Blog

Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 2
27.04.2021

Plany budowy

W artykule znajdziesz:

Plany budowy

Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 3
Plany budowy

W czasie między godz. 12 a 14 tegoż dnia poszczególni majstrowie uzgadniają z kierownictwem budowy plany, opracowane przy współudziale brygad (program uprawnienia budowlane na komputer). Na tej podstawie kierownictwo budowy sporządza operatywny plan zbiorczy dla całej budowy. Plan ten powinien zawierać:

a) zadania tygodniowo-dobowe;

b) wykaz materiałów z terminem dostaw;

c) wykaz sprzętu i maszyn;

d) plan zatrudnienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Plan tygodniowo-dobowy budowy przedstawiany jest w piątek rano kierownikowi odcinka lub - jeżeli nie ma kierowników odcinków - komórce organizacyjnej produkcji w przedsiębiorstwie (np. działowi, oddziałowi). W komórce tej tego samego dnia zostają opracowane zadania tygodniowo-dobowe dostarczenia i zabezpieczenia środków produkcji, przy udziale komórki zaopatrzenia, głównego mechanika i kierowników zakładów produkcji pomocniczej, a w razie potrzeby przedstawiciela kierownictwa przedsiębiorstwa (uprawnienia budowlane).

Zatwierdzenie planu odbywa się w sobotę na naradzie u głównego inżyniera przedsiębiorstwa przy udziale: kierowników budów oraz odcinków robót (jeżeli takie istnieją), głównego mechanika oraz kierowników komórek zaopatrzenia i zatrudnienia. W naradzie uczestniczą również przedstawiciele podwykonawców (np. przedsiębiorstwa instalacyjnego). Po ostatecznym ustaleniu plan zostaje przekazany komórce produkcji przedsiębiorstwa, która do niego wprowadza poprawki ustalone na naradzie i przesyła wyciąg planu wykonawcom.
Zadania robocze dla poszczególnych brygad zostają sporządzone również w sobotę przy udziale majstrów (program egzamin ustny).

W podobny sposób zostają sporządzone zadania tygodniowo-dobowe:

a) zabezpieczenie środków produkcji;

b) dostawy materiałów, półfabrykatów i konstrukcji;

c) wykorzystanie sprzętu, maszyn budowlanych i narzędzi zmechanizowanych;

d) przewozy materiałów, półfabrykatów i konstrukcji (opinie o programie).

Sprawozdawczość budowy

Sprawozdawczość ma za zadanie rejestrować i dostarczać materiałów liczbowych z działalności przedsiębiorstwa. Polega ona na bieżącym i systematycznym informowaniu kierownika i władz nadrzędnych o tym, co się dzieje w przedsiębiorstwie lub na podległych mu budowlach. Dlatego też sprawozdawczość powinna być bieżąca, bezbłędna, porównywalna z planem (dla ułatwienia późniejszej analizy) i kompletna.
Zakres i forma sprawozdań przewidziane są instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego.
W oparciu o sprawozdania sporządzane są analizy finansowo- -ekonomiczne działalności gospodarczej przedsiębiorstw i podległych im jednostek organizacyjnych, a między innymi i budów.

Sprawozdawczość i analiza przeprowadzona na tej podstawie dotyczy:

1) produkcji podstawowej,

2) zatrudnienia,

3) funduszu płac,

4) gospodarki materiałowej,

5) transportu,

6) produkcji pomocniczej (segregator aktów prawnych).
Sprawozdawczość i analiza wykonania produkcji podstawowej. Sprawozdawczość rejestruje wartościowe i rzeczowe wykonanie planu produkcji. Sprawozdania sporządzane są w odstępach miesięcznych lub kwartalnych. Wykazuje się w nich wykonanie wartościowe produkcji w generalnym wykonawstwie i siłami własnymi (określone na podstawie wystawionych faktur lub dokumentów zastępczych), z podziałem na rodzaje budownictwa i inwestorów naczelnych, dalej na ilości i kubatury izb oddanych do użytku obiektów oraz procenty zaawansowania obiektów na koniec okresu sprawozdawczego, z podziałem na stany gotowości technicznej (stan surowy, wykończeniowy itp.) (promocja 3 w 1).

Analiza sprawozdawczości polega głównie na ustaleniu procentów wykonania planów (tak wartościowych, jak i rzeczowych), w celu znalezienia środków zaradczych w razie ich niewykonania.
Sprawozdawczość i analiza zatrudnienia. Sprawozdawczość zatrudnienia w budownictwie zajmuje się przede wszystkim ustaleniem ilości pracowników zatrudnionych w poszczególnych grupach.

Ilość zatrudnionych oblicza się:
a) jako średnią arytmetyczną za okres sprawozdawczy;
b) jako stan na pewien określony dzień, głównie na początek i koniec okresu sprawozdawczego.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 8 Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 9 Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 10
Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 11
Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 12 Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 13 Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 14
Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Montaż konstrukcji obiektu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami