Blog

Naturalne zaplecze zdjęcie nr 2
28.05.2022

Pielęgnacja betonu

W artykule znajdziesz:

Naturalne zaplecze zdjęcie nr 3
Pielęgnacja betonu

Pielęgnacja betonu po jego związaniu polega na zapewnieniu kontaktu betonu z wodą, np. przez spryskiwanie, polewanie lub pokrycie betonu mokrym piaskiem, ziemią, trocinami albo słomą. Mogą być używane również okresowo nawilżane maty jutowe lub bawełniane albo na powierzchni betonu można ułożyć przekrycie absorpcyjne z dostępem do wody (program uprawnienia budowlane na komputer). Ciągły dopływ wody jest oczywiście bardziej wydajny niż dopływ okresowy i porównanie rozwoju wytrzymałości próbnych walców betonowych, których powierzchnia górna była w sposób ciągły polewana wodą w okresie pierwszych 24 godz., z walcami przykrytymi wilgotną matą jutową. Największa różnica występuje w przypadku niskich stosunków wodno-cementowych, gdzie bardzo prędko następuje samowysychanie. Wpływ warunków pielęgnowania na wytrzymałość jest niższy w przypadku betonu napowietrzonego niż nie napowietrzonego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Innym sposobem pielęgnacji jest stosowanie nieprzepuszczalnej powłoki lub papieru wodoszczelnego. Jeżeli powłoka nie jest dziurawa lub uszkodzona, będzie skutecznie przeciwdziałać wyparowywaniu wody z betonu, jednak nie będzie ona pozwalała na dopływ świeżej wody, aby uzupełnić jej ubytek powstały wskutek samo wysychania. Powłokę taką można uzyskać przez powlekanie betonu odpowiednimi preparatami syntetycznymi, które mogą być przezroczyste, białe lub czarne. Preparaty nieprzezroczyste zacieniają beton, a jasne kolory prowadzą do niższego pochłaniania promieniowania słonecznego i wobec tego mniejszego wzrostu temperatury betonu. Szczegóły dotyczące tych syntetycznych preparatów leżą poza zakresem tej książki (uprawnienia budowlane).

Opóźnienie pielęgnacji

Metoda podana w normie ASTM C 156-71 opisuje badania skuteczności preparatów do pielęgnacji. Z wyjątkiem betonu o wysokim stosunku wodno-cementowym powlekanie preparatami syntetycznymi zmniejsza stopień i prędkość hydratacji w porównaniu z wydajną pielęgnacją wodną. Ponieważ jednak pielęgnację wodną stosuje się jedynie okresowo, użycie szczelnej powłoki może prowadzić do lepszych rezultatów (program egzamin ustny).

Nie można w prosty sposób określić wymaganego okresu pielęgnacji, lecz zwykle przyjmuje się, że beton na zwykłym cemencie portlandzkim powinien być pielęgnowany przez co najmniej 7 dni. Dla cementów twardniejących wolniej pożądany jest dłuższy okres pielęgnacji. Temperatura również wpływa na długość wymaganego okresu pielęgnacji i „Zalecenia” CP 110: 1972 uzależniają normalne okresy pielęgnacji dla różnych cementów i różnych warunków ekspozycji od stopnia dojrzałości (patrz dalej).

Pielęgnacja betonu o wysokiej wytrzymałości powinna się rozpoczynać w młodym wieku, ponieważ częściowa hydratacja mogłaby spowodować nieciągłość kapilar; po wznowieniu pielęgnacji woda nie byłaby w stanie dostać się do wnętrza betonu i nie nastąpiłaby dalsza hydratacja (opinie o programie). Jednak mieszanki o wysokim stosunku wodno-cementowym zawsze zachowują dużą objętość kapilar i pielęgnacja może być skutecznie ponownie podjęta w każdym okresie. Opóźnienie pielęgnacji nie powoduje straty wytrzymałości, jak to przykładowo dla zaprawy o proporcji 1:3:4 i stosunku wodno-cementowym 0,70, lecz w praktyce wczesne wysychanie może prowadzić do skurczu i rys, a więc opóźnianie podjęcia pielęgnacji jest niewskazane (segregator aktów prawnych).

Dotychczas omawiano jedynie pielęgnację betonu z punktu widzenia czasu, lecz jak już wspomniano wcześniej, również temperatura w czasie dojrzewania odgrywa poważną rolę, wpływając na prędkość postępu reakcji hydratacji i w konsekwencji wpływając na rozwój wytrzymałości betonu. Wpływ ten jest przykładowo,
Wykres przedstawiający zależność wytrzymałości od logarytmu dojrzałości, jest linią prostą (promocja 3 w 1). Jest więc możliwe wyrażenie wytrzymałości betonu przy pewnej dojrzałości jako procentu wytrzymałości przy innej dojrzałości; ta ostatnia jest często przyjmowana jako 19 300°C • h - stanowiąc dojrzałość betonu pielęgnowanego przy temperaturze 18cC przez 28 dni. Stosunek wytrzymałości, wyrażony w procentach, może więc być zapisany następująco A+B log10(dojrzałość X 10~3).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Naturalne zaplecze zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Naturalne zaplecze zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Naturalne zaplecze zdjęcie nr 8 Naturalne zaplecze zdjęcie nr 9 Naturalne zaplecze zdjęcie nr 10
Naturalne zaplecze zdjęcie nr 11
Naturalne zaplecze zdjęcie nr 12 Naturalne zaplecze zdjęcie nr 13 Naturalne zaplecze zdjęcie nr 14
Naturalne zaplecze zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Naturalne zaplecze zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Naturalne zaplecze zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami