Blog
Pełność i kształt pni
W artykule znajdziesz:
Pełność i kształt pni
U gatunków iglastych udział drewna strzały zamyka się w granicach 65-90%, najczęściej wynosi około 80%, u gatunków liściastych 50-90%.
Wysokość drzew. W klimacie umiarkowanym najdłuższe strzały wykształcają drzewa iglaste, a więc jodła, świerk, sosna, modrzew. Strzały ich dochodzą w wieku 100-150 lat do 50 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Z gatunków pozaeuropejskich największe wymiary, przekraczające 100 m, osiągają sekwoje (Kalifornia) i eukaliptusy (Australia).
Kłody naszych drzew liściastych wykazują mniejszą długość, która zależnie od gatunku dochodzi do 20-30 m.
Niektóre gatunki drzew, zarówno iglastych, jak liściastych, mają znacznie mniejszą wysokość, np. cis lub dereń.
Pełność i zbieżystość. Pełnym nazywamy taki pień (strzałę), którego kształt jest zbliżony do walca, pnie natomiast o kształcie zbliżonym do stożka noszą miano zbieżystych. Im bardziej walcowaty jest pień, tym większa jest jego pełność, a tym samym większa jego wartość użytkowa i techniczna. Kształt pnia jest wypadkową wzrostu drzewa na wysokość i grubość (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pełność i kształt pni można wyrazić za pomocą pierśnicowych liczb kształtu, które podają stosunek objętości pnia do objętości walca tej samej wysokości i powierzchni przekroju na wysokości 1,30 m.
Liczba kształtu jest zasadniczo mniejsza od 1; pełność drzewa jest tym większa, im bardziej - przy tej samej wysokości - liczba kształtu zbliża się do 1.
W drzewnictwie stosowanie liczb kształtu byłoby kłopotliwe (uprawnienia budowlane). Dlatego też kształt dłużyc i kłód określa się przy pomocy zbieżystości, która podaje spadek średnicy drewna okrągłego w miarę posuwania się od grubszego do cieńszego końca badanej sztuki.
Pełność i zbieżystość strzały
W dolnej części pnia, powyżej szyi korzeniowej, występuje tzw. zgrubienie korzeniowe lub zgrubienie odziomkowe, które zależnie od gatunku i wieku drzewa jest wykształcone słabiej lub silniej i sięga do różnej wysokości pnia. I tak np. u graba i jesionu sięga ono do 2 m wysokości, u buka, jodły i sosny do 5 m (program egzamin ustny).
Charakterystyczne zgrubienie odziomkowe występuje w starych jesionach.
Wydatnie rozszerzona dolna część pnia przechodzi w sieć zrośniętych ze sobą korzeni, które pokrywają ziemię dokoła pnia zwartą płytą powierzchni dochodzącej do wielu metrów kwadratowych (opinie o programie).
W granicach zgrubienia odziomkowego zbieżystość jest silnie zarysowana i może dochodzić do 4 cm/m, a w skrajnych wypadkach do jeszcze większych rozmiarów. Powyżej zgrubienia odziomkowego, a poniżej nasady korony pień wykazuje najbardziej regularną budowę, jego zbieżystość zamyka się tu w granicach 0,5-1 cm/m. Powyżej nasady korony w wierzchołkowej części pnia zbieżystość silnie wzrasta i wynosi przeciętnie 2 cm/fn (segregator aktów prawnych).
Pełność i zbieżystość strzały zależą w głównej mierze od gatunku drzewa, wieku oraz warunków wzrostu. Jodła i świerk odznaczają się dużą pełnością strzały, na dalszym miejscu stoi sosna, później gatunki liściaste, przede wszystkim olcha i dąb. Drzewa wyrosłe w zwarciu mają gonne i pełne strzały oraz wysoko osadzoną i równomiernie rozwiniętą koronę, drzewa natomiast wyrosłe w odosobnieniu mają strzały krótkie i zbieżyste. Drzewa rosnące na właściwych dla nich glebach i w odpowiednich warunkach (zwarcie, zabiegi pielęgnacyjne) wytwarzają strzały bardziej pełne niż drzewa rosnące w złych warunkach.
Bielasta część drewna (u beztwardzielowych strefa przyobwodowa) spełnia zadanie doprowadzania wody do korony. Jeżeli korona jest równomiernie rozwinięta we wszystkich kierunkach, to rozmieszczenie biel u musi być równomierne, a pień ma kształt pełny (promocja 3 w 1). Przy nierównomiernym rozwoju korony zachodzi wzmożone odkładanie drewna po tej stronie, po której korona jest silniej rozbudowana. Jest to konieczne celem zaopatrzenia rozwiniętej części korony, a tym samym większej powierzchni transpiracyjnej w wodę; zarazem jest to jedna z przyczyn mimośrodkowej budowy pnia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32