Blog
Otwory drzwiowe
W artykule znajdziesz:
Pod względem statycznym ściana żelbetowa, rozpatrywana jako belka, o przekroju często prostokątnym, zwykle wolnopodparta, jest prostym elementem konstrukcyjnym, a konstruowanie nie nastręcza żadnej trudności. Najczęściej wysokość konstrukcyjna jest znaczna, bo dochodząca do wymiaru, odpowiadającego wysokości międzypiętrowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Ściana taka dźwiga pewne obciążenie znaczniejsze, wywołane obciążeniem użytkowym stropu, spoczywającego na górze lub zawieszonego u spodu ściany. Ewentualne otwory drzwiowe lub okienne, chronione osobnymi wkładkami dodatkowymi, rozmieszcza się w tych partiach, w których wkładki niosące na to pozwalają. Ściany tego rodzaju wymagają znacznej ilości wkładek ukośnych do przeniesienia ciągnień głównych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Charakterystyczny typ ścian żelbetowych, o silnym ustroju. Belki, wykształcone jako ściany, mają przekrój kątowy; wskutek połączenia u góry poprzecznicami u dołu płytą oś obojętna jest pozioma, a obliczenie przeprowadza się tak jak w przekroju teowym, z uwzględnieniem rzeczywiście współdziałającej szerokości strefy ciśnionej. Belki oparte są na łożyskach, skonstruowanych, z powodu znacznych ciśnień podporowych, z betonu uzwojonego (uprawnienia budowlane).
Słabszy typ ścian żelbetowych stanowią t. zw. ścianki, które albo przenoszą pewne obciążenie nieznaczne albo nie są wcale obciążone, lecz mają tylko charakter ścianek działowych. Ścianki działowe nieobciążone, o grubości kilku cm, mają wkładki w połowie grubości ściany, ułożone w dwóch kierunkach do siebie prostopadłych. Ścianki obciążone, zwłaszcza siłami poziomemi, wywołującymi momenty zginające (np. ścianki między filarami w ogrodzeniach pod działaniem parcia wiatru), posiadają dwa rzędy wkładek niosących, usztywnione wkładkami rozdzielającymi (program egzamin ustny).
Gwoździe i haki
Na ogół ściany żelbetowe typu silniejszego lub słabszego stosuje się w budowlach użytkowych (fabryki, magazyny), a prawie nigdy w budynkach mieszkalnych. W budynkach mieszkalnych ścianki betonowe lub żelbetowe nie są odpowiednie z tego względu, ponieważ w porównaniu np. ze ścianami ceglanymi są lepszymi przewodnikami ciepła, zatem nie chronią dostatecznie przed wpływami zmian ciepłoty i wilgotności powietrza zewnątrz budynku. Nadto do ścian betonowych nie da się wbijać w zwykły sposób gwoździ i haków (opinie o programie).
Pewne zastosowanie mogą mieć ściany układane z tak zwanych pustaków betonowych. Pustaki są to sztuczne ciosy z odpowiednimi wydrążeniami, tworzącymi po ułożeniu kanały powietrzne, mające stanowić izolację przed zmianami ciepłoty, wykonane z betonu zwykłego lub częściowo z betonu żużlowego, dozwalającego na wbijanie gwoździ i haków. Do wykonywania pustaków potrzebne są stosowne formy z odpowiednim urządzeniem mechanicznym. Ścian tego typu nie można jednak zaliczyć do ścian żelbetowych (segregator aktów prawnych).
Do bardzo lekkich ścianek należą t. zw. ścianki Rabitz’a, mające także zastosowanie, jako warstwa maskująca występy żeber lub dźwigarów żelaznych, w ustrojach stropowych. Rdzeń ustroju stanowi siatka z drutu <f> 1 do 3 mm, o oczkach 2 do 3 cm. Siatkę napina się w połowie grubości przyszłej ścianki i narzuca zaprawą naprzód z jednej strony. Zaprawa składa się najczęściej z zarobionej wodą mieszaniny wapna, gipsu (do 20%) i piasku. Zanim zaprawa, narzucona z jednej strony, stężeje, narzuca się zaprawą drugą stronę siatki. Ścianki takie, o ile są pojedyncze, mają grubość około 5 cm. Ścianki podwójne mają grubość po 3 cm, a odstęp między niemi wynosi 5 cm. 4. Dachy. Nakrycie budynku przy pomocy konstrukcji żelbetowej może być różnorodne, zależnie od rodzaju i wielkości budowli (promocja 3 w 1). Dach może stanowić całość z częścią dolną budynku, o charakterze konstrukcji szkieletowej lub może spoczywać swobodnie na murach skrajnych i ewentualnie na słupach żelbetowych środkowych, z którymi konstrukcyjnie będzie połączony. Na razie rozpatrzymy typy konstrukcyjny, spoczywające swobodnie na murach, stosowne dla budowli, o niezbyt znacznej wysokości i murach silnych, które mogą przenieść z łatwością obciążenie dachu parciem wiatru.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32