Blog

Cegły pustakowe zdjęcie nr 2
17.03.2020

Ozdabianie tynków

W artykule znajdziesz:

Ozdabianie tynków

Cegły pustakowe zdjęcie nr 3
Ozdabianie tynków

Często ozdabia się tynki boniami, tj. rowkami niewielkiej szerokości i głębokości, którymi powierzchnie tynków, dzieli się na prostokąty różnej wielkości, zakrywa szwy dylatacyjne, oddziela różne tynki itp.

Tynki boniowane wykonuje się albo przez przesuwanie odpowiedniego wykroju po prowadnicach, albo przez przybicie w miejscu przyszłych rowków (boni) listewek, które ostrożnie wyjmuje się z wykonanego narzutu (program uprawnienia budowlane na komputer). W grupie drugiej najbardziej rozpowszechnione są tynki zmywane, szlifowane i cyklinowane. Są to tynki szlachetne, ponieważ do ich wykonania używa się zapraw szlachetnych o bardzo starannie dobranych składnikach jednolitej jakości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Tynki zmywane wykonuje się w ten sposób, że na związany już dwuwarstwowy podkład narzuca się gładź z zaprawy zawierającej barwny żwir lub grysik. Podkład powinien być porysowany bruzdami głębokości 3 mm w odstępach nie mniejszych niż 40 mm. Tynk zmywa się pędzlem lub szczotką jeszcze w okresie jego twardnienia.

Przez zmywanie usuwamy spoiwo z powierzchni tynku odsłaniając kolorowe ziarna grysu lub żwiru. Po upływie 2-^3 dni tynk zmywa się powtórnie rozcieńczonym w stosunku 1 : 10 wodą 30% kwasem solnym wydobywając w ten sposób naturalną barwę ziarna. Następnie zmywa się całą powierzchnię wodą, aby usunąć z niej kwas (uprawnienia budowlane).

Tynki szlifowane wykonuje się na dwuwarstwowym podkładzie, na który narzuca się warstwę zaprawy szlachetnej i zostawia na okres od jednego do dwóch tygodni do stwardnienia. Następnie szlifuje się go piaskowcem lub kamieniem ściernym, przez co uzyskuje się wygląd zbliżony do kamienia naturalnego.

Tynki cyklinowane

Tynki cyklinowane można wykonywać tylko w temperaturze otoczenia o 25°C. Najodpowiedniejsza jest temperatura 10°-20°C (program egzamin ustny).

Podkład pod tynk cyklinowany wykonuje się z zaprawy cementowo-wapiermej 1:1:6 albo cementowej 1 : 3, przy czym stosuje się cement marki 250 portlandzki lub hutniczy. Podkład powinien składać się z obrzutki i narzutu, który się dokładnie wyrównuje, ale nie zaciera. Powierzchnię podkładu należy porysować lub naciąć w skośną siatkę o oczkach 5-10 cm. Warstwę wierzchnią nanosi się nie prędzej niż na drugi dzień po wykonaniu podkładu w ciepłym okresie roku, zaś po 3-4 dniach w okresie chłodów. Grubość warstwy tynku szlachetnego nie powinna być mniejsza od 5 mm i większa od 1,5-krotnej średnicy najgrubszej frakcji kruszywa (opinie o programie).

Zaprawę narzuca się ręcznie lub mechanicznie i zaciera na ostro. Po 12-24 godzinach należy przystąpić do cyklinowania. Cyklinowanie wyłuskuje część ziarn kruszywa z powierzchni tynku, co nadaje mu właściwą fakturę. Po kilku godzinach od chwili zakończenia cyklinowania należy powierzchnię tynku oczyścić z okruchów zaprawy przez omiecenie miękką szczotką. Do cyklinowania można użyć cyklin zębatych, desek nabitych gwoździami lub cyklin rowkujących. Tynki kamieniarskie należą do trzeciej grupy i stanowią imitację okładzin kamiennych. Są one obrabiane narzędziami stosowanymi do obróbki kamienia naturalnego.

Podkład pod tynk kamieniarski wykonuje się wyłącznie z zaprawy cementowej 1 : 3, a pod tynk nakuwany 1 : 2. Zaprawy cementowe powinny być zarabiane mlekiem wapiennym. Podkład wykonuje się tak samo jak pod tynk cyklinowany. Warstwę wierzchnią nanosi się po 3-~-5 dniach od wykonania podkładu ręcznie lub mechanicznie. Bezpośrednio po naniesieniu warstwy tynku szlachetnego zaciera się go packą drewnianą (segregator aktów prawnych).

Obróbkę kamieniarską rozpoczyna się wt 6-12 dni po wykonaniu tynku, gdy jest on już dostatecznie stwardniały. Miarą dojrzałości tynku do obróbki jest pękanie (a nie wyłuskiwanie) ziarn kruszywa pod uderzeniem młotka lub dłuta. Z uwagi na dużą pracochłonność obróbki kamieniarskiej często się ją mechanizuje, używając przede wszystkim narzędzi pneumatycznych (promocja 3 w 1).

Do spoinowania mur musi być wykonany na puste spoiny lub trzeba z nich usunąć zaprawę na głębokości około 2 cm. Przed rozpoczęciem spoinowania należy ścianę oczyścić z zacieków zaprawy, kurzu i innych zanieczyszczeń, następnie obficie zwilżyć wodą.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Cegły pustakowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Cegły pustakowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Cegły pustakowe zdjęcie nr 8 Cegły pustakowe zdjęcie nr 9 Cegły pustakowe zdjęcie nr 10
Cegły pustakowe zdjęcie nr 11
Cegły pustakowe zdjęcie nr 12 Cegły pustakowe zdjęcie nr 13 Cegły pustakowe zdjęcie nr 14
Cegły pustakowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Cegły pustakowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Cegły pustakowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami