Blog

06.04.2023

Piony cyrkulacyjne

W artykule znajdziesz:

Piony cyrkulacyjne

Dla prawidłowego działania instalacji konieczne jest zapewnienie obliczeniowych natężeń przepływu we wszystkich obiegach cyrkulacyjnych. W tym celu należy piony cyrkulacyjne wyposażyć w elementy dławiące montowane w dwuzłącze z odpowiednio splanowanym gniazdem uszczelki lub przed zaworem odcinającym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Natężenie przepływu w pionie ustala się proporcjonalnie do sumy równoważników przepływu punktów czerpalnych pionu w stosunku do sumy równoważników całej instalacji wewnętrznej.  W celu zwiększenia stateczności hydraulicznej obiegów wody korzystnie jest we wszystkich pionach cyrkulacyjnych układu przewidzieć stały opór dodatkowy w wysokości 50% oporów obiegu wody cyrkulacyjnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Węzeł ciepłej wody jest to zespół urządzeń służących do przygotowania wody wodociągowej o odpowiedniej temperaturze i w ilości, która w sposób bezpośredni lub za pośrednictwem sieci osiedlowej dostarczana jest do instalacji wewnętrznej (uprawnienia budowlane).

Węzły te można zróżnicować ze względu na:

  1. źródło zasilania:
  2. z elektrociepłowni,
  3. z kotłowni osiedlowych,
  4. z sieci elektrycznej,
  5. rodzaj zasilającej sieci:
  6. dwuprzewodowa sieć parowa lub wodna,
  7. trójprzewodowa sieć wodna,
  8. charakter pracy:
  9. współpracujące z instalacją centralnego ogrzewania,
  10. samodzielne,
  11. miejsce usytuowania:
  12. indywidualne,
  13. grupowe,
  14. rodzaj układu węzła względem instalacji centralnego ogrzewania:
  15. równoległe,
  16. szeregowe,
  17. szeregowo-równoległe,
  18. liczbę stopni podgrzewania wody:
  19. jednostopniowe,
  20. dwustopniowe,
  21. rodzaj stosowanych urządzeń do podgrzewania i magazynowania ciepłej wody:
  22. pojemnościowe wymienniki ciepła,
  23. przepływowe wymienniki ciepła,
  24. przepływowe wymienniki i zasobniki,
  25. układy mieszane (program egzamin ustny).

Węzły ciepłej wody

Współzależność pomiędzy poszczególnymi rodzajami węzłów może być rozmaita. Niektóre jednak rozwiązania są rzadko stosowane, inne zaś rozwiązania nie mogą być stosowane z uwagi na pewne ich cechy funkcjonalne. I tak na przykład węzły jednostopniowe zasilane są jedynie z kotłowni osiedlowych lub lokalnych, natomiast dwustopniowe wyłącznie z elektrociepłowni. W pierwszym bowiem przypadku niecelowe jest obniżanie temperatury wody powrotnej poniżej pewnej wartości wynikającej z temperatury punktu rosy spalin, w drugim zaś utrzymanie niskiej temperatury powrotnej wody sieciowej jest koniecznym warunkiem ekonomicznej pracy elektrociepłowni (opinie o programie).

W dalszej części omówione zostaną jedynie częściej spotykane rodzaje węzłów. W odróżnieniu od instalacji wewnętrznych, poszczególne rozwiązania węzłów cieplnych budzą do tej pory szereg wątpliwości. Dlatego też projektanci tych urządzeń powinni zwrócić szczególną uwagę zarówno na cechy funkcjonalne, jak i koszty związane z budową i eksploatacją węzłów. Wszystkie węzły ciepłej wody powinny być zabezpieczone przed nadmiernym wzrostem ciśnienia zgodnie z normą PN-67/B-02440 (segregator aktów prawnych).

Węzły równoległe oraz szeregowo-równoległe bez zasobników ciepłej wody. Schemat ideowy węzła równoległego wyposażonego w wymiennik przepływowy. Węzły tego typu z uwagi na niekorzystne własności obecnie są rzadko stosowane. Głównymi wadami tych układów są:

  • brak dochłodzenia wody powracającej z instalacji centralnego ogrzewania, co w przypadku zasilania z elektrociepłowni wpływa ujemnie na ekonomikę pracy źródła ciepła,
  • obliczeniowe zapotrzebowanie wody sieciowej jest wysokie, co znacznie ogranicza przepustowość sieci cieplnej,
  • nierównomierność rozbioru ciepłej wody jest powodem występowania dużych wahań temperatur przepływów i ciśnień w całym systemie ciepłowniczym,
  • znikoma akumulacyjność wymienników przepływowych stwarza konieczność dobierania powierzchni wymiany ciepła przy maksymalnych rozbiorach wody, z czym wiążą się znaczne koszty inwestycyjne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami