehistorycznych dziejów kontynentu - od ok. 38 do ok. 30 tys. lat temu, przedstawiają znane nam ze Starego Świata społeczeństwa zbieracko- -łowieckie, posługujące się w polowaniach m.in. na mamuty i mastodonty bronią wykonaną z kamienia i drewna (opinie o programie). Zmiany warunków środowiska towarzyszące kresowi epoki lodowcowej i początkom holocenu (od ok. I0 tys. lat temu) zmusiły niektóre społeczności myśliwych do częściowej zmiany dotychczasowego trybu życia i zajęcia się rolnictwem - jest to jedna z gł. cech procesu nazywanego neolityzacją. Ok. 7 tys. lat temu na obszarze dzisiejszego Meksyku powstało neolityczne centrum cywilizacyjne; pierwszymi udomowionymi roślinami były sateria (rodzaj prosa), dynia, fasola i kukurydza (segregator aktów prawnych).

Mezoameryka długo przewodziła w rozwoju cywilizacyjnym, wydając nie tylko pierwszych amerykańskich rolników, ale także Olmeków (1300 p.n.e. - 100 n.e.), Teotihuacan (III w. p.n.e.IX w. n.e.), Zapoteków (III w. p.n.e. - XII w. n.e.), Misteków (VIII w. - XV w.), Majów (III w. p.n.e. XV w.), Tolteków (IX w. - XII w.) i lud Mexica, znany pod nazwą Azteków (XIII w. - XVI w.). Kiedy ludy Mezoameryki powoli zmuszane były do zmiany dotychczasowej gospodarki, na pn. kontynentu rozwijały się kultury paleolityczne; ich śladem są tzw. przemysły kamienne z obszaru Stanów Zjednoczonych: Sandia (1.3-8 tys. lat p.n.e.), Clovis (12-10 tys. lat p.n.e.), Falsom (9-6 tys. lat p.n.e.), Plainview (8-4 tys. lat p.n.e.) oraz kultura Kordylierów (9-5 tys. lat p.n.e.) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami