Blog
Pełzanie betonu
W artykule znajdziesz:
Pełzanie betonu nie zbrojonego nie wpływa samo przez się na wytrzymałość, chociaż pod bardzo wysokimi naprężeniami pełzanie przyspiesza zbliżanie się odkształceń granicznych, przy których następuje zniszczenie; dotyczy to jedynie przypadków, gdy obciążenie długotrwałe wynosi powyżej 85 lub 90% szybko przyłożonego statycznego obciążenia granicznego. Przy niskich wartościach obciążenia długotrwałego objętość betonu maleje (ponieważ współczynnik Poissona przy pełzaniu jest mniejszy niż 0,5) i to, jak się wydaje, powinno zwiększać wytrzymałość betonu. Efekt ten jest prawdopodobnie jednak dość nieznaczny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wpływ pełzania na wytrzymałość graniczną belki żelbetowej swobodnie podpartej, poddanej stałemu obciążeniu, nie jest znaczny, jednak w wyniku pełzania bardzo wzrasta jej ugięcie i w licznych przypadkach może mieć ono zasadnicze znaczenie przy projektowaniu. Według Glanville’a i Thomasa] w belce poddanej stałemu obciążeniu istnieją dwie różne powierzchnie obojętne jedna jest powierzchnią zerowych naprężeń, druga zerowych odkształceń. Wynika to z faktu, że zwiększenie odkształceń w betonie prowadzi do zwiększonego naprężenia w stali i wynikającego stąd obniżenia osi obojętnej, podczas gdy coraz większa warstwa betonu zaczyna pracować na ściskanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W efekcie zmienia się rozkład odkształceń sprężystych, podczas gdy odkształcenia pełzania nie zostały zniesione,, tak że na poziomie nowej osi obojętnej naprężeń pozostaną szczątkowe odkształcenie rozciągające. Na pewnym poziomie powyżej tej osi istnieje włókno o odkształceniu stale zerowym, mimo że działa tam pewne naprężenie. Jest to interesujący przykład wpływu historii naprężenia na odkształcenie w dowolnym momencie (uprawnienia budowlane).
Zmiany temperatury
W słupach żelbetowych w wyniku pełzania następuje stopniowe przekazywanie obciążenia z betonu na zbrojenie. Z chwilą gdy stal popłynie, każdy wzrost obciążenia jest przejmowany przez beton, tak że pełna wytrzymałość zarówno stali, jak i betonu zostaje uzyskana, zanim nastąpi zniszczenie fakt ten jest uwzględniany we wzorach do projektowania. W konstrukcjach statycznie niewyznaczalnych pełzanie może zmniejszyć koncentrację naprężeń wywołanych przez skurcz, zmiany temperatury lub przemieszczenia podpór (program egzamin ustny). We wszystkich konstrukcjach betonowych pełzanie zmniejsza naprężenia wewnętrzne spowodowane skurczem niejednorodnym, tak że następuje zmniejszenie mikrozarysowania. Przy obliczaniu wpływów pełzania w konstrukcji należy sobie zdać sprawę, że faktyczne odkształcenie zależne od czasu nie jest „swobodnym” pełzaniem betonu, lecz wielkością zmodyfikowaną przez ilość i położenie zbrojenia.
Z drugiej strony w betonie masywnym pełzanie może samo być przyczyną pękania, gdy masa betonu, której odkształcenia są ograniczone, przechodzi cykle zmian temperatury spowodowane wydzielaniem się ciepła hydratacji i późniejszym chłodzeniem. Pełzanie redukuje naprężenia ściskające wywołane gwałtownym wzrostem temperatury, przy czym pozostałe ściskanie znika z chwilą, gdy nastąpi pewne ochłodzenie betonu (opinie o programie).
Przy dalszym oziębieniu betonu powstają naprężenia rozciągające i ponieważ prędkość pełzania maleje z wiekiem pękanie może nastąpić nawet przed spadkiem temperatury do wartości początkowej do temperatury betonowania (segregator aktów prawnych). Z tego względu wzrost temperatury wewnątrz dużych mas betonu musi być kontrolowany przez stosowanie cementu niskokalorycznego, małych zawartości cementu, wstępnego chłodzenia składników, ograniczanie grubości warstw betonu oraz przez chłodzenie betonu za pomocą przepuszczania zimnej wody w sieci rur zatopionych w masie betonowej. Innym przykładem niekorzystnego efektu pełzania jest jego wpływ na stateczność konstrukcji w związku ze wzrostem odkształceń (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32