Blog
Piaskowe podłoża uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Piaskowe podłoża uprawnienia budowlane
Przy podłożach piaskowych o średnim i drobnym uziarnieniu stosuje się dobrym skutkiem zastrzyki sylikatowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Polegają one na kolejnym wstrzykiwaniu pod ciśnieniem roztworu szkła wodnego, a następnie roztworu chlorku wapniowego.
Na skutek reakcji chemicznej zachodzącej w gruncie powstaje żel krzemionkowy uszczelniający podłoże piaskowe i wiążący go w bardziej zwartą całość. Praktykowane są również zastrzyki z roztworu szkła nudnego z domieszką cementu lub niewielkich ilości kwasu fosforowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Stołowane różnego rodzaju mieszanki do stabilizacji gruntu metodą zastrzyków powinny być wykonywane wg receptur opracowanych przez odpowiednich fachowców, przy czym receptury te muszą być odpowiednio dobrane do warunków gruntowych posadowienia danego budynku. Roztwory do zastrzyków podgrzewa się do temperatury +60°C i wtłacza w przeważającej liczbie przytułków pod ciśnieniem 0,5 do 3,0 MPa (uprawnienia budowlane).
Zasięg rozchodzenia się roztworów cementowych w gruncie waha się w zależności od jego zwartości w podłożu 0,1 do 1,0 m, a roztworów sylikatowych odpowiednio od 0,3 do 1,0 m. W przypadku podłoża składającego się z bardzo drobnego piasku stosuje się zastrzyki roztworów w połączeniu z elektroosmozą. Metoda ta polega na przepuszczeniu prądu stałego od iniektora (anody) do specjalnie wbitych w grunt prętów (katody), powodującego przepływ elektrolitu w wyniku czego następuje wzmocnienie gruntu (program egzamin ustny).
Rozstaw elektrod wynosić powinien 1 0 do 2,0 m przy napięciu stałego prądu w granicach od 60 do 100 woltów. Wzmacnianie gruntów podłoża zastrzykami wymaga wyspecjalizowanych wykonawców oraz odpowiedniego sprzętu. Z tych też względów metody te MI stosowane w przeważającej liczbie przypadków tylko przy zagrożeniu wyjątkowo wartościowych obiektów. Metodę tę stosuje się do wzmacniania i jednocześnie osuszania nadmierni zawilgoconego podłoża pod fundamentami Polega ona na przepuszczaniu prądu między elektrodami. Za jedną z elektrod służą igłofiltry. W stanowiące katodę oraz specjalne pręty metalowe wbijane w grunt, przy czym igłofiltry są połączone z pompą ssącą. Na skutek, osmozy następuje przepływ wody od anod do katod igłofiltrów, skąd ZOHUJI ona za pomocą pompy usunięta na zewnątrz. Przy użyciu prętów aluminiowych jako anod uzyskuje się wymianę w gruncie kationów sodowych, potasowych (niższego rzędu) na kationy glinu (wyższego rzędu) powodujące wzmocnienie gruntu podłoża (opinie o programie). Stosowanie tego zabiegu wyspecjalizowanych wykonawców tego rodzaju prac oraz użycia odpowiedni, go sprzętu.
Wzmacnianie fundamentów
Konieczność wzmacniania fundamentów następuje w każdym przypadku ich uszkodzenia lub naruszenia równowagi między wielkością obciążeń na grunt oraz dopuszczalną jego nośnością. Powodem tego stanu mogą być wszystkie przyczyny i rodzaje uszkodzeń, wymagające w zależności od stopnia zagrożenia bezpieczeństwa budynku wzmocnienia ław fundamentowych lub nawet częściowej ich wymiany.Niezależnie od powyższych przyczyn konieczność wzmocnienia ław fundamentowych może również wystąpić w następujących przypadkach:
- przy nadbudowie lub przebudowie budynku powodujących przekroczenie dopuszczalnych obciążeń na grunt,
- przy budowie bezpośrednio przy istniejącym budynku obiektu o głębszym posadowieniu niż posadowienie budynku istniejącego, przy budowie w pobliżu istniejącego budynku kanałów instalacji ciepłowniczej lub innych obiektów podziemnych, mogących spowodować nadmierne lub nierównomierne osiadanie tego budynku (segregator aktów prawnych).
wzmocnienia uszkodzonych lub osłabionych fundamentów powinien być ustalony na podstawie dokładnego zbadania ich stanu. W tym celu należy z obu stron odkryć fundamenty w miejscach występujących uszkodzeń, przy czym wykop od zewnętrznej strony budynku należy odeskować, aby uniknąć obsunięcia się gruntu.
Przy bardzo znacznych uszkodzeniach fundamentu, wymagających usunięcia jego poszczególnych fragmentów, zachodzi konieczność ich odciążenia w celu uniknięcia powstawania ewentualnych dalszych uszkodzeń w wyżej położnych częściach budynku. Zmniejszenie bezpośredniego obciążenia fundamentu uzyskuje się przez podstemplowanie stropów, w wyniku czego następuje przekazanie na grunt obciążenia od wyższych kondygnacji z pominięciem i.eiany zewnętrznej.
Stosować można również przekazanie części obciążeń, nie uszkodzone fragmenty ławy fundamentowej przez wmurowanie stalowych belek w dolną część ściany nad uszkodzonym fragmentem fundamentowej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32