Blog

Okna żelbetowe zdjęcie nr 2
06.04.2023

Piony cyrkulacyjne

W artykule znajdziesz:

Okna żelbetowe zdjęcie nr 3
Piony cyrkulacyjne

Dla prawidłowego działania instalacji konieczne jest zapewnienie obliczeniowych natężeń przepływu we wszystkich obiegach cyrkulacyjnych. W tym celu należy piony cyrkulacyjne wyposażyć w elementy dławiące montowane w dwuzłącze z odpowiednio splanowanym gniazdem uszczelki lub przed zaworem odcinającym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Natężenie przepływu w pionie ustala się proporcjonalnie do sumy równoważników przepływu punktów czerpalnych pionu w stosunku do sumy równoważników całej instalacji wewnętrznej.  W celu zwiększenia stateczności hydraulicznej obiegów wody korzystnie jest we wszystkich pionach cyrkulacyjnych układu przewidzieć stały opór dodatkowy w wysokości 50% oporów obiegu wody cyrkulacyjnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Węzeł ciepłej wody jest to zespół urządzeń służących do przygotowania wody wodociągowej o odpowiedniej temperaturze i w ilości, która w sposób bezpośredni lub za pośrednictwem sieci osiedlowej dostarczana jest do instalacji wewnętrznej (uprawnienia budowlane).

Węzły te można zróżnicować ze względu na:

  1. źródło zasilania:
  2. z elektrociepłowni,
  3. z kotłowni osiedlowych,
  4. z sieci elektrycznej,
  5. rodzaj zasilającej sieci:
  6. dwuprzewodowa sieć parowa lub wodna,
  7. trójprzewodowa sieć wodna,
  8. charakter pracy:
  9. współpracujące z instalacją centralnego ogrzewania,
  10. samodzielne,
  11. miejsce usytuowania:
  12. indywidualne,
  13. grupowe,
  14. rodzaj układu węzła względem instalacji centralnego ogrzewania:
  15. równoległe,
  16. szeregowe,
  17. szeregowo-równoległe,
  18. liczbę stopni podgrzewania wody:
  19. jednostopniowe,
  20. dwustopniowe,
  21. rodzaj stosowanych urządzeń do podgrzewania i magazynowania ciepłej wody:
  22. pojemnościowe wymienniki ciepła,
  23. przepływowe wymienniki ciepła,
  24. przepływowe wymienniki i zasobniki,
  25. układy mieszane (program egzamin ustny).

Węzły ciepłej wody

Współzależność pomiędzy poszczególnymi rodzajami węzłów może być rozmaita. Niektóre jednak rozwiązania są rzadko stosowane, inne zaś rozwiązania nie mogą być stosowane z uwagi na pewne ich cechy funkcjonalne. I tak na przykład węzły jednostopniowe zasilane są jedynie z kotłowni osiedlowych lub lokalnych, natomiast dwustopniowe wyłącznie z elektrociepłowni. W pierwszym bowiem przypadku niecelowe jest obniżanie temperatury wody powrotnej poniżej pewnej wartości wynikającej z temperatury punktu rosy spalin, w drugim zaś utrzymanie niskiej temperatury powrotnej wody sieciowej jest koniecznym warunkiem ekonomicznej pracy elektrociepłowni (opinie o programie).

W dalszej części omówione zostaną jedynie częściej spotykane rodzaje węzłów. W odróżnieniu od instalacji wewnętrznych, poszczególne rozwiązania węzłów cieplnych budzą do tej pory szereg wątpliwości. Dlatego też projektanci tych urządzeń powinni zwrócić szczególną uwagę zarówno na cechy funkcjonalne, jak i koszty związane z budową i eksploatacją węzłów. Wszystkie węzły ciepłej wody powinny być zabezpieczone przed nadmiernym wzrostem ciśnienia zgodnie z normą PN-67/B-02440 (segregator aktów prawnych).

Węzły równoległe oraz szeregowo-równoległe bez zasobników ciepłej wody. Schemat ideowy węzła równoległego wyposażonego w wymiennik przepływowy. Węzły tego typu z uwagi na niekorzystne własności obecnie są rzadko stosowane. Głównymi wadami tych układów są:

  • brak dochłodzenia wody powracającej z instalacji centralnego ogrzewania, co w przypadku zasilania z elektrociepłowni wpływa ujemnie na ekonomikę pracy źródła ciepła,
  • obliczeniowe zapotrzebowanie wody sieciowej jest wysokie, co znacznie ogranicza przepustowość sieci cieplnej,
  • nierównomierność rozbioru ciepłej wody jest powodem występowania dużych wahań temperatur przepływów i ciśnień w całym systemie ciepłowniczym,
  • znikoma akumulacyjność wymienników przepływowych stwarza konieczność dobierania powierzchni wymiany ciepła przy maksymalnych rozbiorach wody, z czym wiążą się znaczne koszty inwestycyjne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Okna żelbetowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Okna żelbetowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Okna żelbetowe zdjęcie nr 8 Okna żelbetowe zdjęcie nr 9 Okna żelbetowe zdjęcie nr 10
Okna żelbetowe zdjęcie nr 11
Okna żelbetowe zdjęcie nr 12 Okna żelbetowe zdjęcie nr 13 Okna żelbetowe zdjęcie nr 14
Okna żelbetowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Okna żelbetowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Okna żelbetowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami